Czarny bez

Czarny bez

1 komentarzy

Czarny bez (Sambucus nigra) to właściwie niemal kultowa roślina lecznicza. Jej cenne właściwości wykorzystywano już w starożytności, choć wiedza medyczna nie była jeszcze wtedy na zbyt wysokim poziomie. Obecnie dzięki badaniom laboratoryjnym , możemy już naukowo potwierdzić  skład i działanie poszczególnych związków chemicznych zawartych w tkankach czarnego bzu i świadomie oraz bezpiecznie z nich korzystać.

Nazwy zwyczajowe

Duża popularność tego szczególnego krzewu, przysporzyła mu wielu nazw zwyczajowych z których w Polsce najpopularniejsze są określenia: bez pospolity, b. lekarski, b. dziki, b. biały, bzowina, hyćka, bzina, holunder. W przeszłości roślina miała jednak dwojakie znaczenie. Z jednej strony ceniono ją jako wartościowy lek ziołowy, z drugiej natomiast bywała mrocznym symbolem, obecnym w wierzeniach, legendach i rytuałach związanych z praktykami magicznymi. Wynikało to być może z faktu, że świeża roślina oraz jej niedojrzałe owoce, posiadają w swoim składzie substancje toksyczne (np. sambunigrynę i sambucynę), które po spożyciu mogą być przyczyną bólów i zawrotów głowy oraz zatruć pokarmowych objawiających się wymiotami i biegunką. Przetwarzanie termiczne (np. gotowanie, smażenie) powoduje jednak neutralizację tych toksyn i umożliwia bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw rośliny. W uniknięciu kłopotów pomoże również dokładne usuwanie wszystkich zielonych jagód z kiści dojrzałych owoców.



Właściwości lecznicze

Jednak mimo pewnych zastrzeżeń związanych z obecnością związków toksycznych, zawarte w czarnym bzie substancje lecznicze są godne najwyższej uwagi i jeśli będą wykorzystywane zgodnie z zaleceniami (np. na etykietach opakowań aptecznych), z pewnością przyniosą ulgę w wielu uciążliwych schorzeniach. Ostrożność w korzystaniu z preparatów na bazie czarnego bzu powinny jednak zachować osoby dotknięte alergiami, gdyż roślina zawiera białka, mogące wywoływać uczulenia.

Czarny bez

Czarny bez

W medycynie naturalnej znaczenie mają przede wszystkim owoce i kwiaty. W kwiatach stwierdzono obecność flawonoidów, olejków eterycznych, soli mineralnych, garbników, kwasów organicznych i związków napotnych. Natomiast w owocach dodatkowo zaobserwowano występowanie dużej ilości witamin (B,C), karotenoidów, antocyjanów i cukrów. Wszystkie te substancje działają bardzo skutecznie przy wszelkiego rodzaju kłopotach zdrowotnych. Suszone kwiaty w postaci herbatki mają właściwości napotne i przeciwgorączkowe, a wiec znakomicie sprawdzają się przy przeziębieniach i chorobach górnych dróg oddechowych. Wykazują też działanie moczopędne, przydatne przy kłopotach ze strony układu moczowego. Owoce mają podobne właściwości, ale dodatkowo działają odtruwająco,  przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także oczyszczają organizm z toksyn i wpływają korzystnie na poprawę przemiany materii. Podczas infekcji stymulują aktywność układu odpornościowego, działają też silnie antywirusowo (np. przy infekcji grypowej) oraz nieco słabiej przeciwbakteryjnie. Zawartość dużej ilości antocyjanów, umożliwia wykorzystywanie ich również w profilaktyce antynowotworowej. Zewnętrznie stosuje się głównie wyciągi i napary z kwiatów, które działają przeciwzapalnie (np. do płukania gardła oraz na stany zapalne skóry). Do celów leczniczych używa się też liści oraz kory czarnego bzu, chociaż ich znaczenie jest nieco mniejsze niż kwiatów i dojrzałych owoców.

Czarny bez - kwiaty

Czarny bez - kwiaty

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: babolek, Tytuł: Sok z czarnego bzu:)

    Uwielbiam sok z czarnego bzu i jest to jedyny który mi smakuje:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: