Wysiew nasion - zasady

Wysiew nasion - zasady

2 komentarzy

Rozmnażanie generatywne, to jeden z najłatwiejszych sposobów uzyskania nowych roślin. Należy podkreślić, że rozmnażanie roślin poprzez nasiona tyczy się zazwyczaj gatunku, ponieważ w przypadku zróżnicowanych odmian i mieszańców nie zawsze dochodzi do wytworzenia nasion, a uzyskane z nasion rośliny potomne, nie zachowują w pełni cech rośliny matecznej.

Poprzez nasiona rozmnażamy wiele roślin, zazwyczaj są to rośliny jednoroczne, dwuletnie, czasem byliny oraz krzewy i drzewa,  a także rośliny doniczkowe, warzywa. Niezależnie od gatunku, zwracamy uwagę na wysoką jakość materiału siewnego. Z wielu roślin można samemu zebrać nasiona, ale w przypadku większości odmian, najlepiej zakupić nasiona od sprawdzonego producenta, aby mieć możliwość posiadania roślin o cechach typowych dla danej odmiany.

Kwiaty jednoroczne

Kwiaty jednoroczne są najczęściej wysiewanymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi w ogrodzie. Bogactwo roślin jest olbrzymie, a poziom trudności siewu zróżnicowany. Z pewnością siew roślin jednorocznych nie należy do trudnych, ale warto podkreślić, że  w tym bogactwie nie brakuje roślin ozdobnych, których rozmnożenie w sposób generatywny jest  kłopotliwe, wymaga odpowiednich warunków .

Terminy siewu mogą być zróżnicowane, najczęściej wynikają z biologii danej rośliny, która może wymagać dłuższego okresu wegetacji. Uwzględnienie tego faktu jest niezbędne, aby cieszyć się pięknem roślin jeszcze przed nadejściem jesiennych chłodów. 

Zazwyczaj nasiona wysiewamy od marca jako rozsadę, a pod koniec kwietnia i w maju od razu na miejsce stałe. Kwiaty charakteryzujące się długim okresem wegetacji, przy posiadaniu odpowiednich warunków można wysiewać już w styczniu. W tym okresie dużym  problemem jest niedostateczna ilość światła.


Wysiew nasion na miejsce stałe

 

Wśród najbardziej popularnych roślin, uprawianych w ogrodzie ozdobnym, wiele wysiewanych jest wprost do gruntu po 15 maja, a więc wówczas, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia silnych przymrozków jest znikome. Preferujące cieplejszy klimat, a przy tym źle reagujące na przesadzanie, dobrze preferują taki sposób siewu. Warto zaznaczyć, że podłoże do siewu należy odpowiednio przygotować, a więc odchwaścić, uprawić. Dobrze przygotowane podłoże to jeden z podstawowych czynników warunkujących intensywność i jakość kiełkujących roślin. 

Wybrane rośliny jednoroczne, które można wysiewać wprost do gruntu    

Nazwa gatunku

Nazwa łacińska

Wysiew nasion

Aksamitka

Tagetes

Kwiecień- pod osłonami, a w maju wprost do gruntu

Chaber bławatek

Centaurea cyanus

Kwiecień-  maj

Ślazówka letnia

Lavatera trimestris

Kwiecień- maj

Chaber piżmowy

Centaurea moschata

Kwiecień

Chaber cesarski

Centaurea imperialis

Kwiecień- maj

Czarnuszka damasceńska

Nigella damascena

Kwiecień- maj

Dimorfoteka

Dimorphotheca

Kwiecień- maj

Maczek kalifornijski

Eschscholtzia californica

Kwiecień- maj

Fasola ozdobna

Phaseolus coccineus

Maj

Godecja

Godetia grandiflora

Kwiecień- maj

Kapusta ozdobna

Brassica oleracea

Kwiecień – maj

Laja

Layia platyglossa

Kwiecień- maj

Łubin

Lupinus hartwegii

Kwiecień- maj

Mietelnik

Kochia scoparia

Kwiecień i maj

Mina

Mina lobata

Marzec- kwiecień pod osłonami, kwiecień maj w gruncie

Ostróżka wielkokwiatowa

Delphinium grandiflorum

Kwiecień- maj

Portulaka

Portulaca grandiflora

Maj

Nasturcja

Tropaeolum majus

Kwiecień- maj

Ostróżka letnia

Delphinium ajacis

Kwiecień - maj

Złocień trójbarwny

Chrysanthemum carinatum

W kwietniu pod osłonami, a w maju siew od razu na miejsce stałe.

Powój trójbarwny

Convolvulus tricolor

Kwiecień- maj

Słonecznik

Helianthus annuus

Kwiecień- maj

Nagietek

Calendula officinalis

Kwiecień

Maciejka

Matthiola bicornis

Kwiecień- maj

Szarłat niski

Amaranthus paniculatus

Maj

Onętek

Cosmos bipinnatus

Kwiecień- maj

Cynia

Zannia

Maj

Przygotowanie rozsady

W przypadku roślin wymagających dłuższego okresu wegetacyjnego oraz cieplejszych warunków, niezbędne jest przygotowanie rozsady. Możemy ją przygotować w szklarni, inspekcie, na rozsadniku, a także na parapecie okiennym. Zależnie od wymagań odnośnie temperatury, należy dobrać odpowiednią formę. Ogrodnicy amatorzy wykorzystują przede wszystkim okienne parapety, które w okresie wiosennym przepełnione są skrzynkami, doniczkami, miniszklarenkami itp. Warto zbudować inspekt, dzięki któremu uzyskanie rozsady byłoby o wiele prostsze. Na rozsadniku można wysiewać rośliny jednoroczne odporniejsze na chłody, a więc lwią paszczę, aster chiński czy też aksamitkę. W przypadku chłodniejszych dni, rozsadnik można nakryć matą słomianą.

Wysiew nasion

 

Wysiew nasion

Wybrane gatunki roślin jednorocznych uprawianych z rozsady

Aksamitka, nemezja, werbena, pelargonia, gazania, szałwia, lobelia przylądkowa, begonia stale kwitnąca, aster chiński, cynia, lwia paszcza, żeniszek, celozja, petunia.

Kwiaty dwuletnie

W przypadku roślin dwuletnich, nasiona wysiewamy pod koniec maja i w czerwcu. Najlepiej na rozsadniku czy też w inspekcie. W tych zacisznych miejscach, lepiej przetrwają okres zimy. Należy zaznaczyć, że rośliny dwuletnie w pierwszym roku wytwarzają rozetę liści, a w drugim kwitną.

Do najpopularniejszych roślin dwuletnich zaliczymy: bratki, malwę, stokrotki, naparstnicę purpurową, mak syberyjski, goździki brodate, niezapominajki, lak pachnący, miesięcznicę dwuletnią, dzwonek ogrodowy.

Byliny

Także wybrane gatunki bylin rozmnażamy generatywnie, jednak nie można określić konkretnego terminu siewu, gdyż termin wysiewu nasion, może być zmienny zależnie od konkretnych gatunków.

Warto zauważyć, że wiele gatunków bylin charakteryzuje się nasionami o bardzo krótkiej zdolności kiełkowania, poza tym odmiany nie powtarzają wszystkich cech, charakterystycznych dla rośliny matecznej. W przypadku wielu gatunków bylin, nasiona wymagają stratyfikacji, a więc poddania pod działanie niższej temperatury np. dzwonek karpacki, trytoma, prymula, groszek wiosenny, pełnik europejski, bergenia sercolistna, ciemiernik biały, dyptam jesionolistny, mydlnica bazyliowata, parzydło leśne.

Wiele bylin możemy wysiewać w maju- czerwcu na rozsadniku, a część ze względu na krótką zdolność kiełkowania zaraz po zbiorze nasion np. sasanka zwyczajna, fiołek wonny, pełnik europejski.   

Rośliny drzewiaste

Poprzez nasiona rozmnożymy także gatunki drzew i krzewów ozdobnych. Nasiona pozyskujemy w okresie od późnego lata oraz jesienią. Zależnie od gatunku nasiona możemy wysiać zaraz po zbiorze bądź wiosną, pamiętając o tym, że w wielu wypadkach niezbędna jest stratyfikacja.

Do drzew i krzewów, które wysiewamy zaraz po zbiorze należą m.in.  róża pomarszczona, leszczyna, jesion, buk. W przypadku siewu nasion drzew i krzewów w okresie wiosennym, w dużej części wymagają one stratyfikacji m.in. cis, świerk pospolity, modrzew, jodła pospolita, sumak, berberys i inne.

Nasiona najlepiej wysiewać w pojemnikach, choć można także wprost do gruntu.

Wysiew nasion

 

Sadzenie cebulek

Rośliny doniczkowe

W przypadku roślin doniczkowych najczęściej rozmnażamy je wegetatywnie, ale należy zauważyć, że wiele z gatunków można rozmnożyć także poprzez nasiona. Rozmnażanie generatywnie należy dostosować do wymagań konkretnej rośliny. Ponieważ większość roślin uprawianych w mieszaniu pochodzi z tropików, dlatego też nasiona będą wymagały wyższej temperatury do kiełkowania.

Do roślin  ozdobnych, uprawianych w mieszkaniu, które możemy rozmnożyć poprzez nasiona zaliczymy m.in. abutilion, akację, ajanę, kalanchoe, hipeastrum, guzmanię, gerberę, eksakum pokrewne, eszewerię, cyklamena, krosandrę lejkowatą, paprykę ozdobną, begonię bulwiastą, litops.

Balkon i taras

Pierwszy rok posiadania balkonu i tarasu wiąże się z licznymi wydatkami, jeżeli chcemy go w pełni zagospodarować roślinami. Same koszty donic i skrzynek mogą być bardzo znaczące. Aby obniżyć koszty w pierwszym roku, warto skupić uwagę na roślinach jednorocznych , które w dużej mierze możemy samodzielnie uzyskać z nasion.

Rośliny jednoroczne, które możemy wyhodować z nasion to m.in. : aksamitki, lobelia, szałwia, sanwitalia, niecierpek, petunia, aster, begonia bulwiasta, groszek pachnący, maciejka, wilec, tunbergia, werbena, żeniszek itp.

W przypadku groszku pachnącego, wilca, maciejki i tunbergii, nasiona możemy wysiać wprost do skrzynek. W przypadku pozostałych, wymienionych powyżej roślin należy przygotować rozsadę.
   
Warzywa

Część warzyw wysiewa się wprost do gruntu, a część warto uprawiać z rozsady, aby szybciej cieszyć się smakiem świeżych warzyw. Rozsada obejmuje takie warzywa jak seler, jarmuż, brukselka, kapusta, oberżyna, por, cebula, ogórek, pomidor, papryka czy też kalafior. Pozostałe warzywa takie jak m.in. marchew, pietruszka, buraczki ćwikłowe, rzodkiewka, groch, fasola, sieje się od razu na miejsce stałe.

Wysiew nasion – wybrane gatunki

Styczeń

Pelargonia, żeniszek meksykański, lobelia przylądkowa, petunia, begonia – na rozsadę, rzodkiew na wczesny zbiór, seler na rozsadę.

Luty

Por, cebula, seler na rozsadę, zioła na rozsadę np. bazylia, w inspekcie wysiewamy marchew na wczesny zbiór.

Marzec

Na początku miesiąca nadal wysiewamy warzywa na rozsadę np. por, kapustę, kalafior; zioła np. bazylię, majeranek; pod osłonami można już wysiewać sałatę, koper, kalarepę, rzodkiewkę. W drugiej połowie marca można wysiewać wprost do gruntu groszek pachnący, nagietki. Przygotowujemy rozsadę np. cynii. W tym czasie wysiewa się wprost do gruntu rośliny strączkowe, wczesne odmiany marchwi, cebuli, rzodkiewkę, pietruszkę.

Kwiecień

W kwietniu wysiewamy nasiona m.in. kapusty na zbiór jesienny, siejemy warzywa strączkowe, a także marchew, pietruszkę, buraczki ćwikłowe, bób, cebulę, rzodkiewkę, koper, rukolę, szczypior. W kwietniu produkujemy rozsadę m.in. melona, kabaczka itp.

Maj

Na warzywniku nadal wysiewamy warzywa np. buraczki ćwikłowe, w drugiej połowie maja ogórki oraz pozostałe warzywa dyniowate, kukurydzę sałatę, rzodkiewkę. Pod koniec miesiąca przystępujemy do siewu roślin dwuletnich, a także wybranych gatunków bylin oraz roślin drzewiastych.

Czerwiec

Wysiewamy rośliny dwuletnie (malwę, bratki, stokrotki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i inne). W czerwcu możemy jeszcze wysiewać fasolę szparagową, a także rzodkiew i rzepę oraz buraczki ćwikłowe.

Lipiec

W lipcu nadal możemy wysiewać rzodkiew, rzepę, a także warzywa liściowe (sałata, szczypior, szpinak, szczaw).

Sierpień

W tym okresie możemy wysiewać m.in. szpinak, rzodkiewkę, rzodkiew, rzepę …

Wrzesień

Mimo, że w drugiej połowie września rozpoczyna się jesień, to jednak warto nadal siać warzywa, przede wszystkim sałatę, a także koper, rukolę, pieprzycę siewną, roszponkę, szpinak ozimy.

Październik

W październiku wysiewamy część warzyw na wczesnowiosenny zbiór.

Listopad, grudzień

W tym okresie możemy pokusić się wysiew m.in. marchwi, pietruszki. Nasiona w tym okresie nie mogą wykiełkować, jedynie napęcznieć, dzięki czemu przyśpieszymy wiosenne wschody wyżej wymienionych warzyw.

Najważniejsze kwestie związane z wysiewem nasion  ?

Jakość nasion

Przy doborze nasion wybierajmy sprawdzonych producentów, cieszących się dobrą opinią. Nasiona powinny być świeże. W sprzedaży możemy nabyć nasiona w formie taśm siewnych, otoczkowane, preparowane, a czasem nawet podkiełkowane. Ważne jest, aby nasiona były zaprawione, dzięki czemu nie będą aż tak znacznie narażone na choroby. W sprzedaży znajdują się nasiona już zaprawione, natomiast nasiona z własnego zbioru należy dokładnie zaprawić odpowiednim preparatem.

W celu przyśpieszenia kiełkowania, nasiona niektórych gatunków roślin należy moczyć. Poza tym część nasion wymaga stratyfikacji, a także skaryfikacji.

Wysiew nasion

 

Wysiew nasion - folia

Czy wiesz że …

Skaryfikacja- ma na celu uszkodzenie twardych okryw nasiennych w celu pobudzenia nasion do kiełkowania. Przykładem skaryfikacji może być ścieranie okryw nasiennych.

Podłoże

Podłoże do wysiewu nasion, powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, wolne od patogenów i szkodników. Powinno charakteryzować się drobną strukturą. W przypadku produkcji rozsady, warto skorzystać z podłoża oferowanego przez producentów ziemi do kwiatów. W przypadku siewu bezpośrednio do gruntu, wystarczy ziemię odpowiednio uprawić, dodatkowo warto wzbogacić ją kompostem. Starajmy się tak uprawić stanowisko pod wysiew nasion, aby było równe, bez grudek, bez zagłębień, gdzie mogłaby gromadzić się woda.

Gdzie wysiewamy ?

 

Nasiona na rozsadę  wysiewamy w skrzynkach, zróżnicowanych pojemnikach, wielodoniczkach, miniszklarenkach, a także w inspektach, szklarni oraz na rozsadniku. Nasiona możemy wysiewać od razu w donicach docelowych np. słonecznik ozdobny, a także bezpośrednio do gruntu. Przy wysiewie ręcznym do gruntu warto skorzystać ze znacznika i sznurka.

Jak wysiewamy ?

Zależnie od rodzaju wysiewanych roślin, jak również wielu innych czynników, siew nasion może się różnić. W przypadku nasion bardzo drobnych najlepiej wykonać siew rzutowy i nie przykrywać nasion ziemią. Wystarczy, że nasiona będą  dobrze przylegać do podłoża. Stosowany jest przede wszystkim przy produkcji rozsady. Przy siewie na miejsce stałe sprawdza się siew rzędowy, pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiednich odległości między rzędami, a także roślinami w danym rzędzie – niezbędna przerywka.

Poza tym warto wspomnieć o siewie gniazdowym, stosowanym bardzo często w przypadku słonecznika zwyczajnego. Charakteryzuje się siewem nasion po kilka sztuk w dany dołek.

Kiełkowanie nasion

Gatunki roślin ozdobnych i użytkowych wykazują znaczne zróżnicowanie jeżeli chodzi o kiełkowanie nasion. W niektórych przypadkach jest ona niezwykle krótka, dlatego też siew nasion wykonuje się zaraz po zbiorze. W przypadku zakupionych nasion, na opakowaniu mamy podaną datę ich ważności, a więc granicy, po której zdolność kiełkowania bardzo się obniża. W przypadku nasion samodzielnie zebranych, poziom zdolności kiełkowania, można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy niewielki pojemnik wyłożyć np. gazą, nasączyć wodą, a następnie do pojemnika wsypać część posiadanych nasion. Jeżeli ilość wykiełkowanych nasion , będzie miała niewielki udział w stosunku do całości (poniżej  30%), wówczas takie nasiona nie nadają się do użytku.    
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

2 komentarzy

  1. Dodał: jola, Tytuł: groch czy to normalne czy to jakas choroba

    koncem kwietnia posadziłam groch jest 10 maj i martwi mnie ze on tak szybko rosnie a najbardziej to ze ma jakies dziwne zółte liscie

  2. Dodał: początkujący Maciej, Tytuł: pierwszy wysiew do gruntu

    Witam dziękuje za pomocne informacje. Po raz pierwszy wysiewałem dziś do gruntu rozmaite warzywka... chciałbym mieć coś swojego bez chemii. Nie mam złudzeń co do tego że wiele z tego co wysiałem obumrze... ale wierze że coś przetrwa;) pozdrawiam serdecznie i plonów życzę ;p

Dodaj swój komentarz