Ogródek warzywny krok po kroku

Ogródek warzywny krok po kroku

Skomentuj artykuł

Warzywa z własnego ogródka to dobra alternatywa dla jarzyn ze sklepowych półek, szczególnie dla osób, które stawiają na rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne. Uprawa ogrodu warzywnego nie jest zbyt skomplikowana, jeżeli znamy podstawowe jej zasady. Jeżeli więc masz przy domu chociaż kawałek ziemi, która nadawałby się pod uprawę warzyw, warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie ogrodnictwa.

Wybieramy miejsce na ogród warzywny

Mały ogródek warzywny może mieć nawet około 50 metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli uznamy, że to za mało, pomnóżmy tę wartość przez ilość domowników, która będzie korzystać z płodów ogródka i w ten sposób ustalimy optymalną jego wielkość. Jeżeli jednak nie mamy doświadczenia w uprawie warzyw, warto na początku postawić na nieco mniejszy obszar do zagospodarowania. Będzie nam łatwiej o niego zadbać tak, by wszystkie warzywa wydały bujny plon.

Optymalna część ogrodu pod uprawę warzyw to miejsce pełne słońca,  usytuowane z dala od rosnących drzew i krzewów, które mają rozrośnięte pod ziemią korzenie. Jeżeli jest taka możliwość, to warto założyć ogródek warzywny jak najbliżej domu, ponieważ dzięki temu będziemy mieli blisko do ujścia wody, a trzeba pamiętać, że warzywa czasem należy podlewać nawet codziennie.

Przygotowujemy grunt

Ziemię, przed zasadzeniem lub zasianiem warzyw należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim spulchnić i rozluźnić motyczką lub poprzez przekopanie szpadlem, zwłaszcza jeżeli wykazuje cechy ziemi ciężkiej i zbitej. Kolejnym krokiem jest użyźnienie ziemi za pomocą torfu czy kompostu. Warto wiedzieć, że gleba pod uprawę warzyw nie może być też zbyt luźna, ponieważ taka szybko traci wodę.  Na koniec wyrównujemy ziemię i planujemy grządki. Najlepiej rozmieścić je w rozstawie około 2 metra od siebie. Ułatwi to pielęgnację, np. plewienie. Zaplanujmy też ścieżkę  o szerokości do 0,5 metra, by można było swobodnie się po niej poruszać. Zabiegi związane z przygotowaniem gruntu najlepiej wykonać jesienią, ale można też przystąpić do nich na wiosnę.



Rozmnażanie warzyw

Warzywa rozmnaża się na dwa sposoby, generatywnie (poprzez wysianie do gruntu albo z rozsady) i wegetatywnie. Do warzyw rozmnażanych generatywnie za pomocą nasion należą między innymi bób, burak ćwikłowy, dynia, fasola, groch, marchewka, ogórki, rzodkiewka czy sałata. Przed wysianiem nasion do gruntu wykonuje się często następujące zabiegi:

•    Zaprawianie nasion

Polega ono na ich pokryciu preparatami grzybobójczymi lub owadobójczymi.

•    Otoczkowanie nasion

Wiąże się z powiększeniem nasionek które są bardzo niewielkiej średnicy, a które wysiewa się punktowo.

•    Moczenie nasion

Pomaga w ich szybszym kiełkowaniu.

Ogródek warzywny

Ogródek warzywny

Istnieje także kilka rodzajów siewu. Nasiona można swobodnie rozrzucać na wyznaczonym obszarze, wsypywać rzędem w przeznaczone do tego rowki, albo wysiewać po kilka ziaren punktowo w odstępach, potem ewentualnie stosując przerywanie i zostawiając najsilniejsze okazy.

W przypadku warzyw wymagających dość wysokiej temperatury kiełkowania, albo przeznaczonych do wczesnych zbiorów stosuje się rozmnażanie z rozsady. Około dwa tygodnie przed wysadzeniem sadzonek do gruntu należy zadbać o ich zahartowanie czyli postarać się stopień po stopniu obniżyć temperaturę otoczenia, by pomóc później warzywom zaaklimatyzować się na stałym stanowisku w ogrodzie. Ponadto w czasie hartowania należy też ograniczyć podlewanie, a z kolei dzień przed przesadzeniem, obficie podlać sadzonki. Rozsadę umieszczamy w gruncie w dni, kiedy nie świeci zbyt mocne słońce albo w porze porannej czy wieczornej. Do warzyw uprawianych z rozsady zalicza się na przykład kapustę, paprykę, kalafiory, brokuły, pory czy selery.

W ogrodzie uprawia się też warzywa rozmnażane wegetatywnie, a należy do nich między innymi, cebula, którą rozmnaża się dymki, czosnek, rozmnażany z ząbków, czy chrzan, który rozmnaża się przez sadzonki korzeniowe.

Ogródek warzywny

Ogródek warzywny

Zabiegi pielęgnacyjne

Kiedy już posadzimy i wysiejemy nasze warzywa trzeba pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych do których należą:

•    Odchwaszczanie

Ten zabieg ma chyba największe znaczenie, ale i wymaga najwięcej pracy. Polega na ręcznym bądź mechanicznym usuwaniu chwastów z grządek i z pomiędzy nich. Zwykle w przydomowych ogródkach odchwaszczanie wykonuje się ręcznie, z pomocą narzędzi takich jak motyczka.  Szczególnie kiedy rośliny uprawne są jeszcze młode i trudno je odróżnić od chwastów, zabieg wymaga sporej precyzji i skupienia.

•    Spulchnianie gleby

Zabieg można wykonać przy okazji odchwaszczania, czasem jednak trzeba robić to częściej, w przypadku gleb, które maja tendencję do tworzenia "skorupy" nieprzepuszczającej tlenu i uniemożliwiającej parowanie wody z podłoża. Glebę trzeba spulchniać delikatnie, zwłaszcza w rzędach ponieważ łatwo uszkodzić korzenie warzyw a nawet ich części nadziemne.

•    Ściółkowanie gleby

Jest konieczne jeżeli uprawiamy warzywa lubiące ciepło oraz płożące, takie jak ogórki bądź arbuzy. W tym celu glebę przykrywa się czarną folią przed sadzeniem warzyw. Powoduje to wyeliminowanie pojawiania się chwastów, pomaga w nagrzewaniu się podłoża i sprawia, że nie paruje z niego woda.

Ogródek warzywny

Ogródek warzywny

•    Podpieranie

Zabieg stosuje się przy okazji uprawy niektórych warzyw, takich jak pomidory czy papryka. Mają one wiotkie pędy i by zapobiegać stykaniu się warzyw z glebą, co psuje ich smak i źle wpływa na kondycję, stosuje się podpórki w postaci tyczek czy palików.

•    Ochrona przed przymrozkiem

Niezbędna jest kiedy warzywa  uprawiamy wczesną wiosną lub jesienią. Osłoną przed przymrozkiem może być na przykład agrowłóknina albo folia z perforacjami rozłożona na grządce.

•    Podlewanie

Istnieją warzywa, które maja dość spore zapotrzebowanie na wodę, na przykład ogórek czy pomidor i w okresie swego wzrostu powinny być regularnie podlewane, szczególnie w okresach kiedy rzadko występują opady i gleba jest sucha.

•    Przerywanie siewek

Trzeba wykonać jeżeli posialiśmy nasiona wprost do gleby i musimy usunąć siewki, które są zbyt zagęszczone.

•    Ogławianie

Przy tym zabiegu przycinamy wierzchołek wzrostu rośliny w celu jej szybszego rośnięcia i po to, by owoce, na przykład pomidorów, szybciej dojrzewały.


O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli chodzi o uprawę warzyw w przydomowym ogrodzie, trzeba pamiętać także o zmianowaniu, czyli o tym, by nie sadzić w kolejnym roku na tym samym stanowisku warzyw o podobnych wymaganiach oraz podatności na podobne choroby. Prowadzi to do wyjałowienia podłoża z pewnych składników mineralnych oraz nasilenia ataku konkretnych chorób oraz szkodników. By tego uniknąć planujemy ogródek tak, by każdego roku sadzić poszczególne warzywa w innych miejscach działki.

Ogródek warzywny

Ogródek warzywny

Jeżeli zadbamy o przestrzeganie  tych podstawowych zasad pielęgnacji, będziemy się mogli cieszyć warzywami z własnego ogródka. Są one nie tylko smaczne, ale i ekologiczne, a o to przecież chodzi w dzisiejszych czasach, kiedy warzywa kupowane w sklepach są nafaszerowane chemią. Warto podjąć się  więc zadania uprawiania własnych warzyw.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: