Właściwości czosnku

Właściwości czosnku

2 komentarzy

Czosnek ma też pewne właściwości, wspomagające leczenie stanów zapalnych uszu. Jednak w żadnym razie nie należy wkładać jego ząbków do otworu ucha, a jedynie przyłożyć rozdrobniony kawałek w pobliże chorego miejsca, gdyż substancje lecznicze same wnikną przez skórę. Przy pomocy okładów ze zgniecionego ząbku można również łagodzić stany zapalne oraz infekcje grzybicze skóry. W ostatnim okresie podjęto też badania zmierzające do ustalenia skuteczności preparatów z czosnku w zapobieganiu oraz współleczeniu różnych odmian raka (np. żołądka).

Czosnek – właściwości czosnku

 

Czosnek – właściwości czosnku

Jak spożywać czosnek w celach leczniczych?

Największe znaczenie i właściwości lecznicze ma oczywiście świeży czosnek, gdyż wszelka obróbka (np. gotowanie), pozbawia go wielu cennych składników. Bardzo popularnym sposobem na przeziębienia, jest zgnieciony ząbek czosnku podany z ciepłym mlekiem (nigdy gorącym) i miodem lub pod postacią syropu (zmiażdżone ząbki zasypane cukrem, łatwo puszczają sok). Jeśli z jakichś powodów nie możemy jednak zjadać warzywa w stanie surowym, warto sięgnąć po kapsułki z ekstraktem czosnkowym, wykazujące podobne działanie co jego świeży odpowiednik.

Przykry zapach

W tym całym dobrodziejstwie jest jednak pewien słaby punkt, którym jest oczywiście ostry i silny zapach, stanowiący dla wielu z nas barierę nie do przejścia. Ale warto wiedzieć, że na zneutralizowanie tej niedogodności, również są sposoby. Dość skutecznie można pozbyć się przykrego zapachu z ust, przegryzając w zależności od indywidualnych upodobań: natkę pietruszki, ziele kopru, listki mięty, jabłko czy cytrynę, bądź też rozgryzając ziarenka kawy lub goździka.

 

Wykorzystanie czosnku w kuchni jest bardzo wszechstronne, należy tylko przy tej okazji pamiętać, że łatwo go przypalić, a wtedy gorzknieje.

Tak więc o ile nie jesteśmy na to warzywo uczuleni, korzystajmy z jego dobrodziejstw jak najczęściej, używając go do wszelkich dań, a także przegryzając jego plasterki na surowo w sałatkach bądź na kanapkach.

Bibliografia:
1.    Prof. Roch W. Doruchowski „Czosnek – zimowy lekarz”, Działkowiec 12/08, str. 44/45

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Marta, Tytuł: Jaki produkt z czosnkiem ?

    Mogę Wam polecic suplement, który biorę od jakiegos czasu i jestem zadowolona. Szukałam czegoś prozdrowotnego i znalzałam produkt o nazwie cancprev, do kupienia w zielarniach lub przez sklep internetowy. Myślę, że warto spróbować. Ma ciekawy skład.

  2. Dodał: Kaz, Tytuł: Obierki

    z Czosnku nic niewiadomo jaie maja wlasciwosci

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: