Odmiany cebuli

Odmiany cebuli

Skomentuj artykuł

Cebula należy do podstawowych warzyw, które uprawiamy w ogrodzie warzywnym. Producenci oferują nam bardzo zróżnicowane odmiany, różniące się pod wieloma względami. Przed zakupem nasion czy też dymki, warto zapoznać się z parametrami danej odmiany, gdyż od tego zależy czy zakupiona odmiana sprosta naszym oczekiwaniom.

Cebula należy do najpopularniejszych roślin warzywnych, przyprawowych. Nie zapominajmy także, że bardzo często wykorzystywana jest  jako roślina lecznicza. Należy podkreślić, że jedzenie cebuli bez wątpienia wzmacnia organizm ludzki ze względu na zawartość witaminy C oraz wielu substancji bioaktywnych.

Najpopularniejsza jest oczywiście cebula zwyczajna (Allium cepa) i to właśnie ona występuje w dziesiątkach mniej lub bardziej zróżnicowanych odmian.

Poza cebulą zwyczajną należy pamiętać także o cebuli kartoflance, siedmiolatce, szalotce, a także cebuli wielopiętrowej.

Zróżnicowane cechy odmian

Dostępne w sprzedaży odmiany cebuli wykazują bardzo duże zróżnicowanie pod wieloma względami, nie tylko morfologicznymi (np. kształt cebul kulisty, kulisty spłaszczony, kulisty wydłużony, romboidalny), ale także smakowymi. Z pewnością dokonując zakupu danej odmiany należy zwrócić uwagę na jej wymagania klimatyczno- glebowe, okres zbioru (wczesne, średnio wczesne, średnio późne, późne), intensywność smaku (ostry, średnio ostry, łagodny), podatność na choroby i szkodniki, plenność, długość przechowywania. Pamiętajmy, że cebule charakteryzujące się dobrym przyleganiem łuski suchej do mięsistej, dużą twardością miąższu, gwarantują lepsze przechowywanie się cebul. Odmiany cebuli mogą charakteryzować się także zmienną barwą suchej łuski (biała, żółta, brązowawa, czerwona).

Odmiany cebuli

Odmiany cebuli

Wybrane odmiany cebuli

Agostana – odmiana cebuli zwyczajnej, charakteryzująca się białą barwą oraz kulistym kształtem. Średnica cebuli może dochodzić do nawet do 80 mm. Wysiew nasion przypada na przełom marca i kwietnia, a zbiór od końca lipca do połowy września. Odmiana dobrze się przechowuje i charakteryzuje się łagodniejszym aromatem.

Wenta- odmiana cebuli czerwonej , średnio późna, warta polecenia.

Vsetana- odmiana średnio wczesna, plenna, do bezpośredniego spożycia, a także do przechowywania.

Agra- odmiana jest przykładem cebuli zimującej. Siew nasion przypada w drugiej dekadzie sierpnia, a zbiór cebuli następuje w czerwcu roku następnego.

Wolska- odmiana późna cebuli zwyczajnej, która nadaje się do przechowywania zimowego. Barwa cebuli słomkowa, miąższ biały, smaczny. Odmiana plenna, warta polecenia.

Odmiany cebuli

Odmiany cebuli

Supra- odmiana średnio późna cebuli zwyczajnej o kulistym kształcie, żółtej barwie łusek zewnętrznych oraz białawym miąższem. Nadaje się do przechowywania.

Zorza- odmiana bardzo wczesna, nadająca się do bezpośredniego spożycia o łagodnym smaku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: