Wysiew nasion - zasady

Wysiew nasion - zasady

2 komentarzy

Rozmnażanie generatywne, to jeden z najłatwiejszych sposobów uzyskania nowych roślin. Należy podkreślić, że rozmnażanie roślin poprzez nasiona tyczy się zazwyczaj gatunku, ponieważ w przypadku zróżnicowanych odmian i mieszańców nie zawsze dochodzi do wytworzenia nasion, a uzyskane z nasion rośliny potomne, nie zachowują w pełni cech rośliny matecznej.

Poprzez nasiona rozmnażamy wiele roślin, zazwyczaj są to rośliny jednoroczne, dwuletnie, czasem byliny oraz krzewy i drzewa,  a także rośliny doniczkowe, warzywa. Niezależnie od gatunku, zwracamy uwagę na wysoką jakość materiału siewnego. Z wielu roślin można samemu zebrać nasiona, ale w przypadku większości odmian, najlepiej zakupić nasiona od sprawdzonego producenta, aby mieć możliwość posiadania roślin o cechach typowych dla danej odmiany.

Kwiaty jednoroczne

Kwiaty jednoroczne są najczęściej wysiewanymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi w ogrodzie. Bogactwo roślin jest olbrzymie, a poziom trudności siewu zróżnicowany. Z pewnością siew roślin jednorocznych nie należy do trudnych, ale warto podkreślić, że  w tym bogactwie nie brakuje roślin ozdobnych, których rozmnożenie w sposób generatywny jest  kłopotliwe, wymaga odpowiednich warunków .

Terminy siewu mogą być zróżnicowane, najczęściej wynikają z biologii danej rośliny, która może wymagać dłuższego okresu wegetacji. Uwzględnienie tego faktu jest niezbędne, aby cieszyć się pięknem roślin jeszcze przed nadejściem jesiennych chłodów. 

Zazwyczaj nasiona wysiewamy od marca jako rozsadę, a pod koniec kwietnia i w maju od razu na miejsce stałe. Kwiaty charakteryzujące się długim okresem wegetacji, przy posiadaniu odpowiednich warunków można wysiewać już w styczniu. W tym okresie dużym  problemem jest niedostateczna ilość światła.


Wysiew nasion na miejsce stałe

 

Wśród najbardziej popularnych roślin, uprawianych w ogrodzie ozdobnym, wiele wysiewanych jest wprost do gruntu po 15 maja, a więc wówczas, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia silnych przymrozków jest znikome. Preferujące cieplejszy klimat, a przy tym źle reagujące na przesadzanie, dobrze preferują taki sposób siewu. Warto zaznaczyć, że podłoże do siewu należy odpowiednio przygotować, a więc odchwaścić, uprawić. Dobrze przygotowane podłoże to jeden z podstawowych czynników warunkujących intensywność i jakość kiełkujących roślin. 

Wybrane rośliny jednoroczne, które można wysiewać wprost do gruntu    

Nazwa gatunku

Nazwa łacińska

Wysiew nasion

Aksamitka

Tagetes

Kwiecień- pod osłonami, a w maju wprost do gruntu

Chaber bławatek

Centaurea cyanus

Kwiecień-  maj

Ślazówka letnia

Lavatera trimestris

Kwiecień- maj

Chaber piżmowy

Centaurea moschata

Kwiecień

Chaber cesarski

Centaurea imperialis

Kwiecień- maj

Czarnuszka damasceńska

Nigella damascena

Kwiecień- maj

Dimorfoteka

Dimorphotheca

Kwiecień- maj

Maczek kalifornijski

Eschscholtzia californica

Kwiecień- maj

Fasola ozdobna

Phaseolus coccineus

Maj

Godecja

Godetia grandiflora

Kwiecień- maj

Kapusta ozdobna

Brassica oleracea

Kwiecień – maj

Laja

Layia platyglossa

Kwiecień- maj

Łubin

Lupinus hartwegii

Kwiecień- maj

Mietelnik

Kochia scoparia

Kwiecień i maj

Mina

Mina lobata

Marzec- kwiecień pod osłonami, kwiecień maj w gruncie

Ostróżka wielkokwiatowa

Delphinium grandiflorum

Kwiecień- maj

Portulaka

Portulaca grandiflora

Maj

Nasturcja

Tropaeolum majus

Kwiecień- maj

Ostróżka letnia

Delphinium ajacis

Kwiecień - maj

Złocień trójbarwny

Chrysanthemum carinatum

W kwietniu pod osłonami, a w maju siew od razu na miejsce stałe.

Powój trójbarwny

Convolvulus tricolor

Kwiecień- maj

Słonecznik

Helianthus annuus

Kwiecień- maj

Nagietek

Calendula officinalis

Kwiecień

Maciejka

Matthiola bicornis

Kwiecień- maj

Szarłat niski

Amaranthus paniculatus

Maj

Onętek

Cosmos bipinnatus

Kwiecień- maj

Cynia

Zannia

Maj

Przygotowanie rozsady

W przypadku roślin wymagających dłuższego okresu wegetacyjnego oraz cieplejszych warunków, niezbędne jest przygotowanie rozsady. Możemy ją przygotować w szklarni, inspekcie, na rozsadniku, a także na parapecie okiennym. Zależnie od wymagań odnośnie temperatury, należy dobrać odpowiednią formę. Ogrodnicy amatorzy wykorzystują przede wszystkim okienne parapety, które w okresie wiosennym przepełnione są skrzynkami, doniczkami, miniszklarenkami itp. Warto zbudować inspekt, dzięki któremu uzyskanie rozsady byłoby o wiele prostsze. Na rozsadniku można wysiewać rośliny jednoroczne odporniejsze na chłody, a więc lwią paszczę, aster chiński czy też aksamitkę. W przypadku chłodniejszych dni, rozsadnik można nakryć matą słomianą.

Wysiew nasion

 

Wysiew nasion

Wybrane gatunki roślin jednorocznych uprawianych z rozsady

Aksamitka, nemezja, werbena, pelargonia, gazania, szałwia, lobelia przylądkowa, begonia stale kwitnąca, aster chiński, cynia, lwia paszcza, żeniszek, celozja, petunia.

Kwiaty dwuletnie

W przypadku roślin dwuletnich, nasiona wysiewamy pod koniec maja i w czerwcu. Najlepiej na rozsadniku czy też w inspekcie. W tych zacisznych miejscach, lepiej przetrwają okres zimy. Należy zaznaczyć, że rośliny dwuletnie w pierwszym roku wytwarzają rozetę liści, a w drugim kwitną.

Do najpopularniejszych roślin dwuletnich zaliczymy: bratki, malwę, stokrotki, naparstnicę purpurową, mak syberyjski, goździki brodate, niezapominajki, lak pachnący, miesięcznicę dwuletnią, dzwonek ogrodowy.

Byliny

Także wybrane gatunki bylin rozmnażamy generatywnie, jednak nie można określić konkretnego terminu siewu, gdyż termin wysiewu nasion, może być zmienny zależnie od konkretnych gatunków.

Warto zauważyć, że wiele gatunków bylin charakteryzuje się nasionami o bardzo krótkiej zdolności kiełkowania, poza tym odmiany nie powtarzają wszystkich cech, charakterystycznych dla rośliny matecznej. W przypadku wielu gatunków bylin, nasiona wymagają stratyfikacji, a więc poddania pod działanie niższej temperatury np. dzwonek karpacki, trytoma, prymula, groszek wiosenny, pełnik europejski, bergenia sercolistna, ciemiernik biały, dyptam jesionolistny, mydlnica bazyliowata, parzydło leśne.

Wiele bylin możemy wysiewać w maju- czerwcu na rozsadniku, a część ze względu na krótką zdolność kiełkowania zaraz po zbiorze nasion np. sasanka zwyczajna, fiołek wonny, pełnik europejski.   

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: jola, Tytuł: groch czy to normalne czy to jakas choroba

    koncem kwietnia posadziłam groch jest 10 maj i martwi mnie ze on tak szybko rosnie a najbardziej to ze ma jakies dziwne zółte liscie

  2. Dodał: początkujący Maciej, Tytuł: pierwszy wysiew do gruntu

    Witam dziękuje za pomocne informacje. Po raz pierwszy wysiewałem dziś do gruntu rozmaite warzywka... chciałbym mieć coś swojego bez chemii. Nie mam złudzeń co do tego że wiele z tego co wysiałem obumrze... ale wierze że coś przetrwa;) pozdrawiam serdecznie i plonów życzę ;p

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: