Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 649

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Piwonia, piwonie - Peonia

Piwonia, piwonie - Peonia

50 komentarzy

Opis:

Piwonia jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów spotykanym w Polskich ogrodach. Rośnie w kępach o wysokości ok. 80-90cm. Jego kwiaty są duże o średnicy ok. 20cm. Mają wiele kolorów – różowe, czerwone, białe i inne. Ich liście są zielone, duże i pierzaste. Uważa się je za jedne z podstawowych na liście najważniejszych roślin hodowanych w Polsce. Ich urok już zachwyca oko tysięcy ogrodników. Wielu z nich namawia innych, aby spróbować hodowli tej rośliny.

Uprawa:

Piwonie wymagają gleby żyznej i dość wilgotnej. Sadzi się je głęboko na stanowisku nasłonecznionym. Roślina potrzebuje dużo czasu, aby się dobrze ukorzenić, bo około dwóch lat. Po tym czasie piwonia osiąga stan swojej największej urody. Kwiat ten można nawozić dostępnymi na rynku nawozami . Rośnie wtedy obficiej i szybciej. Rozmnaża się je poprzez podział karp w sierpniu lub na początku września. Karpa powinna mieć sporej wielkości korzeń i parę dorodnych pąków.

Zastosowanie:

Kwiaty Piwoni stosuję się na rabaty oraz jako kwiat cięty. Długo utrzymują się w wazonach. Ozdabia się nimi aleje w parkach. Świetnie wyglądają na tle drzew. Nie powinno się ich sadzić z bylinami.

Kwitnienie:

Zakwita od maja do czerwca.

Zimowanie:

Kwiat ten odporny jest na mróz.

Uwagi:

Kwiat ten nie może rosnąć w zbyt wilgotnej glebie, bo może zacząć pleśnieć.

Zobacz więcej zdjęć: piwonie

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
 • Piwonia drzewiasta HIT
  Piwonia drzewiasta

  Piwonie (Paeonia) należą do najpiękniejszych roślin jakie zdobią nasze ogrody. Ich dekoracyjność jest niekwestionowana, wynikająca z bardzo zróżnicowanych kwiatostanów. Naliczono kilkadziesiąt gatunków piwonii z których zdecydowana większość należy d

  Przeczytaj więcej...
 • Piwonie – odmiany, uprawa i pielęgnacja HIT
  Piwonie – odmiany, uprawa i pielęgnacja

  Piwonie nie są kwiatami, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością, a szkoda, gdyż z pewnością na to zasługują. U rośliny tej wyróżniamy wiele odmian, które mogą różnić się między sobą wieloma cechami, dzięki czemu możemy przełamać mon

  Przeczytaj więcej...
 • Podkłady kolejowe w ogrodzie i na działce
  Podkłady kolejowe w ogrodzie i na działce

      Bardzo często w naszych ogrodach spotykamy stare podkłady kolejowe. Podkłady wykorzystywane są do budowy ścieżek ogrodowych, wjazdów, umacniania ziemi na skarpach i rabatach. Czasem można je spotkać na tarasowych ogrodach skalnych czy jako element maskujący

  Przeczytaj więcej...
 • Pompy i filtry do oczek wodnych
  Pompy i filtry do oczek wodnych

      Już na etapie budowania oczka wodnego, warto zastanowić się na tym, jaki rodzaj filtrów oraz pomp zastosujemy oraz w jaki sposób je zamontujemy w naszym zbiorniku. Zagadnienie to jest o tyle ważne, iż bez tych urządzeń, nie może dobrze funkcjonować ż

  Przeczytaj więcej...
 • Podlewanie ogrodu
  Podlewanie ogrodu

      Chcąc posiadać zadbany ogród, pełen zdrowo wyglądających roślin, należy szczególną uwagę poświęcić podlewaniu. Woda to niezbędny składnik, który decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju roślin. Niedobór wody jest przyczyną osłabienia r

  Przeczytaj więcej...

50 komentarzy

 1. Dodał: ALICJA, Tytuł: DLA PANI LEONI

  PIWONIA JAK SIE WYPUSZCZA TO MA TAKIE BORDO LISCIE , ALE JAK SA JUZ ROZROSNIETE TO SA ZIELONE , NIE MA CZYM SIE MARTWIC PANI LEONIU.

 2. Dodał: Grażyna, Tytuł: nowe piwonie

  kupiłam wiosną i posadziłam trzy kolory piwonii(małe sadzonki) ,terz juz wszystko uschło, czy juz sie zmarnowały czy karpy rosną?

 3. Dodał: Ewak, Tytuł: Piękne piwonie

  Witam Kupiłam 23 lata temu działkę, na której był mały krzak piwonii. Co roku były 3-4 białe kwiatki.Ale świerki ją zasłoniły i postanowiłam przesadzić. W tym sezonie na początku kwitnienia naliczyłam 27 pączków a wszystko to za sprawą prostego , najstarszego sposobu: Krowiak.

 4. Dodał: grazia, Tytuł: proszę o pomoc

  witam.u moich piwonii też zauważam zasychanie pąków kwiatowych.Co jest tego przyczyną?

 5. Dodał: Anna, Tytuł: Nowe nasadzenie

  Jeśli zakupiona peonia jest w donicy, możesz posadzić już bez czekania do jesieni,

 6. Dodał: Iwona, Tytuł: nowe nasadzenie

  Kupiłam dzisiaj krzak peonii, po przeczytaniu waszych cennych rad nie jestem pewna czy nie wstrzymać się z jej wsadzeniem do gruntu aż do jesieni?! Jestem całkiem początkująca z tą piękną roślinką.

 7. Dodał: elena, Tytuł: towarzystwo

  czy piwonia lubi towarzystwo innych kwiatow we flakonie?pytam bo rozowa piwonia stala z irysami i zdechla

 8. Dodał: Gosiaczek, Tytuł: usychające pąki

  co jest przyczyną usychania pąków przed rozkwitnięciem

 9. Dodał: jerzy, Tytuł: piwonie /krzew

  gdzie kupic piwonie w podkarpackim cena chodzi mi o drzewiaste /krzew/odbur wlasny na jesieni prosze o powiadomienie na stronie

 10. Dodał: Maria, Tytuł: piwonia bez kwiatow

  szukam odpowiedzi: Piwonie kwitly rosnac na tym samym miejscu ale od 3 lat slabiej. w TYM ROKU zero kwiatow. Czyzby paki przemarzly? pomozcie w odpowiedzi fachowej.bo gotowam wyrzucic z ogrodu te dawniej piekne i pachnace cudnie kwiaty.

 11. Dodał: małgoś, Tytuł: no co z tymi kwiatami?

  Jeżeli na jednej gałązce jest więcej pąków to je obrywać czy nie?

 12. Dodał: iloaa, Tytuł: odp na pytanie

  Mam piwonie w ogrodzie, ale ostatnio wcale nie kwitły, tzn. miała pąki, ale zrobiły się brązowe :(( czy wiecie może dlaczego? u mnie tak sie działo,gdyż mrówki je jadły.Dlatego zawsze je spryskuję środkiem na mrówki. Tylko rób to jak już nie będzie wielkiego słońca

 13. Dodał: iwona, Tytuł: przesadzanie

  czy teraz na zime mozna je wykopac i przesadzic???

 14. Dodał: nusia, Tytuł: peonia

  jezeli peonie nie kwitna sa za gleboko posadzone

 15. Dodał: Bettysolo, Tytuł: piwonia przesadzanie

  Mam dostać od taty z jego ogródka piwonię Już wiem żeby wykopać ją na początku września ale czy zaraz po przesadzeniu mam obciąć liście ? Mój tata nigdy nic nie obcina i co roku kwitną jak szalone

 16. Dodał: Krystyna, Tytuł: najpiękniejsze kwiaty

  moje piwonie nie zakwitły do 6 lat Mają zawsze tylko jeden pąk a i ten zaschnie.Słyszałam że zakwitają po siedmiu latach i tak z roku na rok czekam. Ale już dość tego w tym roku przesadzę je zgodnie z Waszymi wskazówkami czyli bardzo płytko.Dziękuję myślę za dobre rady.Pozdrawiam

 17. Dodał: Iza S., Tytuł: piwonie białe

  jakiś czas temu dostałam sadzonkę piwonii, ma białe kwiaty ale słabo kwitnie teraz chyba wiem dlaczego. Bardzo chciałabym inne kolory i nie mogę ich nigdzie spotkac, jeśli czyta to ktoś z okolic Częstochpwy lub Myszkowa i wie gdzie mogę kupic takie sadzonki, proszę niech mi napisze.

 18. Dodał: Basia.red, Tytuł: piwonie różowe

  Nie miem dlaczego moja piwonia nie kwitnie mam dwie obok siebie jedna kwitnie jak oszalała druga od 9lat nnie zakwitła

 19. Dodał: Grażyna, Tytuł: Peonie

  Dziękuję Wam wszystkim za komentarze i wszelkie informacje. Zawsze marzyłam o piwoniach, ale dopiero mam je od 3 lat i jedna kępa pięknie mi zakwitła a pozostałe jeszcze się rozrastają, bo nie wiedziałam jak je sadzić. Dziękuję wszystkim jeszcze raz.

 20. Dodał: danuta, Tytuł: Piwonie

  Napiszę tylko tyle... Uwielbiam piwonie, uwielbiam,na widok piwonii zawsze płaczę, nie wiem dlaczego? Po prostu Je kocham!

 21. Dodał: aga, Tytuł: obcinanie liści ikwiatów piwoni

  kwiaty piwoni możemy wyciąć po przekwitnięciu.Liście obcinam w sierpniu.Ale żeby nie było pustego miejsca można je obciąć jesienią.

 22. Dodał: Ania, Tytuł: Cięcie liści

  Kiedy tniemy liście piwonii? jesienią czy pozwalamy im najpierw zaschnąć?

 23. Dodał: TERESA, Tytuł: obcinanie łodyg

  Czy po przekwitnięciu piwonii należy obcinać części nadziemne ,czy dopiero na jesieni?

 24. Dodał: Agnieszka, Tytuł:

  Czy obcinać przekwitłe kwiaty?

 25. Dodał: Leonia, Tytuł: piwonia

  A co z tym dziwnym kolorem lisci?Moze ktos wie dlaczego sa czerwone?

 26. Dodał: aga, Tytuł: sadzenie

  Do rozmnażania przystępujemy pod sam koniec sierpnia lub na początku września.Posadzona w innym terminie może kilka lat nie kwitnąć.Najpierw,ścinamy pędy na wysokość kilku cm.Wykopujemy ostrożnie i oczyszczamy korzenie(najlepiej w wodzie).Następnie dzielimy ostrym nożem bulwiaste korzenie tak aby na każdej części były co najmniej 3 pąki(różowe wyrostki na korzeniu).Rany zasypujemy węglem z grila.Sadzimy tak aby pąki były przykryte 3-5cm warstwą ziemi.(Rośliny posadzone za głęboko mogą przez wiele lat słabo kwitnąć lub wcale).Ogólnie piwonie nie lubią przesadzania.Jeżeli już musimy je przesadzić to koniecznie dzielimy większe kępy ,bo przesadzone w całości źle się przyjmują isłabo kwitną.W pierwszy roku po przesadzeniu trzeba je okryć na zimę.życzę udanrj uprawy!

 27. Dodał: Leonia, Tytuł: piwonia

  Kupilam krzak piwonii i nie wiem dlaczego sa czerwone liscie.Moze to jest taki gatunek?A moze ma zle warunki?

 28. Dodał: Wabek, Tytuł: presadzanie piwoni

  presadzam je po obcięciu liści t/j jesienią ,podlewam dość mocno i na drugi dzień ostroznie wykopuję całą karpę,oczyszczam z ziemii dzielę na mniejsze,uważając aby nie kaleczć bulw.W dołk na nowym miejscu wspuję kompost ,lekko przysypuję ziemią i układam delikatnie karpę ,obsypuję ją ziemią i obficie podlewam .Piwonia musi być tak sadzone na nowym miejscu by pąki kwiatowe nie były zasypane ziemią ,bo nie bądzie kwitła.

 29. Dodał: ewa, Tytuł:

  Aby piwonie pięknie kwitły, należy je przesadzać w drugiej połowie sierpnia i sadzić dość płytko.

 30. Dodał: Myszord, Tytuł: Brak kwitnienia

  Piwonię dostałam 3 lata temu. 2 lata z rzędu zakwitła a w tym roku niestety nie.Nie zauważyłam nawet zawiązanych pąków. Jaka może być przyczyna braku kwiatów???

 31. Dodał: stenia, Tytuł:

  Piwonie mam już od 15 lat posadzone w jednym miejscu, zakwitły na wiosnę po jesiennym posadzeniu. Po przekwitnieciu obcinam łodyzki z pąkami nasiennymi i zawsze kwitną obficie

 32. Dodał: Alla, Tytuł: brak kwiatów

  Piwonie mam od wielu lat- odziedziczyłam ogród po teściowej-najpierw kwitły bardzo obficie, miały po ok. 20 kwiatów na krzaku, ale z roku na rok kwitną mniej. Część przesadziłam 3lata temu, a część zostawiłam na starym miejscu, ale ani na nowym, ani na starym miejscu nadal nie kwitną - mają po 1 kwiatku lub wcale

 33. Dodał: Kasia Adamczyk, Tytuł:

  Dziekuję Pani za porade.W życiu bym na to nie wpadła.Pozdrawiam.

 34. Dodał: Maria Łukasik, Tytuł:

  Szanowna Pani. Piwonia jest zasadzona za głęboko. Należy przesadzić ją płycej,na pewno zakwitnie. Lubi słońce, w czasie dużych upałów trzeba podlewać.

 35. Dodał: Kasia Adamczyk, Tytuł:

  mam juz 5 lat piwonie i od poczatku prawie nie kwitnie.Jest duza,okazala,ale tylko jako krzew lisciasty.....

 36. Dodał: Kasia Adamczyk, Tytuł: piwonia nie kwitnie

  Mam juz 5 rok piwonie i nie kwitnie!Nawożę,podlewam i nic...

 37. Dodał: Grzegorz, Tytuł: Sadzenie

  Mam pytanie jak to jest z tym sadzeniem Piwoni,ponieważ w opisie jest napisane że sadzi się je głeboko,a ktoś tu na forum napisał,iż sadzi się je płytko,czy ktoś mógł mi udzielić dokładnych wskazówek jak się sadzi Piwonie?Bardzo bym prosił.Mam te roślinki od kilkunastu lat ale bardzo mało kwitną a ostatnie kilka lat wcale. Grzegorz

 38. Dodał: wera, Tytuł: piwonie

  Czy jeśli piwonie mają po dwa lub trzy kwiaty na jednej gałązce to należy je obcinać by została tylko jedna? Martwię sie,że jeśli zostawię wszystkie to bedą gorsze.Proszę o odp.:-)

 39. Dodał: Gosia, Tytuł:

  Mam piwonie w ogrodzie, ale ostatnio wcale nie kwitły, tzn. miała pąki, ale zrobiły się brązowe :(( czy wiecie może dlaczego?

 40. Dodał: Jolka L., Tytuł: piwonia krzewiasta

  mam dwie dardzo ładnie sadzonki, chciałabym je przesadzić.Może ktoś wie w jakim okresie najlepiej to zrobić by te kwiaty nie ucierpiały

 41. Dodał: Viga, Tytuł: Przesadzanie piwonii.

  Do Natalii. Piwonie można przesadzać jak i rozmnażać przez podział w sierpniu. Trzeba pamiętać, że piwonie sadzimy płytko tak, aby pąki liści znajdowały się tuż pod powierzchnią gleby.Po przesadzeniu należy zostawić ogonki liściowe z 1/4 liścia a resztę odciąć, by roślina łatwiej się przyjęła.

 42. Dodał: natalia, Tytuł:

  czy można je przesadzac? chciałbym troche przebudowac swoj ogród i nie wiem czy mozna ja przesadzic i ewentualnoie kiedy to zrobic?

 43. Dodał: AGATA, Tytuł:

  mrówki wcale nie szkodzą a pomagają dzięki nim roślina szybciej zakwita. Ja nie stosuje żadnych oprysków w całym moim ogrodzie. Dzikęki temu widzę że on żyje a nie jest sztuczny. plusem tego jest piękno nie tylko kwiatów ale i motyli,które wyczuwają opryski i po prostu się nie zjawiają przynajmniej nie w takiej ilości jak u mnie ;)

 44. Dodał: basia, Tytuł: sadzenie

  Czy jak posadze teraz w marcu piwonie to kiedy zakwitnie?

 45. Dodał: Stokrotka 1940, Tytuł: Piwonie

  Moje piwonie 10 krzaków,różne kolory,rosną w rzędzie w towarzystwie bylin i róż,w gliniastej glebie.Nie zmieniają kolorów,nie gniją,kwitną od pierwszego roku po jesiennym sadzeniu z tym że w miarę jak się rozrastają obficiej kwitną. Pozdrawiam

 46. Dodał: JOLKA, Tytuł: do sylwka

  zalezy le lat juz jest zasadzona... mogla sie poprostu wybarwic z biegiem czasu...

 47. Dodał: Alicja, Tytuł: PIWONIA

  To jedna z najpiękniejszych roślin. Mam w swoim ogrodzie piwonie bordowe,różowe i białe od wielu już lat i nie zmieniają koloru. Najobficiej kwitną piwonie białe- są cudowne i jeszcze przepięknie pachną.Są dla mnie symbolem początku lata. Po przekwitnięciu usuwam kwiatostany,a piękne,zielone liście utrzymują się do jesieni. Warto mieć tak wspaniałą roślinę!

 48. Dodał: Kornel, Tytuł: Zmiana koloru

  Piwonie mogą się od siebie zapylać, więc nie radzę sadzenia kilku innych kolorów obok siebie. Bordowa piwonia jest to odmiana kolorystyczna utrzymana sztucznie (nie jest to gatunek botaniczny ani mieszaniec), więc po kilku latach uprawy może się wybarwić.

 49. Dodał: magda, Tytuł:

  może niedobory składników lub sąsiedztwo innych kwiatów czy krzewów czasami zmienia pierwotną barwę kwiatów. piwonie, które rozrosną się szeroko warto podpierać stosując palikowanie i obwiązać je naokoło np. sznurkiem lub drutem. moje piwonie uwielbiają mrówki - szczególnie w fazie pąka - stosuje opryskiwanie preparatami przeciwko owadom ssącym

 50. Dodał: sylwek, Tytuł:

  czy możliwe jest by bordowa piwonia zminiała swoja barwe na jasnorózową??jaka może byc tego przyczyna??

Dodaj swój komentarz

Captcha