Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 874

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Hortensja, Hortensje - Hydrangea

Hortensja, Hortensje - Hydrangea

42 komentarzy

Opis:

Hortensja obejmuje wiele gatunków, z których głównie kilka znalazło uznanie i są obecnie jednymi z najczęstszych krzewów jakie możemy spotkać zarówno w domu jak i w ogrodzie (zależnie od gatunku). Hortensja pochodzi z terenów Azji i Ameryki a jej głównym atutem jest przepiękne kwitnienie okazałych kwiatostanów, licznie się pojawiających i mieniących się w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu, a nawet barwy niebieskiej oraz wielu odcieni tych barw, zmieniających się w okresie kwitnienia, przybierające nawet barwę zieleni. Najbardziej znaną hortensją jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla uprawiana głównie jako doniczkowa, ale dobrze radzi sobie w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski, osiągająca 1-1,5 metra wysokości. Hortensja drzewiasta (drzewkowata, krzewiasta) Hydrangea arborescens osiąga około 1,5 metra wysokości, dużych liściach, prawie sercowatych na brzegach ostroząbkowanych. Najbardziej znaną jej odmianą jest H. a. ‘Grandiflora’. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) wyższa od poprzedniej, osiągająca około nawet kilka metrów wysokości. Liście duże eliptyczne. Kwiatostany stożkowe do 30 cm długości. Oprócz tych najczęściej występujących gatunków coraz częściej możemy spotkać się z formą pnącą Hydrangea petiolaris, dochodzącej nawet do 25 m wysokości, hortensja kosmata H. aspera osiągająca do 3 m wysokości z kwiatostanem w postaci baldachogrona, hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia, która ma bardzo charakterystyczne liście, które jak sama nazwa wskazuje mają kształt przypominający liść dębu, osiąga około 1,5 m i ma wiechowate kwiatostany.

Uprawa:

Hortensje wymagają stanowisk półcienistych, podłoża żyznego, próchniczego, wilgotnego o odczynie kwaśnym (pH 5,5). Zasadowe podłoże prowadzi do chlorozy objawiającej się żółknięciem liści. Wymaga intensywnego nawożenia od wiosny do lipca, nawozami bez wapnia. Rozmnażamy ją poprzez sadzonki z pędów bocznych w inspekcie. Hortensje wymagają zabiegu przycinania, które zależne jest od tego czy dana hortensja kwitnie na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych.

Zastosowanie:

Zależnie od gatunku wykorzystywane jako roślina doniczkowa, na taras, balkon do ogrodu, jako krzew hodowany w gruncie w grupach, pojedynczo, na trawniku, na rabacie.

Kwitnienie:

Zależne od gatunku: H. ogrodowa- czerwiec-lipiec, h. drzewiasta- lipiec- wrzesień, h. bukietowa- sierpień-wrzesień, h. pnąca- czerwiec- lipiec, h. kosmata- sierpień- wrzesień, h. dębolistna- sierpień- wrzesień.

Zimowanie:

Zależnie od gatunku odporność na mrozy różna: wystarczająco mrozoodporne są hortensja drzewiasta, bukietowa, pnąca, dębolistna, bardziej wrażliwa na mróz jest h. ogrodowa, którą należy okryć głównie w rejonach o chłodniejszym klimacie, natomiast h. kosmat

Uwagi:

Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: hortensja

Wybrane oferty z naszego sklepu:

  • Pielęgnacja oczka wodnego
    Pielęgnacja oczka wodnego

        Oczko wodne jest bardzo dekoracyjnym elementem w naszych ogrodach. Jest jednocześnie oczkiem w głowie niejednego miłośnika kwiatów oraz ogrodnika. Jednak, aby ten wodny element dalej był ozdobą, a nie oszpeceniem naszego terenu, musimy zadbać o odpowiednią

    Przeczytaj więcej...
  • Altany ogrodowe
    Altany ogrodowe

        Któż z nas nie chciałby po całym dniu ciężkiej pracy, bądź nauki, usiąść w zaciszu własnego ogrodu i otoczonym przez przyrodę wreszcie odpocząć. Właśnie po to budujemy swoje ogrody, by stały się swego rodzaju oderwaniem od szarej rzeczywistości. Miejscem id

    Przeczytaj więcej...
  • Ogrody skalne
    Ogrody skalne

        Ogrody skalne charakteryzują się bardzo zróżnicowanymi aranżacjami kamienia i roślin. Takie zestawienia pozwalają na stworzenie przepięknych kompozycji i rozwiązań, które zamienią ogród w skalny raj.  Nie zapominajmy o tym, że takie skaln

    Przeczytaj więcej...

42 komentarzy

  1. Dodał: gosia, Tytuł: hortensje.

    białych hortensji nie da sie zabarwić na inny kolor,ale inne kolory tak

  2. Dodał: Magda, Tytuł: czarne pędy u hortensji

    W zeszłym roku po raz 1 uprawiałam hortensję (niebieską)- kwitła pięknie. Na zimę dałam do nieogrzewanego garażu- ale i tak puściła liście (łagodna zima). Teraz te liście opadły, niektóre pędy są czarne, ale wypuszczają nowe pączki liściowe. Czy to jakaś choroba, czy tak ma być? Wyciąć je czy zostawić?

  3. Dodał: lala, Tytuł: dddddddddddddddddddd

    Hortensja obejmuje wiele gatunków, z których głównie kilka znalazło uznanie i są obecnie jednymi z najczęstszych krzewów jakie możemy spotkać zarówno w domu jak i w ogrodzie (zależnie od gatunku). Hortensja pochodzi z terenów Azji i Ameryki a jej głównym atutem jest przepiękne kwitnienie okazałych kwiatostanów, licznie się pojawiających i mieniących się w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu, a nawet barwy niebieskiej oraz wielu odcieni tych barw, zmieniających się w okresie kwitnienia, przybierające nawet barwę zieleni. Najbardziej znaną hortensją jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla uprawiana głównie jako doniczkowa, ale dobrze radzi sobie w gruncie, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski, osiągająca 1-1,5 metra wysokości. Hortensja drzewiasta (drzewkowata, krzewiasta) Hydrangea arborescens osiąga około 1,5 metra wysokości, dużych liściach, prawie sercowatych na brzegach ostroząbkowanych. Najbardziej znaną jej odmianą jest H. a. ?Grandiflora?. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) wyższa od poprzedniej, osiągająca około nawet kilka metrów wysokości. Liście duże eliptyczne. Kwiatostany stożkowe do 30 cm długości. Oprócz tych najczęściej występujących gatunków coraz częściej możemy spotkać się z formą pnącą Hydrangea petiolaris, dochodzącej nawet do 25 m wysokości, hortensja kosmata H. aspera osiągająca do 3 m wysokości z kwiatostanem w postaci baldachogrona, hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia, która ma bardzo charakterystyczne liście, które jak sama nazwa wskazuje mają kształt przypominający liść dębu, osiąga około 1,5 m i ma wiechowate kwiatostany.

  4. Dodał: Wanda, Tytuł: Hortensja bukietowa

    mam hortensję od kilu lat, nigdy mi nie zmarzła w zimie tylko w czasie ulewnych deszczy kwiaty uginają się

  5. Dodał: zimowit, Tytuł: hortensja bukietowa, ogród

    Kiedy najlepiej jest zasadzić hortensje bukietowa?

  6. Dodał: assia, Tytuł: hortensja i balkon

    można trzymać hortensję na balkonie? Mam nadzieję że tak, bo właśnie zakupiłam

  7. Dodał: amalia, Tytuł:

    Czy należy przycinać hortensje na zimę? Jeżeli tak, to kiedy?

  8. Dodał: Basia500, Tytuł:

    Czy można przesadzić cały duży krzak hortensji i w jakim okresie??Rośnie na rabatce i tak wyrosła że nie można przejść.

  9. Dodał: mm, Tytuł:

    czy białe hortensje tez sie da barwić ??

  10. Dodał: kinga1, Tytuł:

    słyszałam, ze hortensje przynosza nieszczescia.czy to prawda?

  11. Dodał: Ewa, Tytuł: Hortensja

    Moje hortesje stoja na bardzo slonecznym tarasie i jednej w szybkim w bardzo szybkim czasie zaczely schnac liscie i kwiaty.Czy da sie ja jakos uratowac.

  12. Dodał: Magi, Tytuł: hortensja

    Mam wiele hortensji,kwitną jak szalone,ale muszą być zasilane,a na zimę otulam,zaś wiosną przycinam tylko zwschnięte kwiaty.

  13. Dodał: Maria, Tytuł: Hortensja

    Kupiłam hortensje niebieską jest piękna ale nie wiem czy mogę ją posadzić w cieniu pod octowcem bo tam miałaby cień i e miarę wilgotno , może mi ktoś doradzi czy to dobry pomysł,proszę o rade.

  14. Dodał: Grażyna J., Tytuł: hortensje

    kupiłam hortensję w doniczce. Przesadziłam ją do dużej donicy, ale nie wiem czy przetrwa lato, a potem zimę. Zeszłoroczna nie przetrwała zimy.

  15. Dodał: anna, Tytuł: Sadzenie hortensji

    W jakich odległościach sadzić hortensje

  16. Dodał: Renia, Tytuł:

    w ubiegłym roku kupiłam w doniczce hortensję różową, potem zrobiła się niebieska a w tym roku pięknie kwitnie ZIELONO ???? CO ROBIĘ NIE TAK?

  17. Dodał: Iwona, Tytuł:

    Mam hortensje ogrodową.Wsadziłam ją do gruntu w zeszłym roku, a w tym roku wiosną przymarzła.Czy już jej nie uratuję i muszę ją wykopać?

  18. Dodał: kaśka, Tytuł:

    hortensje rozmnażam podobnie jak porzeczkę, bukszpan- przygiąc gałązkę do ziemi(przymocować)obojętnie kiedy od wiosny do jesieni i zasypać ziemią,podlewać. Jak sie ukorzeni ,odciąc od matecznej.Ja odcinam w tedy jak wypuści nowy swój wierzcholkowy listek.A jak w trakcie roku zdarzy sie że zlamie się gałązka, to tez wsadzić do ziemi tylko na w pół leżąco i podlać. Hortensja nie lubi słońca tylko półcień,a nawet cien(północne strona domu) kwitnie wtedy długo.

  19. Dodał: Ewa, Tytuł: hortensja

    Szanowny Sargonie! kiedy doczekamy sie jakichs odpowiedzi na nurtujace nas pytania? Juz jest polowa kwietnia, a my ciagle czekamy.Z powazaniem.

  20. Dodał: Ika, Tytuł: Pelargonie

    Kiedy i jak pobierać sadzonki z pelargoni

  21. Dodał: barbella, Tytuł: Pąki

    Mam pytanie dotyczące pąków kwiatowych hortensji ogrodowej. Czy jesienią są one już widoczne, jak u azalii czy u rożaneczników?

  22. Dodał: Alicja P., Tytuł: kiedy sadzić hortensje

    Ja wszystkie swoje hortensje sadziłam wiosą.Mam ich 7.Wszystkie się przyjęły,rosną i pięknie kwitną.A taką niebieską jak na zdjęciu uzyskałm z ... różowej - zasilając ją specjalnym nawozem do hortensji,który zabarwił ją na niebiesko.:)

  23. Dodał: Andrzej G., Tytuł: Hortensja

    W jakim terminie przesadzamy hortensje.

  24. Dodał: gabi, Tytuł: hortensja

    Do Wiktorii - czy napewno zasilasz swoje hortensje nawozem. Bez tego nie będą kwitły. Pozdrawiam. Moje kwitną jak szalone. Mam ich około 20-tu.

  25. Dodał: marysia, Tytuł:

    Kiedy mozna przesadzic hortensje w inne miejsce na dzialce??

  26. Dodał: gabi, Tytuł: Hortensja

    Ja posadziłam swoje hortensje pod domem, gdzie jest sucho (wystający dach)i na podłożu piaskowym. Teraz nic nie robię, tylko latam z konewką.

  27. Dodał: kasia, Tytuł:

    Saragon! Mam dwie hortensje: pierwsza wsadzona w ogródku, niska, malutkie kwiatki, kiepsko rośnie (ale rośnie, a druga w wielkiej donicy - piekny krzak, ale kwiaty jeszcze zanim rozkwitną na bukietach zasychają i są jakby poparzone przez słońce. Pomóż!

  28. Dodał: Ewa, Tytuł: hortensja

    Na wiosne kupilam malenka sadzonke hortensji i trzymalam ja w doniczce na balkonie, ladnie sie rozielenila, ale we wrzesniu wiedly jej liscie i opadly.Co sie stalo? Jak temu zaradzic? A moze to naturalne? Czy cos z niej bedzie jeszcze na wiosne? Jak ja uchowac przez zime? Porosze o porade.

  29. Dodał: ela, Tytuł: pytanie

    a co robimy z przekwitłymi kwiatami?usuwamy je?

  30. Dodał: stasia, Tytuł: hortencja

    Hortenja kwitnąca na pędach drugorocznych przemarza najcześciej na wiosnę, należy ją zbezpieczyć przed przemarzaniem. Dlatego nie kwitnie nawet przez kilka lat, w tym roku hortencje kwitły bardzo obficie

  31. Dodał: Kornel, Tytuł: Hortensja

    Nie lubi słońca ani wapiennego podłoża. Podłoże powinno być kwaśne. Potrzebuje dużo wody.

  32. Dodał: magda, Tytuł:

    na rynku pojawiły się odmiany jedno( oprócz popularnych niebiesko - fioletowych, białych i różowych)i dwukolorowe - warto poszukać, a jesienią czy nawet zimą, ścięte kwiaty, prawie zasuszone, można dodawać do kompozycji florystycznych w kolorze naturalnym bądź po wcześniejszym farbowaniu

  33. Dodał: Kornel, Tytuł: Hortensje

    Bardzo lubię te rośliny, lecz bardzo trudno utrzymać u niej zdrowe i piękne liśće. Mam piękną białą hortensje, ale żeby była taka piękna muszę wkładać w to wiele pracy...

  34. Dodał: Renata, Tytuł:

    Byłam ostatnio u znajomych nad morzem. W ich ogrodzie przepięknie kwitły hortensje. Zachwyciłam się tymi kwiatami. Mam ogródek przy domu i chciałabym też je mieć. Czy może mi ktoś poradzić o jakiej porze roku najlepiej je sadzić?

  35. Dodał: teresa, Tytuł:

    a co zrobić jak nagle liście więdną i kwiaty opadają dosłownie z dnia na dzień??

  36. Dodał: Wiktoria, Tytuł:

    proszę o poradę - moja hortensja nie kwitnie,mam ją już wiele lat, przesadziłam na nowe miejsce dwa lata temu i nadal nic. co robić? proszę o poradę

  37. Dodał: matelka, Tytuł:

    Dzieki za dokladny opis poszczegolnych hortensji. SARGON jestes WIELKI !!

  38. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Hortensje podlewamy zazwyczaj umiarkowanie. Wszystko zależy jednak od tego na jakim stanowisku je mamy. Oczywiście jak mamy bardziej słoneczne stanowisko, to podlewanie częste, w upały codziennie. Hortensja musi mieć zapewnioną wilgoć, przy jej braku liście opadają. Co do uprawy w donicy na balkonie, to jak najbardziej, ale nie może to być stanowisko, gdzie roślina będzie narażona na południowe słońce, chyba, że zapewnimy jej sami cień. Na słońcu dojdzie do poparzenia liści. Nie raz miałem z tym doczynienia, więc nie radzę próbować.

  39. Dodał: grazyna, Tytuł:

    Piękne są te niebieski. Czy można hortensje uprawiać w doniczce, na balkonie??

  40. Dodał: Asia001, Tytuł:

    Fajniutki opis..ale gdzie wzmianka o częstości i obfitości podlewania?? ;/;/;/

  41. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Wkrótce powinien pojawić się w dziale poradnik ogrodniczy artykuł w którym będzie można odnaleźć więcej informacji na ich temat.

  42. Dodał: Matelka, Tytuł:

    Czy mozna liczyc na dokladny opis poszczegolnych gatonkow hortensji i ich zdjecia ?

Dodaj swój komentarz

Captcha