Hortensja ogrodowa - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Hortensja ogrodowa - odmiany, uprawa i pielęgnacja

13 komentarzy

Szukając kwitnących krzewów do swojego zielonego zakątka, nie możemy zapomnieć o hortensji ogrodowej. Jej licznie pojawiające się kolorowe kwiatostany latem praktycznie zasłaniają całą roślinę, tworząc przepięknie pachnącą kompozycję. W zależności o odmiany możemy dobrać wielkość oraz kolory w taki sposób, aby idealnie komponowały się w miejscu przeznaczenia, a wypoczywanie w jej towarzystwie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności.

Hortensja ogrodowa - ogólny opis

Hortensja ogrodowa jest krzewem liściastym, o pokroju krzaczastym, który może osiągać nawet 150 cm wysokości. Pochodzi z Azji i chociaż uprawiana jest w dużej części świata, tylko tam można spotkać ją w postaci dziko rosnącej. Liście mają owalny kształt oraz kolor ciemnej zieleni. Bardzo licznie pojawiają się na gałązkach, dzięki czemu nawet poza okresem kwitnienia krzew bardzo ładnie się prezentuje. Niestety nie są zimozielone, czyli na zimę nie można podziwiać ich piękna.

Nieduże kwiaty u większości odmian zebrane są w kuliste kwiatostany, które bardzo licznie pojawiają się na roślinie. Mogą przybierać różne kolory od białego, poprzez odcienie różu oraz czerwieni, aż do niebieskiego i różnych wariantów tej barwy. Te gęste baldachogrona mogą osiągać nawet do 25 centymetrów średnicy. Pojawiają się w miesiącach od czerwca do września, ale niektóre odmiany uprawiane są jako przyśpieszone w doniczkach, dzięki czemu ich kwiaty możemy podziwiać już na wiosnę, szczególnie popularne przy ozdabianiu wnętrz kościołów w czasie świąt wielkanocnych.


BIOPON nawóz do hortensji. Gwarantuje intensywne wybarwienie kwiatów i obfite kwitnienie

BIOPON nawóz do hortensji. Gwarantuje intensywne wybarwienie kwiatów i obfite kwitnienie

Uprawa i pielęgnacja hortensji ogrodowej

Stanowisko do uprawy hortensji nie może być przypadkowe. Wymaga podłoża dość żyznego, najlepiej próchniczego, wilgotnego, ale nie ze stojącą wodą. Jeżeli mamy możliwość, sprawdzamy odczyn gleby, który powinien być kwasowy, pH około 5,5. Odczyn powyżej 7,0 może prowadzić do chorób hortensji. Nie wystawiamy ich na ciągłe, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jednocześnie nie pozbawiamy dostępu do światła. Odpowiednie będzie stanowisko półcieniste.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Czy wiesz, że…

Odczyn gleby ma bezpośredni wpływ na kolor kwiatów hortensji. Przy pH 5,5 będą one bardziej niebieskie, przy pH 6,5 bardziej czerwone. Utrzymując kwasowość pomiędzy tymi poziomami, mamy szansę uzyskać kwiatostany dwukolorowe.

Unikamy wystawiania krzewów na silne podmuchy wiatru. Aby hortensja lepiej rosła oraz obficiej kwitła, należy regularnie ją nawozić, szczególnie w miesiącach wiosennych oraz na początku lata. Do tego celu możemy używać nawozów mineralnych bez dodatku wapnia lub specjalnych nawozów przeznaczonych do hortensji, które dostępne są w większości lepszych sklepów ogrodniczych.

Roślina ta nie przepada za mrozami, dlatego też należy odpowiednio przygotować ją na zimę. Zaczynamy od dołu, usypując grubą warstwę kory, która ma zapobiegać przemarzaniu korzeni. Nadziemną część hortensji owijamy siatką cieniującą. Wiosną, kiedy owe zabezpieczenia zdejmujemy, rozbieramy również roślinę ze starych liści, które do tej pory same jeszcze nie opadły. Przycinanie przeprowadzamy dopiero, gdy hortensja odżyje i zacznie się jej wzrost. Wtedy dokładnie widać, które gałązki są definitywnie obumarłe i możemy się ich pozbyć.

Latem, kiedy temperatury są wysokie oraz nasłonecznienie jest duże, należy bardzo obficie dostarczać wodę naszym hortensjom. Zapobiegamy nadmiernemu przesuszeniu podłoża, gdyż może to spowodować marnienie naszych okazów.

Rozmnażanie tej rośliny nie jest trudne, dlatego też jest bardziej opłacalne, niż kupowanie kolejnych sadzonek. Młode okazy, które uzyskujemy z zielnych pędów bocznych (wiosną) lub rzadziej z pędów odziomkowych (latem), sadzimy w pojemniku wypełnionym mieszanką torfu i piasku. Po niecałym miesiącu powinny być już dobrze ukorzenione.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Wybrane odmiany hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa Mariesii Variegata - jedna z ciekawszych odmian hortensji, charakteryzująca się nie tylko oryginalnymi kwiatostanami, ale również dwubarwnymi liśćmi. Parasolowate baldachogrona składają się z barwnych, od jasnego różu, poprzez niebieski, aż do niebiesko-fioletowy kolor kwiatów płodnych wewnątrz oraz białych kwiatów płonnych w części zewnętrznej. Liście zielone, piłkowane o charakterystycznych kremowych brzegach.

Hortensja ogrodowa Endless Summer The Bride - odmiana bardzo często spotykana w uprawie doniczkowej. Jest bardzo odporna na słabe warunki atmosferyczne, dzięki czemu mamy praktycznie pewność, że pokaże nam swoje kwiaty co roku. Kwiaty obfite i gęsto zebrane w duże grona w kolorze białym, ale delikatnie podchodzącym pod róż.

Hortensja ogrodowa Leuchtfeuer - odmiana hortensji o kwiatach w intensywnym, czerwono-różowym kolorze z ciekawie kontrastującą, kremową plamką wewnątrz każdego z nich. Zebrane są w bardzo duże kwiatostany, które obficie pokrywają górną część rośliny.

Hortensja ogrodowa Magical Revolution - odmiana o bardzo charakterystycznym kształcie kwiatków, które są delikatnie rurkowate, mogą wydawać się nie do końca rozwinięte. Zebrane w duże grona, mogą mieć różne kolory, w zależności od stopnia rozwinięcia. Początkowo są białe, następnie intensywnie się wybarwiają, po czym dostają zielonych plamek wewnątrz każdego kwiatka. Hortensja ta jest odporna na duże mrozy, co ułatwia uprawę w naszym klimacie.

Hortensja ogrodowa Magical Noblesse - odmiana o niezwykle oryginalnych i niespotykanych kwiatach w kolorze biało-pistacjowym. Początkowo kwiaty są białe, następnie ich zewnętrzne części przybierają zieloną barwę. Kwiatostany kuliste, około 20 centymetrów średnicy.

Hortensja ogrodowa Magical Coral - odmiana o kwiatach w kolorze zielonkawym, po czym w miarę wzrostu zmieniają się w różowy, dzięki czemu mamy okazję podziwiać w międzyczasie przepiękne dwukolorowe kombinacje.

Hortensja ogrodowa jest najpopularniejszym w naszym kraju gatunkiem tej rośliny. Jej krzaczasty pokrój oraz piękno kolorowych kwiatostanów sprawiają, iż jest nierozłącznym elementem wielu dużych ogrodów. Mniejsze odmiany natomiast uprawiane są niejednokrotnie w donicach, dzięki czemu spotykane mogą być też na mniejszych przestrzeniach lub nawet wewnątrz naszych mieszkań.
Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

czytaj dalej...
Kategorie
Hortensje

Zobacz także

13 komentarzy

 1. Dodał: Darek, Tytuł: Kłopoty z kwitnieniem

  Roma - prawdopodobnie przycinasz końcówki gałązek jesienią lub na wiosnę. Tego robić nie wolno w przypadku hortensji.

 2. Dodał: Roma, Tytuł: Kłopoty z kwitnienem.

  Moja hortensja rośnie wspaniale, potężna zieleń, duży krzew, ale albo nie zakwita, albo ma 2 lub trzy kwiaty. Co może być przyczyną ( poza brakiem doświadczenia w uprawie kwiatów ).

 3. Dodał: jadwiga, Tytuł: przesadzanie hortensji z do niczki do ogrodu

  akupilam piekna hortensje ogrodowa w doniczce ktora ma juz duzo rozkwitnietych kwaiatow prosze o porade kiedy moge ja przesadzic do ogrodu

 4. Dodał: Wanda, Tytuł: przycinanie hortensji

  Kiedy i na jaką wysokość przycinamy?/jesienią,czy wiosną,czy można skracać pędy ubiegłoroczne na kyórych są już listki/

 5. Dodał: Anna, Tytuł: warunki uprawy

  Posadziłam hortensję blisko domu, od wschodu, całe popołudnie jest w cieniu i takie warunki jej bardzo pasują.W drugim roku wzrostu kwitła cudnie i długo, podlewana obficie.

 6. Dodał: Ilona, Tytuł: kolor nienieski

  W innym artykule czytalam, ze hortensje niebieskie zachowuja kolor niebieski w ziemi kwasnej z ph ponizej 7, a tu z kolei, że przy ph 6,5 i nizszym kwiaty beda bardziej czerwone. Kto ma racje?

 7. Dodał: danuta, Tytuł: wysadzanie z doniczki

  kiedy nalezy wysadzic do ziemi z doniczki hortensje

 8. Dodał: Magda, Tytuł: choroby hortensji

  kwiaty zaschły jakby zostały otoczone pajęczyną czym to zlikwidować czy da się uratować kwiat

 9. Dodał: ewa z mazur, Tytuł: brązowe kwiaty hortensji

  na mojej białej hortensji brązowieją płatki kwiatów. niezbyt długo cieszyłam się nieskazitelnymi kwiatami. dlaczego tak sie dzieje?

 10. Dodał: Elżbieta Zdzisława, Tytuł: zmiana koloru z różowego na niebiesko-fioletowy

  Bardzo proszę o napisanie jak wrócić do różowego koloru.

 11. Dodał: aleksandra, Tytuł: rozmnażnie

  no właśnie proszę was bardzo o dokładniejszy opis jak się rozmnaża hortensje.pozdrawiam

 12. Dodał: czesia, Tytuł: JASNE LISCIE

  Hortensje w tym roku maja jasne liscie zakwaszamy torfem i podlewam nawozem ,czy to możliwe ze na zime były sciolkowane liśćmi .

 13. Dodał: Tośka, Tytuł: rysunek ....

  Nie rozumiem jakie to są pędy odziomkowe,a pędy zielone boczne, myślałam,że to jest to samo. Proszę bardziej zrozumiale określić,słyszałam o odkładaniu pędów na ziemię, proszę o szczegółową informację. To są piękne kwiaty. Dziękuję,pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz