Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
7 z 7

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Lipa szerokolistna – Tilia platyphyllos

Lipa szerokolistna – Tilia platyphyllos

1 komentarzy

Opis:

Występuje w zachodniej, środkowej i południowej Europie, jest również bardzo popularna w Polsce. Należąca do lipowatych (Tiliaceae), odznacza się wielkością i pokrojem (wysokość – 40 m szerokość do 25 m), korona wraz z wiekiem staje się bardziej okrągława, nisko osadzona. Kora mocno bruzdowana w barwie szarej, do czarnobrązowej. Pędy w młodym wieku zielone lub czerwone, przeważnie owłosione, a liście opadające na zimę okrągławe (6-12 cm) karbowanopiłkowane, z różną intensywnością miękkiego owłosienia, obustronnie lub od spodu, głównie wzdłuż nerwów. Kwiaty w zwisających kwiatostanach, po 3-5 sztuk kwitnące czerwiec-lipiec.

Uprawa:

Tilia platyphyllos, wymaga stanowisk słonecznych, do półcienistych, bardziej wrażliwa na suszę, dlatego woli chłodniejsze i bardziej wilgotne stanowiska. Potrzebuje gleby żyzne, świeże, głębokie. Jest wrażliwa na zasolenie oraz zanieczyszczenia powietrza. Znosi bardzo dobrze cięcie. Przy złych warunkach podatna na przędziorki.

Zastosowanie:

Jest ona cenionym gatunkiem, wykorzystywanym do nasadzeń zwłaszcza na terenie otwartym, ze względu na swoją wielkość. Może być zastosowana w dużych parkach, jako element zieleni miejskiej jak i wiejskiej, przy drogach, choć tutaj zalecane jest stosowanie niektórych odmian np. ‘Rubra’ o węższym pokroju i czerwono zabarwionych pędach, „Piramidalis Aurea” o stożkowej koronie i jasnożółtych pędach. Kwiatostany wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Zbiór i Konserwacja:

Lipa to roślina lecznicza. Jako surowiec zielarski wykorzystujemy kwiaty lipy. Kwiaty zbieramy na samym początku kwitnienia. Zrywamy kwiatostany składające się z kilku zrośniętych kwiatów. Suszymy w dobrze przewiewnych pomieszczeniach, z ograniczonym dostępem światła, najlepiej w temperaturze nie przekraczającej 40⁰C. Zioła przechowujemy w ciemnych dobrze zamkniętych pojemnikach.

Właściwości i działanie lecznicze:

Związki zawarte w kwitach lipy pobudzają pracę gruczołów trawiennych, poprawiają przemianę materii, a także działają moczopędnie. Kwiaty lipy są cennym środkiem napotnym, stosowanym w leczeniu przeziębień, anginy i grypy. Substancje zawarte w lipie wpływają uspokajająco a także mają działanie poprawiające koncentrację. Najlepsze efektu przy leczeniu przeziębień uzyskuje się łącząc wywar z lipy z sokiem z malin.

Uwagi:

Autor opisu – Sargon.

1 komentarzy

  1. Dodał: paula, Tytuł: opisywanie drzew

    fajny opis ale brakuje opisu liści bardzo się cieszę ,że mogłam pomóc i zaufajcie mi jak jeszcz napiszecie opis liści to więcej osób będzie w chodzić na waszą stronkę narazie jak macie na imię?

Dodaj swój komentarz

Captcha