Brokuł - odmiany, pielęgnacja, uprawa

Brokuł - odmiany, pielęgnacja, uprawa

Skomentuj artykuł

Jest zielony, bardzo charakterystyczny i chociaż należy do rodziny kapustowatych, wcale swojej kuzynki - kapusty nie przypomina. Brokuł, bo o nim mowa, jest rośliną nie tylko smaczną, ale również bardzo zdrową. Mimo, że nie wszyscy za nim przepadają, a dzieci bardzo często wręcz unikają, warto umieszczać go w swojej diecie i polecany jest szczególnie osobom, które chcą stracić kilka kilogramów ze swojej wagi.

Jak on wygląda?

Brokuły rosną na grubych i dość mięsistych łodygach, które w górnej części zmieniają się w kwiatostan, składający się z różyczek. Charakterem podobny jest do kalafiora, lecz oprócz zielonego koloru, różnią go również mniej zbite kwiatostany. Właśnie ta część rośliny jest jadalna, zarówno po obróbce termicznej, jak również na surowo, chociaż w tym drugim przypadku nie jest aż tak smaczny. Mniej istotne w budowie tego warzywa są liście - ciemnozielone, pofałdowane, osadzone na ogonkach i wyrastające z łodygi.

Czy wiesz, że…

Kwiatostan brokułu składa się z dużej ilości malutkich pączków kwiatowych, które w czasie przechowywania zmieniają kolor z zielonego na lekko żółtawy, a później fioletowo-brązowy, dzięki czemu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dany okaz jest świeży. Zawsze wybierajmy jak najbardziej intensywnie zielone sztuki.



Uprawa i pielęgnacja brokułu

Brokuł najlepiej sprawuje się na stanowisku słonecznym, schowanym od wiatru, o żyznym i próchniczym podłożu. Ze względu na różne terminy sadzenia oraz czas wegetacji, nie można jednoznacznie określić ani daty sadzenia, ani zbioru tego warzywa. Wyróżniamy trzy podstawowe grupy: wczesną, średnio późną oraz późną i w zależności od tego, do której z nich należy nasza odmiana, musimy zastosować się do odpowiednich terminów. Wysiew nasion najpierw do inspektu i dopiero po około półtora miesiąca sadzimy w miejsce przeznaczenia. Zbiorów dokonujemy, gdy kwiatostany są już dojrzałe, ale jeszcze przed pierwszymi przymrozkami w przypadku odmian późnych.

Brokuł - odmiany, pielęgnacja, uprawa

Brokuł - odmiany, pielęgnacja, uprawa

W czasie uprawy brokułów należy zastosować się również do kilku wskazówek pielęgnacyjnych, by móc cieszyć się wspaniałymi plonami. Przede wszystkim nie dopuszczamy do deficytu wody w okresie bezdeszczowym. Susza jest niezwykle niekorzystna dla tych roślin. Nawożenie nie jest konieczne, jednak dla lepszego rozwoju możemy zastosować nawozy organiczne lub wieloskładnikowe. Warzywa są również wrażliwe na mróz, dlatego odmiany bardzo wczesne uprawiamy w tunelach lub pod przykryciem, natomiast odmiany późne wysadzamy tak, aby móc je zebrać jeszcze przed jesiennymi przymrozkami (patrzymy na długość wegetacji danej odmiany).

Odmiany brokułów

Brokuł jest rośliną uprawną, która posiada bardzo dużo różnych odmian. Większość z nich jest bardzo podobna do siebie, ale kilka z nich warto wyróżnić, ze względu na cechy, którymi się charakteryzują.

Brokuł Sirtaki - odmiana bardzo wczesna. Pierwsze zbiory możliwe są już w połowie maja, przy uprawie w tunelach lub na początku czerwca, gdy rośnie pod przykryciem. Róża jest zwarta i ciężka, o drobnych pąkach. Odporny na jamistość głąba.

Brokuł Montecarlo - odmiana o bardzo kształtnym kwiatostanie. Róże gładkie i zaokrąglone, przypominające kształtem grzybka. Zbiory późnowiosenne lub jesienne. Warzywa idealne na rynek świeży lub do pakowania w folie.

Brokuł Parthenon - odmiana idealna do mrożenia. Kwiatostany mają ciemnozielony kolor z delikatnym stalowym odcieniem.

Brokuł Quinta - odmiana o bardzo ładnych, intensywnie zielonych kwiatostanach. Uprawiana w okresie letnio-jesiennym. Odporna na różne warunki atmosferyczne. Brokuł pochodzący z Japonii.

Brokuł Naxos - odmiana o bardzo wzniesionych kwiatostanach. Przeznaczona do wiosenno-letniej uprawy (dość wczesne zbiory). Róża ciemnozielona, o krótkim okresie dojrzewania.

Brokuł - odmiany, pielęgnacja, uprawa

Brokuł - odmiany, pielęgnacja, uprawa

Brokuł Montevideo - odmiana o bardzo długim okresie wegetacji i dużym plonie. Dobra do uprawy letniej, dojrzewa około 90 dni. Dosyć odporna na choroby, silna oraz bardzo plenna.

Brokuł Koros - odmiana o bardzo krótkim okresie wegetacji. Już po 55 - 65 dniach od wysadzenia możemy przeprowadzić pierwsze zbiory. Uprawa przeważnie wiosną, róże kształtne, o ciemnozielonej barwie.

Brokuł Bay Meadows - odmiana odporna na wysokie temperatury. Przeznaczona przede wszystkim do uprawy w klimacie kontynentalnym. Może być stosowana również w warunkach podwyższonej wilgotności.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: