Mniszek lekarski opis, zastosowanie i właściwości

Mniszek lekarski opis, zastosowanie i właściwości

3 komentarzy

Mniszek lekarski, zwany również mleczem lub dmuchawcem, jest rośliną dziko rosnącą, występującą w Polsce pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Porasta siedliska otwarte takie jak nieużytki, łąki, pola, trawniki; pojawia się także w ogrodach i sadach. Mniszek lekarski jest uważany za trudny do zwalczania chwast, ze względu na długi i gruby korzeń palowy. Stanowi on jednak cenny surowiec zielarski, naturalny środek zwalczający szkodniki, a także wartościową roślinę miododajną, zwabiającą owady zapylające.

Opis

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) należy do bylin z rodziny astrowatych (Asteraceae). Wczesną wiosną z walcowatego, grubego korzenia spichrzowego, wyrasta rozeta podłużnych, bezogonkowych, głęboko powcinanych liści. Przez środek liści biegnie główna żyła mleczna z gorzkim, białym sokiem. Na pustej wewnątrz łodydze, dorastającej do 30 cm wysokości, tworzą się żółte, języczkowe kwiaty, zebrane w koszyczki kwiatowe, średnicy 2,5-5 cm. Kwiaty są przedprątne, co utrudnia samozapylenie. Okrywa koszyczka złożona jest z kilku szeregów jajowatych lub lancetowatych listków. Roślina kwitnie od kwietnia do sierpnia, zapylana jest przez owady. Po przekwitnięciu powstają owocostany w formie puszystej kuli, utworzone z drobnych nasion typu niełupka, wyposażonych w aparat lotny. Nasiona mogą być przenoszone przez wiatr na dalekie odległości, co nazywane jest anemochorią. Jedna roślina wydaje w ciągu roku ok. 3000 nasion. Mniszek występuje na różnych glebach, ale preferuje gliniaste, zasobne w azot i potas, o odczynie obojętnym.


Surowiec zielarski

Najważniejszy surowiec zielarski stanowią organy podziemne mniszka lekarskiego. Poza tym zbierany jest również korzeń wraz z zielem oraz liść mniszka, a rzadziej kwiat mniszka. Zbiór korzeni następuje ze stanu naturalnego późną jesienią i bardzo wczesną wiosną, tuż przed wybiciem w rozetę liści. Ziele mniszka z korzeniami zbiera się na wiosnę. Natomiast liść mniszka pozyskuje się wioną, gdy koszyczki kwiatowe są jeszcze w fazie pąka, a kwiaty w początkowej fazie kwitnienia. Korzeń zawiera w swym składzie gorycze seskwiterpenowe (typ germakranolidu i eudesmanolidu), triterpeny (terakserol, teraksasterol, beta-amaryna, lupeol), fenolokwasy (kawoilowinowy, kawowy, chlorogenowy), polisacharyd – inulinę (do 40%), sole mineralne (głównie potas – do 4,5%). Sok mleczny znajdujący się we wszystkich częściach rośliny zawiera inulinę, a także kwas krzemowy, gorzki lakton (laktukopikrynę) oraz witaminy A, z gr. B, C, D. Kwiaty mniszka i liście zawierają dodatkowo karotenoidy, flawonoidy i olejki eteryczne.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

Właściwości lecznicze

Mniszek lekarski jest surowcem wykazującym właściwości żółcio- i moczopędne, a także przeciwreumatyczne. Oczyszcza również organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Inulina zawarta w surowcu zapobiega natomiast nadmiernemu wzrostowi poziomu cukru we krwi, przeze co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy.  Zastosowany zewnętrznie działa regenerująco na skórę, przyspiesza gojenie się ran. Kwiaty mniszka działają również moczopędnie. Napary z kwiatów polecane są do stosowania w przewlekłym nieżycie jamy ustnej, gardła i oskrzeli.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: ..., Tytuł: ...

    Przecież mniszek lekarski to nie mlecz ! :/

  2. Dodał: , Tytuł:

  3. Dodał: Liwia, Tytuł:

    Ja robie zielnik , więc mi to pomogło

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie