Właściwości czosnku

Właściwości czosnku

2 komentarzy

Bogata apteka natury zapewnia nam ogromną różnorodność substancji leczniczych. Są one ukryte w rozmaitych roślinach i mogą pomóc pozbyć się nam wielu dolegliwości chorobowych. Do takich leków z pewnością można zaliczyć także czosnek (Allium), którego ze względu na niezwykle cenne właściwości można bez przesady nazwać cudownym lekiem pochodzenia naturalnego. Należy on do licznej rodziny czosnkowatych i może się poszczycić mnóstwem gatunków. Mimo to najważniejszy w gospodarce człowieka jest gatunek typowy czyli czosnek pospolity (Allium sativum).

Co zawierają ząbki czosnku?

Najcenniejszą częścią rośliny jest cebula, złożona z kilku ząbków zamkniętych w cienkiej, zewnętrznej pochewce. Każdy ząbek zawiera sporo miąższu, bogatego w liczne substancje lecznicze. Znajdziemy wśród nich między innymi aminokwasy, związki śluzowe, saponiny, enzymy (np. allinazy), cukry, makro oraz mikroelementy, związki mineralne i rzadkie pierwiastki (min.: potas, wapń, magnez, miedź, żelazo oraz kobalt, chrom, selen, german), a także mnóstwo witamin (A, C, B1, B2, B3, PP). Za ostry smak i zapach warzywa, odpowiada między innymi aminokwas siarkowy alliina  oraz enzym allinaza. To w wyniku zachodzących miedzy nimi reakcji, uwalnia się kwas pirogronowy i amoniak. Następuje to jednak dopiero po zmiażdżeniu ząbków i powoduje nie tylko powstanie ostrego zapachu, ale również sprawia, że obie substancje zyskują właściwości bakteriobójcze.

Lecznicze właściwości czosnku

Dzięki powyższym reakcjom chemicznym, zachodzącym w rozdrobnionym czosnku, związki w nim zawarte mają silniejsze działanie bakteriobójcze, niż niektóre antybiotyki (np. penicylina). Skutecznie hamują też rozwój szczególnie niebezpiecznych bakterii jak gronkowiec złocisty czy paciorkowiec. Dlatego też najczęściej mają zastosowanie w leczeniu infekcji bakteryjnych, grzybiczych oraz wirusowych. Łagodzą objawy infekcji górnych dróg oddechowych oraz są pomocne w leczeniu grypy i przeziębień. Mimo iż są naprawdę skuteczne i umożliwiają leczenie wielu infekcji bez konieczności przyjmowania farmaceutyków, warto pamiętać, że nadmiernie przeciągających się stanów chorobowych nie powinno się lekceważyć i jeśli po kilku dniach kuracji nie nastąpi poprawa stanu zdrowia, należy zasięgnąć porady lekarza. Jednak na właściwościach bakteriobójczych zalety czosnku się nie kończą.

 

 

Czosnek – właściwości czosnku

 

Czosnek – właściwości czosnku

Następną ważną rolę spełnia on w profilaktyce chorób serca i miażdżycy, gdyż wspomaga walkę z nadmiernym stężeniem złego cholesterolu, obniża poziom cukrów we krwi i utrudnia powstawanie skrzepów oraz zatorów. Roztarty ząbek czosnku ma również zastosowania zewnętrzne. Związki w nim zawarte mają zdolność neutralizacji toksyn, w tym również pochodzących z jadu owadów. Dlatego na ugryzienia os lub pszczół, warto położyć zmiażdżony kawałek czosnku, który nie tylko złagodzi ból, ale pomoże również pozbyć się ze skóry toksycznych substancji.

 

Czosnek – właściwości czosnku

 

Czosnek – właściwości czosnku

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Marta, Tytuł: Jaki produkt z czosnkiem ?

    Mogę Wam polecic suplement, który biorę od jakiegos czasu i jestem zadowolona. Szukałam czegoś prozdrowotnego i znalzałam produkt o nazwie cancprev, do kupienia w zielarniach lub przez sklep internetowy. Myślę, że warto spróbować. Ma ciekawy skład.

  2. Dodał: Kaz, Tytuł: Obierki

    z Czosnku nic niewiadomo jaie maja wlasciwosci

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: