Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 587

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Narcyz, Narcyzy - Narcissus

Narcyz, Narcyzy - Narcissus

16 komentarzy

Opis:

Roślina popularna już w starożytnym Rzymie i Grecji. Wieloletnia roślina cebulowa. Cebulka jajowata, pokryta błonką z licznymi cebulkami przybyszowymi. Największą ozdobą narcyzów są kwiaty z charakterystycznym okwiatem, długim trąbkowatym przykoronkiem, obciętym i pofałdowanym na brzegach, z wianuszkiem w środku. Zależnie od kształtu kwiatów mówimy o narcyzach trąbkowych i pełnych oraz o wielo- i drobnoprzykoronkowych. Wszystkie znane narcyzy o dużych kwiatach mają wiele odmian o najróżniejszych odcieniach barwy białej, żółtej i pomarańczowej. Znanych jest ponad 10000 odmian tej rośliny. Najbardziej popularne grupy narcyzów (wraz z przykładem odmiany): Narcyz trąbkowy – „Gulden Harvest” Narcyz wielkoprzykoronkowy – „Carlton”, „Fortune”, „Ice Follies” Narcyz drobnoprzykoronkowy – „Barrett Browning”, „Birma” Narcyz pełny – „Van Sion”, „Teras” Mieszańce cyklamineus – „February Gold”, „Jack Snipe” Mieszańce jonquill (bardzo silny zapach) – „Narcissus jonquilla sundia” Mieszańce triandrus – „Thalia” Mieszańce poeticus – „Actaea”

Uprawa:

Narcyz toleruje lekkie zacienienie. Narcyzy nie są zbyt wymagające, rosną na dowolnych glebach ogrodowych, najlepsze jednak efekty (rozmiar i obfite kwitnienie) osiąga się, gdy podłoże jest urodzajne, lekko zakwaszone lub neutralne z dobrym drenażem. Może pozostać na jednym miejscu bez przesadzania przez 4-8 lat. Pod koniec lipca dobrze jest wykopać cebule, przesuszyć a następnie przechowywać w ciemnym dobrze przewietrzonym miejscu. Na początku września cebulki wysadza się w niewielkie zagłębienia po 3-4 rośliny.

Zastosowanie:

Grupy utworzone z wczesnowiosennych kwiatów, do aranżacji odkrytych terenów w ogrodach w stylu krajobrazowym. Mogą być umieszczone w cieniu i w miejscach zacienionych. Dla osób początkujących, nie znających się jeszcze na niuansach uprawy i doboru roślin, właśnie kompozycja z wiosennych roślin cebulowych może być początkiem nauki i wyrobienia nawyków hodowlanych. Wysadzone w dużych grupach o swobodnym zarysie, narcyzy znakomicie prezentują się w swoim własnym towarzystwie, jak też w połączeniu z innymi roślinami. Przy czym takim posadzeniu roślin nie trzeba uwzględniać różnicy w wysokości pędów kwiatowych – wszystkie kwiaty będą jednakowo widoczne z każdej strony.

Kwitnienie:

Wczesna wiosna kwiecień-maj.

Zimowanie:

Roślina mrozoodporna, nie wymaga okrywania na zimę.

Uwagi:

Narcyzy dzikie – Narcyz łuskowaty (N. bulbocodium)

Zobacz więcej zdjęć: narcyz

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe
 • Lawenda w ogrodzie i na balkonie.
  Lawenda w ogrodzie i na balkonie.

      Lawenda to jedna z najpiękniejszych wizytówek Prowansji. Lawendowe pole to marzenie każdego kto odwiedzi ten region.  Lawenda pochodząca z Francji pachnie intensywniej i ma większe kwiaty niż okazy uprawiane w Polsce. Jednak warto ją uprawiać, także i

  Przeczytaj więcej...
 • Lampy ogrodowe
  Lampy ogrodowe

      Lampy ogrodowe pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że oświetlają go wieczorem, to nadają mu także odpowiedni klimat co sprzyja dobremu wypoczynkowi. Powodują, że nawet późną porą możemy podziwiać nasze rośliny czy spotykać się z przyjaci&oa

  Przeczytaj więcej...
 • Ławki ogrodowe HIT
  Ławki ogrodowe

      Każdy ogród to szczególne miejsce stanowiące przestrzeń, łączącą człowieka z naturą. Pełno w nim roślin, starannie dobranych i pielęgnowanych po to, aby zachwycały swym pięknem przez cały rok. Przy tworzeniu ogrodu nie można zapomnieć także o osobach

  Przeczytaj więcej...

16 komentarzy

 1. Dodał: Jacek, Tytuł: Narcyz czy żonkil?

  Witam! Proszę nie wprowadzać w błąd... ( do Anity ) Żonkil jest odmianą narcyza! Większość kwiatów sprzedawanych mylnie jako żonkile, to żółte narcyzy wielkoprzykoronkowe różnych odmian. Właściwy NARCYZ ŻONKIL jest jasnożółty, ma krótki przykoronek a z jednej łodyżki wyrasta kilka kwiatków. Tak więc nie każdy narcyz to żonkil, ale każdy żonkil to narcyz. Pozdrawiam.

 2. Dodał: Katarzyna, Tytuł: ścinanie narcyzy

  A ja mam pytanie, co się stanie z cebulką narcyzy jeśli za wcześnie kwiaty i liście będą ścięte. Słyszałam, że kwiaty te już nie zakwitną na wiosnę. Proszę o radę.

 3. Dodał: olka, Tytuł: daminika- donka- b. d. :)

  bardzo wam/ci dziekuje bardzo mi to pomogło w kupieniu odpowiedniego kwiatka !!!!!!!

 4. Dodał: dupka., Tytuł: EEEEEEEEEEEEEEEEe

  co ile trzeba podlewać narcyza? odpowiedźcie łaskawie ;]

 5. Dodał: Wojtek, Tytuł: PARE PYTAŃ CO DO NARCYZA

  Mam parę pytań co do narcyza;) - co ile podlewać? - czy narcyz gubi liście? - jak to jest dokładnie z tym suszeniem od lipca do września?

 6. Dodał: Artur, Tytuł:

  Rzecz wygląda następująco potocznie wiele osób stosuje nazwy żonkil i narcyz wymiennie, natomiast w nomenklaturze naukowejmożna by powiedzieć tak każdy żonkil jest narcyzem ale nie każdy narcyz jest żonkilem. Żonkile inaczej mieszańce Jonquilla charaktryzują się żółtymi kwiatami od 1 do 5 kwiatów na pędzie,żółtym kolorem i są pachnące.

 7. Dodał: magi123, Tytuł: narcyz

  Do Marioli:narcyzy i zonkile podlewamy tylko w okresie kwitnienia (i zaraz po posadzeniu również). jesli wiosna jest mokra, to mozemy nie podlewać. Kwiaty obcinamy po przekwitnieniu, liściom pozwalamy naturalnie zaschnać. Gdy sa juz suche, delikatnie usuwamy nie dopuszczajac do gnicia. Dla estetów - mozna wczesniej przyciąc liście na wys. ok.1/3 wysokości

 8. Dodał: PaT, Tytuł: Narcyz czy żonkil

  żonkil to odmiana narcyza xD taki Narcyz Żonkil xD

 9. Dodał: Mariola, Tytuł: kwiaty

  Dlaczego nie ma w Narcyzie podlewania

 10. Dodał: Lalaith, Tytuł: narcyz czy żonkil

  A ja nie zgodzę się z żadną odpowiedzią. Poprawna nazwa to NARCYZ. Narcyzy dzielą się jednak na różne grupy, np. wielkoprzykoronkowe, drobnoprzykoronkowe, narcyzy z grupy cyclamineus itp. I jest też grupa "mieszańce jonquilla" (czyt. mieszańce żonkila). Odmiany z tej grupy są zwykle barwy żółtej w różnych odcieniach. Na pędzie kwiatowym jest 1-5 pachnących kwiatów o drobnym przykoronku. Tak więc krótko mówiąc żonkil to narcyz należący do grupy jonquilla. Przykładowe odmiany to: 'Pippit', 'Quail', 'Sweetness', 'Trevithian', 'Sun Disc'. I oto cała prawda :)

 11. Dodał: Mon., Tytuł: Narcyz czy żonkil

  Niestety nie zgodzę się z poprzedniczką bo Narcyz a żonkil to dwie różne rośliny lecz pochodzą z tej samej rodziny.

 12. Dodał: Kasia, Tytuł: Narcyz czy żonkil

  Coś to chyba nie jest tak jeszcze nie słyszałam żeby żonkil był biały.

 13. Dodał: M, Tytuł: Odpowiedż

  Dziękuje Anita za odpowiedż.Pozdrawiam

 14. Dodał: Anita, Tytuł: Narcyz czy żonkil

  Marianno narcyz,a zonkil to jest to samo tylko róznia sie nazwą kazdy kwiat ma przynajmniej inne nazwy i niezawsze wiemy,ze to ta sama roslinka a tylko inna nazwa pozdrawiam

 15. Dodał: Marianna, Tytuł: narcyz czy żonkil

  Czy narcyz i żonkil to ta sama roślina tylko inaczej nazywana czy też są to dwie różne rośliny ? Mam wątpliwości,jeżeli różne to po czym je poznać?

 16. Dodał: jo, Tytuł:

  piekny kwiat, dobrze opisany

Dodaj swój komentarz

Captcha