Cebula dymka

Cebula dymka

Skomentuj artykuł

Uprawa cebuli wymaga uwzględnienia warunków klimatyczno glebowych, charakterystycznych dla rośliny, doboru odpowiedniej odmiany, a także prawidłowej pielęgnacji. Cebulę możemy uprawiać z siewu,  z rozsady, a także z dymki. Ostatni sposób zyskuje coraz większą popularność i słusznie, bo pozwala uzyskać satysfakcjonujące plonowanie.

Skąd wzięła się „dymka”

Kto uprawia warzywa, a wśród nich cebulę, zapewne spotkał się z określeniem „dymka” . Właśnie takim terminem określa się drobne cebulki, dostępne w sprzedaży, stanowiące podstawę metody uprawy cebuli z dymki. Tak dziwna nazwa owych cebulek, wynika z faktu, że kiedyś te drobne cebule były „zadymiane” ponieważ przypuszczano,  że poddanie ich pod działanie dymu, powoduje zatrzymanie wydawania przez cebulę pędów kwiatostanowych. Okazało się to jednak nieprawdą, jednak owa nazwa utrzymuje się do dziś.

Uprawa cebuli z dymki

Tego typu uprawa ma wiele zalet, a podstawową jest wyższa tolerancyjność roślin na mniej korzystne warunki, lepsze plonowanie, szybkie  uzyskanie szczypioru, a w okresie późniejszym dorodnych cebul. 


W zasadzie uprawa cebuli z dymki trawa dwa lata, ponieważ w pierwszym roku, uzyskuje się dymkę, która w następnym roku zyskuje wartość konsumpcyjną i handlową.  Jeżeli dokonamy zakupu dymki od producenta już pierwszego roku możemy uzyskać pełnowartościową cebulę.

Cebula dymka

Cebula dymka

Dymka w pierwszym roku uprawy

Uzyskanie dymki nie jest trudne. Należy zakupić nasiona, które zostaną      wysiane bezpośrednio na wcześniej przygotowane podłoże. W zasadzie     można uznać, że większość oferowanych odmian  cebuli może posłużyć nam     do uzyskania dymki, jednak radziłbym     wybierać sprawdzone odmiany np.     „Wenta”, „Sochaczewska”, „Wolska”,         „Karmen”. Podłoże nie może być zbyt     żyzne, a siew powinien być wykonany w kwietniu. Produkcja dymki w     cieplejszych warunkach jest mniej narażona w roku następnym na     wybijanie w pędy kwiatostanowe. Nasiona cebuli wysiewamy gęsto w rzędy     oddalone od siebie o około 15 cm. W tak dużym zagęszczeniu, rośliny nie     wytworzą dużych cebul, a należy podkreślić, że najlepsza dymka to taka, która     ma bardziej okrągły kształt, a jej średnica wynosi około 10 mm. Oczywiście     można wykorzystać także większe cebulki, których średnica będzie     przekraczać nawet 20 mm. Po zbiorze dymki należy ją posortować, wybierając     najbardziej odpowiednie cebulki, po osuszeniu należy je umieścić w     pomieszczeniu, w którym temperatura, będzie oscylować wokół 20°C.     Wówczas będziemy mieli pewność, że przy takim przechowaniu i     odpowiedniej średnicy cebulek, nie będziemy mieli problemu z wybijaniem     pędów kwiatostanowych.

Cebula dymka

Cebula dymka

Dymka w drugim roku uprawy

Właściwa uprawa dymki w celach konsumpcyjnych jest bardzo prosta. Ważnym jest, aby odpowiednio przygotować podłoże, a więc powinno być ono próchnicze, zasobne. Jesienią warto podłoże wzbogacić dobrze przerobionym kompostem, a w razie potrzeby w okresie uprawy dymki zastosować nawożenie pogłówne. Małe cebulki wysadzamy w marcu w podłoże w rzędach oddalonych od siebie o 25- 30 cm.

Cebula dymka

Cebula dymka

Ważne !!!

Nieodpowiednia produkcja i przechowywanie dymki, zakończy się licznym wybijaniem pędów kwiatostanowych. Jeżeli dymkę kupujemy, wówczas należy korzystać z oferty sprawdzonych producentów. Przy wątpliwościach, lepiej cebulę zakupić jeszcze zimą i przetrzymać w ciepłym pomieszczeniu, aby podczas jej uprawy nie spotkała nas przykra niespodzianka.

Odległość cebul w rzędzie powinna wynieść do około 8 cm. Cebule sadzimy w taki sposób, aby wierzchołek cebuli wystawał nad podłożem do wysokości około 0,5 cm. Posadzone cebule, należy pielęgnować, odchwaszczać, chronić przed suszą, chorobami, szkodnikami, a gdy w czasie zbliżania się zbiorów, zaobserwujemy, że szczypior w większej połowie się naturalnie załamał, to znak, że należy dokonać zbioru cebuli. Pamiętajmy o dokładnym osuszeniu, wówczas zebrana cebula będzie lepiej się przechowywać.

Uwagi końcowe

Uprawa cebuli z dymki ma wiele zalet, a największą z nich jest łatwa uprawa, szybkie uzyskanie szczypioru oraz  o około miesiąc wcześniejsze dojrzewanie cebul. W tego typu uprawie uważajmy na choroby i szkodniki, a także kupujmy cebulki u sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią producentów.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz