Warzywnik ogród warzywny

Warzywnik ogród warzywny

Skomentuj artykuł

Aby uzyskać dostęp do świeżych, ekologicznych i zdrowych warzyw, najlepiej założyć własny ogród warzywny. Mimo że praca na warzywniku jest absorbująca to jednak nic tak nie cieszy jak własnoręcznie wyhodowane, zróżnicowane warzywa. Zależnie od potrzeb, ogród warzywny może mieć formę tradycyjną bądź też bardziej nowoczesną. Jeżeli ogród warzywny zostanie dobrze zaplanowany, może pełnić także rolę ogrodu ozdobnego. Z pewnością warto być otwartym na oryginalne rozwiązania, dzięki  którym zmienimy wygląd ogrodu przydomowego, a także działki.
Ze względu na to, że zagadnienia związane z warzywnikiem są bardzo rozległe i rozbudowane, niniejsze opracowanie jest jedynie zarysem problematyki i tak powinno być traktowane.

Zakładamy warzywnik

Pomysł na ogród warzywny

Ogród warzywny nie musi być sztywno wydzieloną częścią ogrodu ozdobnego bądź działki, posesji. Obecnie coraz częściej warzywa stają się elementem ogrodu ozdobnego, a to dlatego, że nie brakuje im dekoracyjności, a poza tym uprawiane na wzniesionych grządkach, wyglądają bardzo ciekawie. Szybciej rozpoczynają wegetację, a tym samym mamy możliwość szybszego zajadania się własnoręcznie uprawianymi warzywami.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oferta warzyw jest olbrzymia, zależnie od tego co preferujemy, warto stworzyć swoje wymarzone grządki z warzywami. Biorąc pod uwagę wartość dekoracyjną warzyw, pięknie zaprezentują się warzywa kapustne, a także buraki ćwikłowe, barwne pomidory czy też rabarbar. Jeżeli do całości dołączymy aromatyczne zioła, zyskamy namiastkę ogrodu zmysłów.

Warzywnik należy dostosować do własnych potrzeb, tak więc od zakładającego zależy jaką formę będzie miał jego ogród warzywny. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie kwater oraz ciągów komunikacyjnych.
 

Warzywnik

Powyższy plan przedstawia całkowicie wydzielony ogród warzywny, w którym wyodrębniono kilka zagonów, nie brakuje także wolnego miejsca na zaplecze, a także zakątek wypoczynkowy. Grządka nie powinna mieć więcej jak 120 cm szerokości, dlatego też w przypadku szerokich zagonów, warto zastosować drewniane podesty, umożliwiające swobodny dostęp do uprawianych warzyw.

Innym przykładem warzywnika, może być warzywnik z podwyższonymi grządkami.
 

Warzywnik

Druga propozycja stanowi wydzieloną część ogrodu, przeznaczoną na warzywnik. Podniesione rabaty doskonale sprawdzają się w uprawie większości warzyw. Ograniczone drewnianymi deskami, wypełnione próchniczym podłożem, stają się alternatywą w miejscach, w których podłoże nie sprzyja uprawie warzyw. Poza tym tego typu grządki, można stworzyć w różnych zakątkach ogrodu, bez konieczności wydzielenia specjalnej części warzywnej. Na takich grządkach obok warzyw, można uprawiać kwiaty ozdobne. Jeżeli do deski ograniczającej grządkę zamontujemy kratę, to tego typu grządka, sprawdzi się w uprawie warzyw pnących np. fasoli. Fasola może piąć się także po innych konstrukcjach.



Stanowisko

Ogród warzywny najlepiej założyć na stanowisku słonecznym, zacisznym,     ciepłym, bez znaczących nierówności terenu, pozbawionego miejsc     zacienionych. Taka     wystawa warzywnika jest w ogólnym ujęciu     najbardziej     optymalną.

Podłoże

Poza odpowiednią wystawą, kluczowym czynnikiem, decydującym o sukcesie uprawy- o jakości uprawianych warzyw jest podłoże. Podstawą jest, aby było ono żyzne, przepuszczalne, dostatecznie wilgotne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe.
W przypadku gleb ciężkich gliniastych bądź za lekkich piaszczystych, staramy się poprawić ich strukturę, stosując odpowiednie nawożenie organiczne. Koniecznie należy postarać się o kompostownik, dzięki któremu zyskamy dostęp do jednego z najbardziej pożądanych nawozów organicznych- kompostu. Nie zapominajmy także o oborniku oraz nawozach zielonych, które również mogą mieć wielki wkład w poprawę struktury podłoża na warzywniku.

Wymagania glebowe warzyw

Warzywa
Wymagania

Cebula, ogórek, kalafior, seler, sałata, papryka.

Duże

Potrzebują gleb zwięzłych, zasobnych w wodę, przepuszczalnych i przewiewnych (I i II klasa)

Warzywa kapustne, rabarbar, chrzan, rzodkiewka, szpinak, fasola, groch.

Średnie

Dobrze rosną na glebach przepuszczalnych, w miarę żyznych (II lub III klasa), dobrze uprawionych.

Burak ćwikłowy, marchew, pietruszka, pomidor, szparag.

Małe

Mogą rosnąć na glebach średniej klasy, III i IV, nawożonych i nawadnianych.

Źródło: Preferencje glebowe warzyw, „Działkowiec” Warszawa 2013, nr 3, s.48.

Wyposażenie

W każdym ogrodzie nie tylko warzywnym, należy zadbać o odpowiednie zaplecze, na które składają się m.in.:

Kompostownik- większość masy zielonej oraz innego materiału pochodzenia organicznego, które uzyskuje się w ogrodzie, a także  w domu, można przerobić na jeden z najbardziej pożądanych nawozów organicznych, wykorzystywanych w ogrodzie, a więc na kompost. Kompost poprawi strukturę podłoża oraz w bezpiecznej ilości wzbogaci podłoże w niezbędne składniki pokarmowe.
Kompostownik może mieć formę pojemnika wykonanego z tworzywa sztucznego, których nie brakuje w ofercie marketów budowlanych. Jeżeli posiadamy sporo wolnej powierzchni, materiał organiczny można usypać w formie stosu i poprzez taką formę uzyskać, pełnowartościowy nawóz organiczny. W ogrodach najczęściej wykonuje się kompost drewniany, który jest ekonomicznym i wydajnym rozwiązaniem. Kompostowniki można wykonać również z betonu, a także metalu. Pamiętajmy, że część zaproponowanych kompostowników ma charakter stały, a więc wykonany w danym miejscu, musi tam pozostać np. kompostowniki murowane.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: