Sadzenie Czosnku

Sadzenie Czosnku

2 komentarzy

Stanowisko, podłoże i nawożenie ….

Warzywo sadzimy w miejscu słonecznym i ciepłym. Jednak czosnek może rosnąć, także w chłodniejszych rejonach kraju, na przykład na północy.

Podłoże, w którym będzie rósł czosnek  powinno być gliniasto-piaszczyste i przewiewne. Warto  zasilić je kompostem.  Gleba , na której rośnie warzywo powinna być, także bogata w próchnicę.
Jeżeli zdecydujemy się używać przy nawożeniu czosnku nawozów wieloskładnikowych należy zastosować te, które mają niską zawartość chlorków, dlatego, że szkodzą one warzywu.
Roślina nie powinno rosnąć na miejscu, które poprzednio zajmowały warzywa cebulowe, warzywa korzeniowe czy ziemniaki. Nie sadzimy, także czosnku na miejscu, które poprzednio zajmował czosnek. Natomiast warzywo będzie dobrze rosło posadzone na stanowisku po pomidorze, ogórku czy sałacie.

 

Sadzenie czosnku …..

Przed posadzeniem czosnku główkę dzielimy na pojedyncze ząbki i te sadzonki wsadzamy do ziemi. Termin sadzenia przypada na jesieni lub dla spóźnialskich i przy ciężkiej glebie  na wiosnę. Wiosną sadzi się, także czosnek jary, który nie wytwarza kwiatów.
Sadzimy warzywo na przełomie marca i kwietnia, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo ciężką glebą. Natomiast tradycyjnie sadzimy czosnek w listopadzie, dlatego, że roślinie do wzrostu niezbędny jest okres chłodu. Ząbki sadzi się w rowkach między, którymi odstęp  powinien być około dwudziestu centymetrów.

Warto wiedzieć, że …….

Jeżeli spóźnimy się z posadzeniem warzywa to trudniej będzie mu się ukorzenić i wytworzyć duże, ładne cebule czosnkowe, co niewątpliwie przyczyni się do gorszych zbiorów.
Najkorzystniejsze dla nas jest pozyskanie ząbków czosnku, które pochodzą z plantacji, dlatego, że są one pozbawione wszelkich chorób i wolne od szkodników.
Aby czosnek wytworzył główkę musi przebywać w temperaturze od zera do około dziesięciu stopni, w okresie dwóch miesięcy po posadzeniu na polu albo podczas przechowywania.
Z kwitnącego czosnku usuwamy pąki kwiatów i kwiaty, żeby nie osłabiały one cebuli. Chodzi o to, aby w uprawie uzyskać jak najdorodniejsze główki czosnku.

 

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Reklamożerca, Tytuł:

    Za mało reklam! Opis uprawy czosnku przeszkadza mi w oglądaniu cudownych reklam!

  2. Dodał: rysiek, Tytuł: czosnek sadzenie

    czy mozna sadzic czosnek pod folia jak uprawiac go pod folia

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: