Wysiew nasion - zasady

Wysiew nasion - zasady

2 komentarzy

Rośliny drzewiaste

Poprzez nasiona rozmnożymy także gatunki drzew i krzewów ozdobnych. Nasiona pozyskujemy w okresie od późnego lata oraz jesienią. Zależnie od gatunku nasiona możemy wysiać zaraz po zbiorze bądź wiosną, pamiętając o tym, że w wielu wypadkach niezbędna jest stratyfikacja.

Do drzew i krzewów, które wysiewamy zaraz po zbiorze należą m.in.  róża pomarszczona, leszczyna, jesion, buk. W przypadku siewu nasion drzew i krzewów w okresie wiosennym, w dużej części wymagają one stratyfikacji m.in. cis, świerk pospolity, modrzew, jodła pospolita, sumak, berberys i inne.

Nasiona najlepiej wysiewać w pojemnikach, choć można także wprost do gruntu.

Wysiew nasion

 

Sadzenie cebulek

Rośliny doniczkowe

W przypadku roślin doniczkowych najczęściej rozmnażamy je wegetatywnie, ale należy zauważyć, że wiele z gatunków można rozmnożyć także poprzez nasiona. Rozmnażanie generatywnie należy dostosować do wymagań konkretnej rośliny. Ponieważ większość roślin uprawianych w mieszaniu pochodzi z tropików, dlatego też nasiona będą wymagały wyższej temperatury do kiełkowania.

Do roślin  ozdobnych, uprawianych w mieszkaniu, które możemy rozmnożyć poprzez nasiona zaliczymy m.in. abutilion, akację, ajanę, kalanchoe, hipeastrum, guzmanię, gerberę, eksakum pokrewne, eszewerię, cyklamena, krosandrę lejkowatą, paprykę ozdobną, begonię bulwiastą, litops.

Balkon i taras

Pierwszy rok posiadania balkonu i tarasu wiąże się z licznymi wydatkami, jeżeli chcemy go w pełni zagospodarować roślinami. Same koszty donic i skrzynek mogą być bardzo znaczące. Aby obniżyć koszty w pierwszym roku, warto skupić uwagę na roślinach jednorocznych , które w dużej mierze możemy samodzielnie uzyskać z nasion.

Rośliny jednoroczne, które możemy wyhodować z nasion to m.in. : aksamitki, lobelia, szałwia, sanwitalia, niecierpek, petunia, aster, begonia bulwiasta, groszek pachnący, maciejka, wilec, tunbergia, werbena, żeniszek itp.

W przypadku groszku pachnącego, wilca, maciejki i tunbergii, nasiona możemy wysiać wprost do skrzynek. W przypadku pozostałych, wymienionych powyżej roślin należy przygotować rozsadę.
   
Warzywa

Część warzyw wysiewa się wprost do gruntu, a część warto uprawiać z rozsady, aby szybciej cieszyć się smakiem świeżych warzyw. Rozsada obejmuje takie warzywa jak seler, jarmuż, brukselka, kapusta, oberżyna, por, cebula, ogórek, pomidor, papryka czy też kalafior. Pozostałe warzywa takie jak m.in. marchew, pietruszka, buraczki ćwikłowe, rzodkiewka, groch, fasola, sieje się od razu na miejsce stałe.

Wysiew nasion – wybrane gatunki

Styczeń

Pelargonia, żeniszek meksykański, lobelia przylądkowa, petunia, begonia – na rozsadę, rzodkiew na wczesny zbiór, seler na rozsadę.

Luty

Por, cebula, seler na rozsadę, zioła na rozsadę np. bazylia, w inspekcie wysiewamy marchew na wczesny zbiór.

Marzec

Na początku miesiąca nadal wysiewamy warzywa na rozsadę np. por, kapustę, kalafior; zioła np. bazylię, majeranek; pod osłonami można już wysiewać sałatę, koper, kalarepę, rzodkiewkę. W drugiej połowie marca można wysiewać wprost do gruntu groszek pachnący, nagietki. Przygotowujemy rozsadę np. cynii. W tym czasie wysiewa się wprost do gruntu rośliny strączkowe, wczesne odmiany marchwi, cebuli, rzodkiewkę, pietruszkę.

Kwiecień

W kwietniu wysiewamy nasiona m.in. kapusty na zbiór jesienny, siejemy warzywa strączkowe, a także marchew, pietruszkę, buraczki ćwikłowe, bób, cebulę, rzodkiewkę, koper, rukolę, szczypior. W kwietniu produkujemy rozsadę m.in. melona, kabaczka itp.

Maj

Na warzywniku nadal wysiewamy warzywa np. buraczki ćwikłowe, w drugiej połowie maja ogórki oraz pozostałe warzywa dyniowate, kukurydzę sałatę, rzodkiewkę. Pod koniec miesiąca przystępujemy do siewu roślin dwuletnich, a także wybranych gatunków bylin oraz roślin drzewiastych.

Czerwiec

Wysiewamy rośliny dwuletnie (malwę, bratki, stokrotki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i inne). W czerwcu możemy jeszcze wysiewać fasolę szparagową, a także rzodkiew i rzepę oraz buraczki ćwikłowe.

Lipiec

W lipcu nadal możemy wysiewać rzodkiew, rzepę, a także warzywa liściowe (sałata, szczypior, szpinak, szczaw).

Sierpień

W tym okresie możemy wysiewać m.in. szpinak, rzodkiewkę, rzodkiew, rzepę …

Wrzesień

Mimo, że w drugiej połowie września rozpoczyna się jesień, to jednak warto nadal siać warzywa, przede wszystkim sałatę, a także koper, rukolę, pieprzycę siewną, roszponkę, szpinak ozimy.

Październik

W październiku wysiewamy część warzyw na wczesnowiosenny zbiór.

Listopad, grudzień

W tym okresie możemy pokusić się wysiew m.in. marchwi, pietruszki. Nasiona w tym okresie nie mogą wykiełkować, jedynie napęcznieć, dzięki czemu przyśpieszymy wiosenne wschody wyżej wymienionych warzyw.

Najważniejsze kwestie związane z wysiewem nasion  ?

Jakość nasion

Przy doborze nasion wybierajmy sprawdzonych producentów, cieszących się dobrą opinią. Nasiona powinny być świeże. W sprzedaży możemy nabyć nasiona w formie taśm siewnych, otoczkowane, preparowane, a czasem nawet podkiełkowane. Ważne jest, aby nasiona były zaprawione, dzięki czemu nie będą aż tak znacznie narażone na choroby. W sprzedaży znajdują się nasiona już zaprawione, natomiast nasiona z własnego zbioru należy dokładnie zaprawić odpowiednim preparatem.

W celu przyśpieszenia kiełkowania, nasiona niektórych gatunków roślin należy moczyć. Poza tym część nasion wymaga stratyfikacji, a także skaryfikacji.

Wysiew nasion

 

Wysiew nasion - folia

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: jola, Tytuł: groch czy to normalne czy to jakas choroba

    koncem kwietnia posadziłam groch jest 10 maj i martwi mnie ze on tak szybko rosnie a najbardziej to ze ma jakies dziwne zółte liscie

  2. Dodał: początkujący Maciej, Tytuł: pierwszy wysiew do gruntu

    Witam dziękuje za pomocne informacje. Po raz pierwszy wysiewałem dziś do gruntu rozmaite warzywka... chciałbym mieć coś swojego bez chemii. Nie mam złudzeń co do tego że wiele z tego co wysiałem obumrze... ale wierze że coś przetrwa;) pozdrawiam serdecznie i plonów życzę ;p

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: