Karczoch

Karczoch

Skomentuj artykuł

Karczoch to roślina, która w Polsce jest wciąż bardzo mało znana i jednocześnie niedoceniana. Chociaż w niektórych krajach Europy zachodniej oraz w Ameryce Północnej jest lubiany i uprawiany już od wielu wieków, u nas nigdy nie doczekał się takiej popularności. Oryginalna ozdoba ogrodów, a jednocześnie smakołyk w kuchni, który nieśmiało wkracza również do polskiego menu. Jednak nie jest to jedyne znane zastosowanie tego kwiatu - warzywa, dlatego też warto dokładniej zapoznać się z tym ciekawym okazem.

Karczoch - charakterystyka

Należy do bardzo dużej i niezwykle popularnej nie tylko w naszym kraju rodziny roślin, jaką są astrowate. W klimacie umiarkowanym uprawiany jako roślina jednoroczna, chociaż z natury zalicza się do gatunków wieloletnich. Wyglądem przypomina trochę oset, lecz jest od niego znacznie większy, a niektóre gatunki potrafią dorastać nawet do ponad 2 - 2,5 metra wysokości. Prosta łodyga wypuszcza na boki duże, zielone lub zielono - szare liście o ostrych kształtach. Posiada bardzo charakterystyczne kwiaty w kolorze niebieskim lub fioletowym, wyrastające z dość dużych, mięsistych główek kwiatostanowych, pokrytych kolczastymi łuskami. Po usunięciu stwardniałej okrywy, właśnie owe główki są częścią jadalną karczocha.



Uprawa karczocha

Polski klimat nie służy łatwej uprawie tej rośliny, ale każdy kto z ogrodnictwem miał chociaż trochę do czynienia, bez problemu powinien sobie poradzić. Nasiona karczocha dostaniemy w każdym lepszym sklepie ogrodniczym. Wysiewanie bezpośrednio do gruntu jest możliwe, ale nie zawsze efektywne. Poleca się zatem stosowanie rozsady. Do niedużych doniczek z ziemią kompostową wrzucamy na przełomie zimy i wiosny po kilka nasion i umieszczamy w temperaturze około 17 - 18 stopni. Po wykiełkowaniu obniżamy ją do około 13 - 15, a następnie rozsadzamy do oddzielnych doniczek (gdy wyrośnie ich po kilka, zaczyna brakować im miejsca). Dopiero w połowie maja zabieramy się za przesadzanie do gruntu, w rozstawie nie mniejszym niż 70 - 80 cm. Stanowisko musi być jednak odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim wybieramy miejsca o ziemi żyznej i próchniczej. Podłoże możemy wymieszać z kompostem dla polepszenia warunków. Dodatkowo zapewniamy duże ilości słońca, osłonę od silnych wiatrów oraz umiarkowaną wilgotność. Bezpośrednio po wsadzeniu do gruntu, nasze karczochy obficie podlewamy, a następnie czynność tę powtarzamy regularnie, aby nie dopuścić do zbytniego wysuszenia gleby. Dla lepszych plonów oraz większych kwiatów, należy zastosować przycinanie rośliny. Na każdej łodydze pozostawiamy maksymalnie po trzy lub cztery pędy, na których znajdują się po dwie lub trzy główki kwiatostanowe.

Karczoch

Karczoch

Dość popularna jest również uprawa karczocha z odrostów. W tym celu należy owe odrosty przysypać ziemią, a na zimę wykopać roślinę i przechowywać z chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy. Łodygi ucinamy na wysokości pół metra, a na przełomie zimy i wiosny wycinamy odrosty i rozsadzamy do skrzynek. Dalej postępujemy tak samo jak przy uprawie z nasion.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: