Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Piwonia, piwonie - Peonia

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Piwonia, piwonie - Peonia
  • Piwonia, piwonie - Peonia

Dodatkowe: 25 z 418

Pozostale zdjęcia: Piwonia, piwonie - Peonia
Opis:

Piwonia jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów spotykanym w Polskich ogrodach. Rośnie w kępach o wysokości ok. 80-90cm. Jego kwiaty są duże o średnicy ok. 20cm. Mają wiele kolorów – różowe, czerwone, białe i inne. Ich liście są zielone, duże i pierzaste. Uważa się je za jedne z podstawowych na liście najważniejszych roślin hodowanych w Polsce. Ich urok już zachwyca oko tysięcy ogrodników. Wielu z nich namawia innych, aby spróbować hodowli tej rośliny.

Uprawa:

Piwonie wymagają gleby żyznej i dość wilgotnej. Sadzi się je głęboko na stanowisku nasłonecznionym. Roślina potrzebuje dużo czasu, aby się dobrze ukorzenić, bo około dwóch lat. Po tym czasie piwonia osiąga stan swojej największej urody. Kwiat ten można nawozić dostępnymi na rynku nawozami . Rośnie wtedy obficiej i szybciej. Rozmnaża się je poprzez podział karp w sierpniu lub na początku września. Karpa powinna mieć sporej wielkości korzeń i parę dorodnych pąków.

Zastosowanie:

Kwiaty Piwoni stosuję się na rabaty oraz jako kwiat cięty. Długo utrzymują się w wazonach. Ozdabia się nimi aleje w parkach. Świetnie wyglądają na tle drzew. Nie powinno się ich sadzić z bylinami.

Kwitnienie:

Zakwita od maja do czerwca.

Zimowanie:

Kwiat ten odporny jest na mróz.Uwagi:

Kwiat ten nie może rosnąć w zbyt wilgotnej glebie, bo może zacząć pleśnieć.

Zobacz więcej zdjęć: piwonie

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.00 / 11 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Zobacz także:

Artykuł ma 50 komentarzy:

czy możliwe jest by bordowa piwonia zminiała swoja barwe na jasnorózową??jaka może byc tego przyczyna??

dodał(a): sylwek

może niedobory składników lub sąsiedztwo innych kwiatów czy krzewów czasami zmienia pierwotną barwę kwiatów. piwonie, które rozrosną się szeroko warto podpierać stosując palikowanie i obwiązać je naokoło np. sznurkiem lub drutem. moje piwonie uwielbiają mrówki - szczególnie w fazie pąka - stosuje opryskiwanie preparatami przeciwko owadom ssącym

dodał(a): magda

Tytuł: Zmiana koloru

Piwonie mogą się od siebie zapylać, więc nie radzę sadzenia kilku innych kolorów obok siebie. Bordowa piwonia jest to odmiana kolorystyczna utrzymana sztucznie (nie jest to gatunek botaniczny ani mieszaniec), więc po kilku latach uprawy może się wybarwić.

dodał(a): Kornel

Tytuł: PIWONIA

To jedna z najpiękniejszych roślin. Mam w swoim ogrodzie piwonie bordowe,różowe i białe od wielu już lat i nie zmieniają koloru. Najobficiej kwitną piwonie białe- są cudowne i jeszcze przepięknie pachną.Są dla mnie symbolem początku lata. Po przekwitnięciu usuwam kwiatostany,a piękne,zielone liście utrzymują się do jesieni. Warto mieć tak wspaniałą roślinę!

dodał(a): Alicja

Tytuł: do sylwka

zalezy le lat juz jest zasadzona... mogla sie poprostu wybarwic z biegiem czasu...

dodał(a): JOLKA

Tytuł: Piwonie

Moje piwonie 10 krzaków,różne kolory,rosną w rzędzie w towarzystwie bylin i róż,w gliniastej glebie.Nie zmieniają kolorów,nie gniją,kwitną od pierwszego roku po jesiennym sadzeniu z tym że w miarę jak się rozrastają obficiej kwitną. Pozdrawiam

dodał(a): Stokrotka 1940

Tytuł: sadzenie

Czy jak posadze teraz w marcu piwonie to kiedy zakwitnie?

dodał(a): basia

mrówki wcale nie szkodzą a pomagają dzięki nim roślina szybciej zakwita. Ja nie stosuje żadnych oprysków w całym moim ogrodzie. Dzikęki temu widzę że on żyje a nie jest sztuczny. plusem tego jest piękno nie tylko kwiatów ale i motyli,które wyczuwają opryski i po prostu się nie zjawiają przynajmniej nie w takiej ilości jak u mnie ;)

dodał(a): AGATA

czy można je przesadzac? chciałbym troche przebudowac swoj ogród i nie wiem czy mozna ja przesadzic i ewentualnoie kiedy to zrobic?

dodał(a): natalia

Tytuł: Przesadzanie piwonii.

Do Natalii. Piwonie można przesadzać jak i rozmnażać przez podział w sierpniu. Trzeba pamiętać, że piwonie sadzimy płytko tak, aby pąki liści znajdowały się tuż pod powierzchnią gleby.Po przesadzeniu należy zostawić ogonki liściowe z 1/4 liścia a resztę odciąć, by roślina łatwiej się przyjęła.

dodał(a): Viga

Tytuł: piwonia krzewiasta

mam dwie dardzo ładnie sadzonki, chciałabym je przesadzić.Może ktoś wie w jakim okresie najlepiej to zrobić by te kwiaty nie ucierpiały

dodał(a): Jolka L.

Mam piwonie w ogrodzie, ale ostatnio wcale nie kwitły, tzn. miała pąki, ale zrobiły się brązowe :(( czy wiecie może dlaczego?

dodał(a): Gosia

Tytuł: piwonie

Czy jeśli piwonie mają po dwa lub trzy kwiaty na jednej gałązce to należy je obcinać by została tylko jedna? Martwię sie,że jeśli zostawię wszystkie to bedą gorsze.Proszę o odp.:-)

dodał(a): wera

Tytuł: Sadzenie

Mam pytanie jak to jest z tym sadzeniem Piwoni,ponieważ w opisie jest napisane że sadzi się je głeboko,a ktoś tu na forum napisał,iż sadzi się je płytko,czy ktoś mógł mi udzielić dokładnych wskazówek jak się sadzi Piwonie?Bardzo bym prosił.Mam te roślinki od kilkunastu lat ale bardzo mało kwitną a ostatnie kilka lat wcale. Grzegorz

dodał(a): Grzegorz

Tytuł: piwonia nie kwitnie

Mam juz 5 rok piwonie i nie kwitnie!Nawożę,podlewam i nic...

dodał(a): Kasia Adamczyk

mam juz 5 lat piwonie i od poczatku prawie nie kwitnie.Jest duza,okazala,ale tylko jako krzew lisciasty.....

dodał(a): Kasia Adamczyk

Szanowna Pani. Piwonia jest zasadzona za głęboko. Należy przesadzić ją płycej,na pewno zakwitnie. Lubi słońce, w czasie dużych upałów trzeba podlewać.

dodał(a): Maria Łukasik

Dziekuję Pani za porade.W życiu bym na to nie wpadła.Pozdrawiam.

dodał(a): Kasia Adamczyk

Tytuł: brak kwiatów

Piwonie mam od wielu lat- odziedziczyłam ogród po teściowej-najpierw kwitły bardzo obficie, miały po ok. 20 kwiatów na krzaku, ale z roku na rok kwitną mniej. Część przesadziłam 3lata temu, a część zostawiłam na starym miejscu, ale ani na nowym, ani na starym miejscu nadal nie kwitną - mają po 1 kwiatku lub wcale

dodał(a): Alla

Piwonie mam już od 15 lat posadzone w jednym miejscu, zakwitły na wiosnę po jesiennym posadzeniu. Po przekwitnieciu obcinam łodyzki z pąkami nasiennymi i zawsze kwitną obficie

dodał(a): stenia

Tytuł: Brak kwitnienia

Piwonię dostałam 3 lata temu. 2 lata z rzędu zakwitła a w tym roku niestety nie.Nie zauważyłam nawet zawiązanych pąków. Jaka może być przyczyna braku kwiatów???

dodał(a): Myszord

Aby piwonie pięknie kwitły, należy je przesadzać w drugiej połowie sierpnia i sadzić dość płytko.

dodał(a): ewa

Tytuł: presadzanie piwoni

presadzam je po obcięciu liści t/j jesienią ,podlewam dość mocno i na drugi dzień ostroznie wykopuję całą karpę,oczyszczam z ziemii dzielę na mniejsze,uważając aby nie kaleczć bulw.W dołk na nowym miejscu wspuję kompost ,lekko przysypuję ziemią i układam delikatnie karpę ,obsypuję ją ziemią i obficie podlewam .Piwonia musi być tak sadzone na nowym miejscu by pąki kwiatowe nie były zasypane ziemią ,bo nie bądzie kwitła.

dodał(a): Wabek

Tytuł: piwonia

Kupilam krzak piwonii i nie wiem dlaczego sa czerwone liscie.Moze to jest taki gatunek?A moze ma zle warunki?

dodał(a): Leonia

Tytuł: sadzenie

Do rozmnażania przystępujemy pod sam koniec sierpnia lub na początku września.Posadzona w innym terminie może kilka lat nie kwitnąć.Najpierw,ścinamy pędy na wysokość kilku cm.Wykopujemy ostrożnie i oczyszczamy korzenie(najlepiej w wodzie).Następnie dzielimy ostrym nożem bulwiaste korzenie tak aby na każdej części były co najmniej 3 pąki(różowe wyrostki na korzeniu).Rany zasypujemy węglem z grila.Sadzimy tak aby pąki były przykryte 3-5cm warstwą ziemi.(Rośliny posadzone za głęboko mogą przez wiele lat słabo kwitnąć lub wcale).Ogólnie piwonie nie lubią przesadzania.Jeżeli już musimy je przesadzić to koniecznie dzielimy większe kępy ,bo przesadzone w całości źle się przyjmują isłabo kwitną.W pierwszy roku po przesadzeniu trzeba je okryć na zimę.życzę udanrj uprawy!

dodał(a): aga

Tytuł: piwonia

A co z tym dziwnym kolorem lisci?Moze ktos wie dlaczego sa czerwone?

dodał(a): Leonia

Czy obcinać przekwitłe kwiaty?

dodał(a): Agnieszka

Tytuł: obcinanie łodyg

Czy po przekwitnięciu piwonii należy obcinać części nadziemne ,czy dopiero na jesieni?

dodał(a): TERESA

Tytuł: Cięcie liści

Kiedy tniemy liście piwonii? jesienią czy pozwalamy im najpierw zaschnąć?

dodał(a): Ania

Tytuł: obcinanie liści ikwiatów piwoni

kwiaty piwoni możemy wyciąć po przekwitnięciu.Liście obcinam w sierpniu.Ale żeby nie było pustego miejsca można je obciąć jesienią.

dodał(a): aga

Tytuł: Piwonie

Napiszę tylko tyle... Uwielbiam piwonie, uwielbiam,na widok piwonii zawsze płaczę, nie wiem dlaczego? Po prostu Je kocham!

dodał(a): danuta

Tytuł: Peonie

Dziękuję Wam wszystkim za komentarze i wszelkie informacje. Zawsze marzyłam o piwoniach, ale dopiero mam je od 3 lat i jedna kępa pięknie mi zakwitła a pozostałe jeszcze się rozrastają, bo nie wiedziałam jak je sadzić. Dziękuję wszystkim jeszcze raz.

dodał(a): Grażyna

Tytuł: piwonie różowe

Nie miem dlaczego moja piwonia nie kwitnie mam dwie obok siebie jedna kwitnie jak oszalała druga od 9lat nnie zakwitła

dodał(a): Basia.red

Tytuł: piwonie białe

jakiś czas temu dostałam sadzonkę piwonii, ma białe kwiaty ale słabo kwitnie teraz chyba wiem dlaczego. Bardzo chciałabym inne kolory i nie mogę ich nigdzie spotkac, jeśli czyta to ktoś z okolic Częstochpwy lub Myszkowa i wie gdzie mogę kupic takie sadzonki, proszę niech mi napisze.

dodał(a): Iza S.

Tytuł: najpiękniejsze kwiaty

moje piwonie nie zakwitły do 6 lat Mają zawsze tylko jeden pąk a i ten zaschnie.Słyszałam że zakwitają po siedmiu latach i tak z roku na rok czekam. Ale już dość tego w tym roku przesadzę je zgodnie z Waszymi wskazówkami czyli bardzo płytko.Dziękuję myślę za dobre rady.Pozdrawiam

dodał(a): Krystyna

Tytuł: piwonia przesadzanie

Mam dostać od taty z jego ogródka piwonię Już wiem żeby wykopać ją na początku września ale czy zaraz po przesadzeniu mam obciąć liście ? Mój tata nigdy nic nie obcina i co roku kwitną jak szalone

dodał(a): Bettysolo

Tytuł: peonia

jezeli peonie nie kwitna sa za gleboko posadzone

dodał(a): nusia

Tytuł: przesadzanie

czy teraz na zime mozna je wykopac i przesadzic???

dodał(a): iwona

Tytuł: odp na pytanie

Mam piwonie w ogrodzie, ale ostatnio wcale nie kwitły, tzn. miała pąki, ale zrobiły się brązowe :(( czy wiecie może dlaczego? u mnie tak sie działo,gdyż mrówki je jadły.Dlatego zawsze je spryskuję środkiem na mrówki. Tylko rób to jak już nie będzie wielkiego słońca

dodał(a): iloaa

Tytuł: no co z tymi kwiatami?

Jeżeli na jednej gałązce jest więcej pąków to je obrywać czy nie?

dodał(a): małgoś

Tytuł: piwonia bez kwiatow

szukam odpowiedzi: Piwonie kwitly rosnac na tym samym miejscu ale od 3 lat slabiej. w TYM ROKU zero kwiatow. Czyzby paki przemarzly? pomozcie w odpowiedzi fachowej.bo gotowam wyrzucic z ogrodu te dawniej piekne i pachnace cudnie kwiaty.

dodał(a): Maria

Tytuł: piwonie /krzew

gdzie kupic piwonie w podkarpackim cena chodzi mi o drzewiaste /krzew/odbur wlasny na jesieni prosze o powiadomienie na stronie

dodał(a): jerzy

Tytuł: usychające pąki

co jest przyczyną usychania pąków przed rozkwitnięciem

dodał(a): Gosiaczek

Tytuł: towarzystwo

czy piwonia lubi towarzystwo innych kwiatow we flakonie?pytam bo rozowa piwonia stala z irysami i zdechla

dodał(a): elena

Tytuł: nowe nasadzenie

Kupiłam dzisiaj krzak peonii, po przeczytaniu waszych cennych rad nie jestem pewna czy nie wstrzymać się z jej wsadzeniem do gruntu aż do jesieni?! Jestem całkiem początkująca z tą piękną roślinką.

dodał(a): Iwona

Tytuł: Nowe nasadzenie

Jeśli zakupiona peonia jest w donicy, możesz posadzić już bez czekania do jesieni,

dodał(a): Anna

Tytuł: proszę o pomoc

witam.u moich piwonii też zauważam zasychanie pąków kwiatowych.Co jest tego przyczyną?

dodał(a): grazia

Tytuł: Piękne piwonie

Witam Kupiłam 23 lata temu działkę, na której był mały krzak piwonii. Co roku były 3-4 białe kwiatki.Ale świerki ją zasłoniły i postanowiłam przesadzić. W tym sezonie na początku kwitnienia naliczyłam 27 pączków a wszystko to za sprawą prostego , najstarszego sposobu: Krowiak.

dodał(a): Ewak

Tytuł: nowe piwonie

kupiłam wiosną i posadziłam trzy kolory piwonii(małe sadzonki) ,terz juz wszystko uschło, czy juz sie zmarnowały czy karpy rosną?

dodał(a): Grażyna

Tytuł: DLA PANI LEONI

PIWONIA JAK SIE WYPUSZCZA TO MA TAKIE BORDO LISCIE , ALE JAK SA JUZ ROZROSNIETE TO SA ZIELONE , NIE MA CZYM SIE MARTWIC PANI LEONIU.

dodał(a): ALICJA

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]