Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) - Syringa vulgaris)

Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) - Syringa vulgaris)

2 komentarzy

Ogród, działka, parki, zieleńce w maju zachwycają soczystą zielenią, bardzo często uzupełnioną tęczowymi barwami kwiatów. Należy podkreślić, że w tym okresie nie brakuje kwitnących roślin, także o wyraziście pachnących kwiatach. Nawet iglaki wyglądają szczególnie z nowymi przyrostami. Jaśminowce, magnolie, różaneczniki, azalie, kalina to tylko nieliczne z pięknie kwitnących roślin tego okresu. Nie zapominajmy także o lilakach, którym nie brakuje dekoracyjności, a wiele z nich dodatkowo przepięknie pachnie. Jednym z najbardziej lubianych gatunków rodzaju jest dobrze wszystkim znany lilak pospolity. Bardzo często możemy go podziwiać w krajobrazie wiejskim. Jego przepiękne kwiaty są symbolem wiary, a także pierwszej miłości. Warto zaprosić do ogrodu lilaka pospolitego, będzie stanowił jeden z najpiękniejszych akcentów majowego ogrodu.

Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj Syringa, do którego należy lilak pospolity Syringa vulgaris obejmuje ponad 20 gatunków krzewów, czasem niewielkich drzew, z których tylko nieliczne zyskały uznanie jako rośliny ozdobne. Doczekały się licznych odmian, tak więc możliwości w doborze roślin są znaczące.

Lilaki zaliczane są do rodziny oliwkowatych Oleaceae, charakteryzują się sezonowymi liśćmi, kwiatami zebranymi w boczne bądź szczytowe wiechy, mniej lub bardziej luźne.

Naturalne siedliska lilaków występują w Azji Wschodniej, a także w południowo- wschodniej Europie.
Największe uznanie w przypadku lilaków zyskał lilak pospolity, w mniejszym zakresie także lilak węgierski Syringa josikaea, lilak chiński Syringa x chinensis, lilak Meyera Syringa meyeri.

Wybrane gatunki i mieszańce rodzaju:

    Lilak pospolity- Syringa vulgaris
    Lilak węgierski – Syringa josikaea
    Lilak wczesny- Syringa oblata
    Lilak chiński- Syringa x chinensis
    Lilak Meyera- Syringa Meyera
    Lilak drobnolistny- Syringa microphylla
    Lilak zwisający- Syringa reflexa
    Lilak kosmaty- Syringa villosa

Czy wiesz że …

Lilak pospolity, popularnie nazywany jest bzem pospolitym (zwyczajnym). Należy podkreślić, że jest to błędna nazwa., ponieważ pod nazwą „bez” kryją się rośliny z rodzaju Sambucus. W Polsce bardzo pospolitym przedstawicielem tego rodzaju jest bez czarny Sambucus nigra. Lilak pospolity bywa także nazywany lilakiem tureckim, ze względu na fakt, że został stamtąd sprowadzony.

Lilak pospolity

Lilak pospolity

Kilka uwag o budowie

Pokrój- lilak pospolity zazwyczaj jest wysokim krzewem bądź niewielkim, drzewem. Osiąga do około 5-7 m wysokości. Roślina silnie krzewiasta. Żywotność zazwyczaj do kilkudziesięciu lat.

Kora- szara, początkowo gładka, u starszych okazów bardziej spękana.

Korzenie- lilak pospolity charakteryzuje się płytkim, ale rozległym systemem korzeniowym. Roślina wydaje liczne odrosty korzeniowe.

Pędy- młode pędy zielonkawe i nagie.

Liście- szerokojajowate do sercowatych, całobrzegie, pojedyncze, nawet do 12 cm długości.

Kwiaty- drobne, zebrane w duże, stożkowate wiechy, których długość może osiągać nawet do 20 cm (i dłuższe, zależnie od odmiany). Barwa kwiatów liliowa, natomiast u zmiennych odmian bardziej zróżnicowana – białe, odcienie różu, fioletu, purpury, a także dwukolorowe. Kwitnienie rozpoczyna się już pod koniec kwietnia i zachwyca przede wszystkim w maju.

Nasiona – podłużne, oskrzydlone, znajdują się w podłużnych torebkach (owocostanach).

Występowanie

Naturalne siedliska lilaka pospolitego występują w południowo- wschodniej Europie.

Wybrane odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Michel Buchner’

Odmiana o pełnych i liliowych kwiatach.

‘Sensation’

Liliowe kwiaty z białą obwódką. Niezwykle dekoracyjna odmiana o powolnym wzroście, której wysokość osiąga do około 3 m.

‘Charles Joly’

Odmiana o pełnych, purpurowych kwiatach, osiąga do około 3 m wysokości.

Krasavitsa Moskvy’

Piękna odmiana o pełnych kwiatach w barwie białej z różowym odcieniem. Osiąga do około 3- 4 m wysokości.

‘Mme Lemoine’

Odmiana o białych kwiatach.

‘Edith Carell’

Odmiana o białych kwiatach.

‘Primrose’

Odmiana lilaka zwyczajnego o kwiatach białokremowych.

‘Aucubaefolia’

Odmiana o dekoracyjnych liściach i półpełnych kwiatach w barwie lila. Liście pstre- z żółtymi przebarwieniami.

‘Kardynał’

Odmiana o pojedynczych, ale bardzo wyrazistych, ciemnopurpurowych kwiatach. Osiąga do około 3- 5 m wysokości.

‘Andenken an Ludwig Späth’

Odmiana o wyrazistych, ciemnopurpurowoczerwonych kwiatach, zebranych w duże wiechy, sięgające nawet do 30 cm długości.

‘Messena’

Odmiana o purpurowofioletowych kwiatach.

Stanowisko i wymagania lilaka pospolitego 

Lilak pospolity należy do tych roślin, które nie są wymagające i nie powinny być za bardzo absorbujące w uprawie. Są one bardzo tolerancyjne, ale najlepiej zapewnić lilakom stanowiska słoneczne do lekko półcienistych, przewiewne, ale nie wietrzne. Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, głębokie, umiarkowanie wilgotne. Pod względem pH także tolerancyjne, a więc urosną na podłożu od lekko kwaśnego, przez obojętne, do lekko zasadowego. Unikajmy gleb mocno zakwaszonych, a także mokrych.

Lilak pospolity

Lilak pospolity

Jak pielęgnować lilaka pospolitego  ?

Roślinę najlepiej nabyć w pojemniku, gdyż w takiej formie możemy ją sadzić przez większą część roku. Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odchwaścić, przekopać, wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. W przypadku gdy podłoże jest zbyt ciężkie, uzupełniamy je m.in. piaskiem.

Przed posadzeniem rośliny, jej bryła korzeniowa powinna przesiąknąć wodą, a więc sadzonkę należy umieścić w pojemniku  wodą.

Dołek powinien być około dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa sadzonej rośliny. Jego ścianki należy spulchnić, a na dno podsypać żyznego podłoża i dopiero wówczas w dołku umieścić sadzonkę i posadzić. Jeżeli będzie to forma pienna, będzie wymagała palikowania. Po posadzeniu lilaka ściółkujemy.

Lilak pospolity nie lubi mokrego podłoża, a jedynie umiarkowanie wilgotne.

Syringa vulgaris nawozimy w okresie wiosennym kompostem bądź też wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, dostosowując się do wymagań podanych na opakowaniu przez producenta.

Po przekwitnięciu usuwamy przekwitłe kwiatostany, aby nie dopuścić do wytworzenia nasion, które osłabiają roślinę, a także obniżają walory estetyczne rośliny. W przypadku konieczności przeprowadzenia cięcia, należy pamiętać, że lilak pospolity kwitnie na pędach zeszłorocznych, a pąki zawiązuje latem. Zazwyczaj wykonujemy cięcie prześwietlające.

W przypadku roślin starszych  o pokroju krzaczastym, silnie zagęszczonych poprzez odrosty korzeniowe, możemy zastosować cięcie odmładzające, które należy przeprowadzić wczesną wiosną. Można wykonać je w jednym sezonie, pozbawiając się kwitnienia bądź też rozłożyć na kilak sezonów i etapami usuwać najstarsze pędy u samej nasady.
Chcąc rozmnożyć lilaka pospolitego, możemy dokonać tego m.in. poprzez odrosty, a także sadzonki półzdrewniałe. Odmiany szlachetne rozmnaża się poprzez szczepienie.

Lilak pospolity

Lilak pospolity

Choroby i szkodniki

Lilak pospolity nie należy do roślin podatnych na choroby i szkodniki, ale nie zmienia to faktu, że także i on może zostać porażony przez patogeny oraz szkodniki. Z chorób warto wspomnieć o bakteriozie lilaka. Jest to choroba bakteryjna, która poraża pędy i liście. Na wspomnianych organach zaobserwujemy brunatne plamy. Liście ulegają marszczeniu.

Na roślinie może pojawić się mączniak prawdziwy, który objawi się mączystym nalotem. Chorobę zwalczamy odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Inną chorobą grzybową jest także zaraza lilaka, która objawia się brunatnymi plamami na liściach, porażeniem pąków kwiatowych, które się nie rozwijają.

Ze szkodników może pojawić się m.in. mszyca, miniarki, gąsienice, czerwce.

Lilak pospolity

Lilak pospolity

Zastosowanie

Lilak pospolity jest bardzo często spotykany w ogrodach przydomowych, wiejskim krajobrazie, a także w parkach i zieleńcach. Zainteresowanie rośliną przez architektów zieleni miejskiej jest uzasadniona, ponieważ roślina jest bardzo urokliwa, a przy tym o niewielkich wymaganiach i do tego tolerancyjna, a także odporna na zanieczyszczenia powietrza. Syringa vularis może być sadzona na skarpach.

Krzew (niewielkie drzewo) możemy sadzić pojedynczo, a także w grupach oraz w formie szpaleru. Ze względu na wydawanie licznych odrostów korzeniowych (co może być bardzo uciążliwe) lilak pospolity można  posadzić  na skraju działki, w rogu ogrodu.

Po kwitnieniu roślina nie jest już tak atrakcyjna, warto więc tak zaaranżować zakątek z lilakiem pospolitym, aby roślina stanowiła jednocześnie tło dla roślin kwitnących przed nią , a których część będzie kwitła w innym czasie.

Przy aranżacji ogrodu warto skorzystać także z lilaków w formie szczepionej.

Ze względu na piękny zapach kwiatów zadbajmy aby lilaki pospolite znajdowały się w pobliżu miejsc, w których najczęściej wypoczywamy.

Lilaki pięknie będą prezentowały się w pobliżu zbiorników wodnych, a w formie piennej sprawdzą się także w uprawie pojemnikowej.

Piękno i zapach kwiatów jest bardzo pożądany, tak więc bardzo często kwiatostany rośliny, trafiają do wazonów. Są wiosennym i pachnącym akcentem w mieszkaniu.

Drewno lilaka pospolitego jest bardzo twarde, nadaje się na trzonki, a nawet do wyrobu instrumentów muzycznych.

Lilak pospolity nadaje się także do pędzenia.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

2 komentarzy

  1. Dodał: Piotrek, Tytuł: Bez (Sambucus L.)

    Lilak to nie żaden bez pospolity.Tłumaczycie to niby w tekście ale nagłówek jest taki Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) trochę wstyd.

  2. Dodał: Marcin, Tytuł: Lilak nalewka

    Ostatnio zrobiłem nalewkę z Lilaka. Pychota. Smak wiosny przez cały rok.

Dodaj swój komentarz