Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

Skomentuj artykuł

Pomidory, a szczególnie odmiany wiotkołodygowe, wysokopienne mogą dorastać nawet do 2-3 m wysokości. Tak długie pędy, zawłaszcza w okresie obfitego owocowania (niektóre owoce mogą ważyć aż 400g), nie są w stanie utrzymać rośliny w pionie. Pozostawione same sobie będą się pokładać na ziemi lub łamać, dlatego bardzo ważne jest podpieranie pomidorów. Do tego celu możemy użyć drewnianych palików, metalowych prętów lub bambusowych tyczek. Wzdłuż rzędów można również rozciągnąć sznurki lub druty, do których będziemy przywiązywać pędy.

Dlaczego warto podpierać pomidory?

Uprawa pomidorów przy podporach ma wiele korzyści. Wzniesiony wzrost oznacza, że możemy sadzić rośliny bliżej siebie, gdyż nie wymagają one tyle miejsca, ile te pokładające się. W odróżnieniu do uprawy na płasko, znaczne ułatwione jest prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych takich jak przycinanie, czy ochrona. Owoce są łatwo dostępne, co znacznie usprawnia zbiór. Ponadto pokładające się rośliny, a w szczególności owoce, są bardziej narażone na gnicie. Uprawa pionowa sprawia, że rośliny szybciej obsychają po deszczu oraz nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem, co ogranicza porażanie przez choroby. Owoce nie są zabrudzone ziemią, mają też lepszy dostęp do słońca, w związku z czym wcześniej dojrzewają i ładnie są wybarwiają.


Podpory

Paliki do pomidorów powinny być stabilne i wytrzymałe, aby wytrzymać ciężar roślin i zapewnić im odpowiednie podparcie podczas silnego wiatru. Doskonale sprawdzają się drewniane lub plastikowe paliki, metalowe pręty, grube gałęzie lub bambusowe kijki. Obecnie w ofercie wielu sklepów ogrodniczych dostępne są spiralne tyczki. Rośliny na nich prowadzone nie wymagają podwiązywania. Podpory powinny mieć co najmniej 120 – 150 cm wysokości. Zaleca się, aby drewniane paliki miały przynajmniej 2 – 2,5 cm średnicy, aby zapewnić odpowiednie podparcie. Metalowe mogą mieć mniejszą grubość.

Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

Po zakończeniu sezonu podpory suszymy i przechowujemy w zadaszonym pomieszczeniu. Każdego roku warto opalać końce drewnianych palików, aby zapobiec ich butwieniu. Nie poleca się stosowania chemicznych impregnatów do drewna, ponieważ mogą uwalniać do gleby szkodliwe substancje. Czasem w uprawie gruntowej stosuje się konstrukcje, które pozwalają prowadzić pomidory podobnie jak pod osłonami. W takim wypadku na dwóch końcach rzędu umieszcza się metalowe lub betonowe słupy, pomiędzy którymi rozciąga się grube druty. Na nim mocuje się sznurki, wokół których okręca się pędy pomidorów.

Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

Podpieranie pomidorów

Palikowanie pomidorów można wykonać przed sadzeniem, ułatwi to zachowanie odpowiednich odległości między roślinami. Jeśli podpieramy już wysadzoną rozsadę, to robimy to jak najszybciej. Uważajmy przy tym, by nie uszkodzić korzeni i łodyg. Paliki należy umieszczać od północnej strony, aby nie zacieniały roślin, w odległości około 3 – 6 cm od nasady pędów. Wbijamy je dość głęboko w ziemię, aby się nie chwiały i zapewniały stabilne podparcie. Z podwiązywaniem pomidorów warto poczekać, aż pojawią się pierwsze kwiaty, a pęd główny będzie wystarczająco gruby. Po raz pierwszy roślinę mocujemy do tyczki na wysokości 20 cm. Do tego celu najlepsza będzie szeroka tasiemka, czy pasek materiału. Zbyt cienki sznurek może wrzynać się w pędy i uszkadzać rośliny. Rośliny muszą być mocowane na tyle pewnie, aby ciężar owoców nie powodował ich osuwania. Jednak wiązanie powinno być dość luźne, żeby nie ściskać za mocno i nie krępować pędu, ponieważ może to powodować jego uszkodzenie.

Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

Paliki do pomidorów - podpieranie pomidorów

W uprawie po osłonami pomidory prowadzi się na sznurkach rozciągniętych na drutach, które umieszczone są pod dachem konstrukcji. Sznurek mocujemy do rośliny na wysokości około 10 cm. Następnie rośliny delikatnie okręcamy wokół sznurka lub mocujemy do niego za pomocą specjalnych plastikowych klipsów. Sznurek bardzo często uszkadza pędy obciążonych owocami roślin, dlatego polecane jest stosowanie klipsów. Rośliny uprawiane w ten sposób wymagają systematycznego okręcania, jak również usuwania bocznych pędów i zbędnych liści.

Prowadzenie pędów

Pomidory można prowadzić na jeden, dwa lub trzy pędy. W uprawach polowych zazwyczaj stosuje się tą pierwszą metodę. Pozostawiamy wtedy jedynie główny pęd, a pozostałe, wyrastające w kątach liści, regularnie usuwamy. W przypadku upraw pod osłonami częściej stosuje się metodę na dwa lub trzy pędy. W pierwszym przypadku, oprócz głównego, pozostawiamy też pęd boczny, wyrastający pod pierwszym gronem. Przy prowadzeniu na trzy usuwamy wszystkie pędy poza głównym, wyrastającym pod pierwszym gronem oraz rosnący w kącie pierwszego liścia. Odpowiednie prowadzenie i podpieranie pomidorów pozwala na uzyskanie obfitych plonów dobrej jakości.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: