Czerwona cebula

Czerwona cebula

Skomentuj artykuł

Cebula zwyczajna występuje w wielu odmianach, także tych zróżnicowanych pod względem barwy. Wyróżniamy cebule żółtą, białą, a także tytułową czerwoną. Ta ostatnia charakteryzuje się łagodniejszym smakiem i jest doskonałą propozycją do sałatek.

Cebula słynie ze swoich wyjątkowych właściwości smakowych, choć nie można nie wspomnieć o licznych właściwościach leczniczych. W sprzedaży dominuje cebula zwyczajna, jednak należy pamiętać także o cebuli szalotce, cebuli perłowej, cebuli wielopiętrowej, cebuli siedmiolatce.

Czerwona cebula w ogrodzie

Dobre plonowanie cebuli zależy od wielu czynników m.in.  odpowiednio dobranego stanowiska. Warto wiedzieć, że cebuli sprzyja płodozmian, istotną kwestią jest zachowanie 4- 5 letniej przerwy w uprawie cebuli na danym stanowisku. Poza tym sprzyja jej uprawa po takich roślinach jak m.in. ogórek, fasola czy też groch.

Cebula wymaga stanowisk słonecznych, podłoża o pH na poziomie 6.5- 7.0, bogatego w próchnicę, przepuszczalnego oraz żyznego. W celu poprawy struktury podłoża warto wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem, który dostarczy także składników pokarmowych.

Wybrane odmiany cebuli czerwonej

„Karmen”- odmiana o czerwonawej skórce, dużych cebulach, łagodnym smaku i fioletowawym, twardym miąższu. Odmiana średnio wczesna, która doskonale nadaje się do przechowywania.

„Scarlet”- odmiana średnio późna, doskonała do bezpośredniego spożycia oraz przechowywania.

„Red Baron”- odmiana o intensywnie wybarwionej łusce, doskonale sobie radzi w ogrodzie.

„Wenta”- odmiana średnio późna.

„Fireball”- odmiana średnio wczesna nadająca się do krótkiego przechowywania.

Cebula czerwona

Cebula czerwona

Jak ją uprawiać ?

Cebulę czerwoną możemy uprawiać z nasion, z rozsady, a także z dymki. Zależnie od zastosowanej metody plony mogą być zróżnicowane.

Ze względu na małą konkurencyjność cebuli wobec chwastów, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie uprawa cebuli z rozsady czy też z dymki, gdyż można wówczas uniknąć stosowania środków ochrony roślin, które przy uprawie warzyw na własny użytek, powinny być ograniczane.

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę cebuli z siewu pamiętajmy, że siew wykonujemy na dobrze przygotowane, odchwaszczone i uprawione podłoże. Kwiecień to optymalny czas na wysiew nasion, kiełkujących, gdy temperatura osiągnie poziom 6°C i więcej. Nasiona wysiewamy w rzędy oddalone od siebie do 30 cm. Przy tego typu uprawie niezwykle ważna jest walka z chwastami !

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: