Sadzenie winogron

Sadzenie winogron

2 komentarzy

Jedzenie smacznych winogron z własnej działki, jest możliwe jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy. To znaczy wybierzemy odpowiednie stanowisko, najlepszą  z możliwych sadzonkę winorośli i posadzimy ją w korzystnym dla niej podłożu.

Najlepszym stanowiskiem dla winorośli jest miejsce przy ścianie budynku  oraz przy murze.

Odpowiednie podłoże powinno zawierać dużą ilość składników pokarmowych. Gleba powinna być próchnicza.

Wybierając sadzonkę winorośli kupujemy ją w szkółce lub w sklepie ogrodniczym. Wybieramy te miejsca, gdyż tam są winorośle najwyższej jakości i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pytań pomoże nam doświadczony personel. Nie kupujemy sadzonek w hipermarketach.

Sadzonkę kupujemy jako wykopaną ze szkółki winorośl, bądź pnącze w pojemniku. Sadzonka powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy i zdrowy wygląd.

Winogrona należące do odmian winorośli właściwej preferują gleby suche oraz ciepłe. Natomiast grupy wchodzące w skład mieszańców międzygatunkowych wolą wilgotniejsze podłoże.

Przed posadzeniem sadzonek warto ziemię wzbogacić wykorzystując nawóz  z obornika czy kompostu.

Winorośl sadzimy w dołku o głębokości dwudziestu centymetrów i szerokości czterdziestu. Na dno dołka można położyć nie dużą warstwę nawozu z obornika czy kompostu, którą należy lekko zasypać ziemią. Na tej podstawie stawiamy sadzonkę i ją zakopujemy. Po posadzeniu rośliny przycinamy ją pozostawiając na niej dwa dolne pąki.

Winorośl można sadzić wiosną lub jesienią. Ja proponuję wiosnę, sadzonka wtedy łatwiej się ukorzeni przed zimą w ciepłej ziemi i łatwiej będzie jej ją przetrwać.

Winogrona

Sadzenie winogron

 

Sadzenie winorośli

Sadzenie winorośli

 

Sadzenie winogron

Sadzenie winogron

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Tadeusz, Tytuł: Brak wskazówek

    A jakie rozstawy - odstępy pomiędzy nimi? Wystarczy się domyśleć? Spartolona strona.

  2. Dodał: sławek, Tytuł: dobre wskazówki

    proste, krótkie i zrozumiałe dla amatorów.Po co szukać więcej skoro tu są podstawowe wskazówki.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: