Clematisy - uprawa, przycinanie, odmiany

Clematisy - uprawa, przycinanie, odmiany

Skomentuj artykuł

Każdy miłośnik ogrodu, który posiada działkę, zwykle ma na niej miejsca idealne dla pnączy. Wszelkiego rodzaju ogrodzenia, pergole czy altany do tego celu nadają się bowiem doskonale.

Niewątpliwie w czołówce najciekawszych i najpiękniejszych zarazem pnączy, znajdują się powojniki,  znane też pod swoją łacińską nazwą - klematis.  Niezwykłe bogactwo odmian i różnorodność kwiatów sprawiają, że klematisy mają ogromne grono miłośników na całym świcie.

Ta różnorodność może jednak być też źródłem kłopotów, zarówno przy wyborze właściwej odmiany jak i jej pielęgnacji. Zatem aby móc w pełni cieszyć się ich pięknem, należy bliżej poznać te wspaniałe pnącza - w zależności bowiem od rodzaju, mają one mieć nieco inne wymagania co do stanowiska oraz cięcia.

Warunki uprawy

Zanim dokonamy wyboru gatunku, zastanówmy się, gdzie będziemy zamierzali posadzić roślinę - część odmian preferuje bowiem stanowiska słoneczne, inne natomiast półcień.  Bardzo ogólna zasada doboru mówi, że te o mocnych barwach wymagają słońca, natomiast odmiany o pastelowych lub wielobarwnych kwiatach, wolą półcień. 


Kolejnym ważnym elementem w uprawie powojników jest podłoże. Większość klematisów wymaga gleby żyznej, próchniczej, lekkiej i głęboko uprawionej, o pH 6,5-7,5 nie toleruje gleb kwaśnych oraz zasolonych. Z tego ostatniego powodu, do nawożenia używa się w IV nawozów długo działających np. Osmocote . Glebę możemy dodatkowo rozluźnić, mieszając  z odkwaszonym torfem. Na glebach ciężkich i mokrych, powojniki będą zwykle chorowały, słabo rosły oraz kwitły.

Clematisy

Clematisy

Niezwykle istotna dla wszystkich klematisów jest wilgotność podłoża, absolutnie nie znoszą suszy i przegrzania korzeni. Aby więc zachować takie warunki, musimy ściółkować glebę np. kompostem. Bardzo dobrym sposobem na ograniczenie parowania, jest posadzenie u podstawy pnączy niskich roślin okrywowych np. barwinka czy lawendy.  Nie tylko zapobiegnie to wysuszeniu i przegrzaniu gleby, ale też będzie dodatkową ochroną w czasie zimy.

Większość  powojników  jest umiarkowanie odporna na mróz, górne części mogą przemarzać, ale zwykle na wiosnę dobrze odradzają się z korzenia. Dlatego niezmiernie ważne jest zabezpieczenie podstawy pnącza przed zimą kopczykiem lub solidne jego wyściółkowanie. Wysadzając roślinę z pojemnika na miejsce stałe, sadzimy ok. 10 cm. głębiej, niż rosła dotychczas (nie dotyczy powojników okrywowych).

Kiedy już zadbamy o podstawowe warunki niezbędne do uprawy, należy pamiętać o właściwym cięciu.

Clematisy

Clematisy

Podstawowe zasady cięcia powojników

 Przyjmuje się, że powojniki kwitnące wiosną przycina się bardzo delikatnie (czasem nawet wcale) i wysoko, bo na ok. 1,5. Zwykle robi się to zaraz po przekwitnięciu. Pozwoli to roślinie zawiązać kwiaty na przyszły rok, gdyż wiosenne odmiany  zakwitają na pędach zeszłorocznych. Natomiast powojniki kwitnące latem lub jesienią, przycinamy na wysokości ok. 40 cm. późną jesienią (k.XI) lub bardzo wczesną wiosną (p.III). Te odmiany zakwitają bowiem na pędach tegorocznych.

Clematisy

Clematisy

Gatunki i odmiany

Wybór gatunków i odmian jest naprawdę ogromny, wśród nich są te najpiękniejsze o wielkich kwiatach, ale też mniej efektowne. Wszystkie posiadają dodatkowe walory dekoracyjne  w postaci ozdobnych, pierzastych owocostanów.

Uroda klematisów ma jednak swoją cenę. Najłatwiejsze w uprawie i najodporniejsze, kwitną na ogół niezbyt spektakularnie, natomiast wszystkim znane wielkie, kolorowe kwiaty to zwykle mieszańce. Te, niestety, wymagają znacznie więcej troski. 

Clematisy

Clematisy

Na szczególną uwagę zasługują trzy grupy klematisów: drobnokwiatowe, o dużych kwiatach pojedynczych i wielkokwiatowe. Do drobnokwiatowych zaliczymy powojniki: pnący (C. vitalba) i jesienny (C. paniculata). Ich kwiaty nie przekraczają zwykle 5 cm. ᴓ. Niższy p. jesienny, dorasta do ok. 5 m., kwitnie bardzo długo, bo od VI do X, ale ma drobne, białe kwiatki. Wyższy, 10 m. p. pnący, ma kwiaty jeszcze bardziej niepozorne za to od VII do późnej jesieni, zachwyca mnóstwem pierzastych owocostanów. 

Druga grupa to między innymi p. włoski (C. viticella) i p. alpejski (C. alpina).  Pierwszy ma kwiaty większe 6-7 cm. ᴓ, najczęściej w odcieniach fioletu, dorasta do ok. 3m i długo kwitnie VI-VIII, ale jest bardziej wymagający niż p. alpejski. Drugi ma kwiaty małe, ok. 5 cm. ᴓ, dzwonkowe, również w zbliżonym kolorze i podobnym czasie kwitnienia co włoski. Nadaje się do półcienia i jest bardzo niski, dorasta do ok.1-2 m. Jest też wytrzymalszy niż poprzednik.

Clematisy

Clematisy

Wreszcie najbardziej znane, czyli wielkokwiatowe mieszańce. Cała grupa posiada mnóstwo odmian i jest delikatniejsza oraz bardziej wymagająca w uprawie. Najpopularniejszy z nich to C. Jackmanii, o wielkich (nawet  15 cm.) kwiatach, od fioletowych do ciemnoczerwonych, a nawet białych. Najlepiej jest posadzić kilka powojników o różnym czasie kwitnienia obok siebie. Będą zakwitały na zmianę przez cały sezon. Dobrym pomysłem jest np. C."Niobe" (czerwony – k.V-VII, odm. polska powtarza kwitnienie latem), c. "Jackmanii" (fiolet – k. VI-IX, ) c. "Huldine" (biały – k. VI-IX ).

Choroby

Jednak nawet najtroskliwiej pielęgnowane powojniki mogą nam chorować. Bardziej narażone na patogeny są powojniki wielkokwiatowe. Najczęściej zagrażają im choroby grzybowe: mączniak prawdziwy - objawiający się mączystym nalotem, a następnie zamieraniem porażonych pędów oraz uwiąd powojników - powodujący więdnięcie całych pędów. Może wtedy pomóc oprysk odpowiednim fungicydem np. Topsin M 500 EC,  Nimrod 250 EC czy Baymat. Chore części rośliny należy usunąć.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz