Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 95

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Figowiec sprężysty, Fikus - Ficus elastica

Figowiec sprężysty, Fikus - Ficus elastica

61 komentarzy

Opis:

Ficus elastica pochodzi z Indii, często występuje w krajach tropikalnych, tam dorasta do 20 – 25 m. Oprócz odmian o dużych, błyszczących liściach, znane są również osobniki o liściach różnobarwnych, z żółtymi brzegami. Fikus nawet w warunkach domowych rośnie bardzo szybko, nawet do 60 – 100 cm na rok.

Uprawa:

Ficus elastica dobrze rośnie w miejscach oświetlonych, lubi ciepłą temperaturę ok. 20 st. C. Zimą nie powinno być chłodniej niż 15 st. C, odmiany różnobarwne tolerują spadek ciepła jedynie do 18 st. C. Fikusa podlewamy ok. 2 razy w tygodniu, zimą zaś raz – kwiat nie przepada za nadmiarem wody. Zimą, gdy powietrze w mieszkaniach jest suche od ogrzewania, dobrze jest roślinę zraszać. Fikusa w okresie młodości przesadzamy raz w roku, następnie w zależności od potrzeby. Roślinę w warunkach domowych najlepiej rozmnażać przez tzw. odkłady powietrzne. Pęd nacinamy w miejscu pozbawionym liści, okładamy wilgotnym mchem lub torfem i owijamy folią. Gdy w miejscu nacięcia pojawią się korzenie łodygę ucinamy i sadzimy do doniczki. Pielęgnacja: Wysokie osobniki wymagają podparcia palikiem, można je również skracać poprzez ucięcie wierzchołka – na jego miejscu niebawem pojawiają się nowe pędy. W okresie wzrostu raz na dwa tygodnie nawozimy gotowym środkiem ( do roślin doniczkowych ).

Uwagi:

Fikusy lubią mieć czyste liście, co jakiś czas dobrze jest je przemyć wodą z detergentem. Do nabłyszczania stosujemy jedynie przeznaczonymi do tego celu preparatów.

Zobacz więcej zdjęć: figowiec sprężysty

Wybrane oferty z naszego sklepu:

61 komentarzy

 1. Dodał: Halina, Tytuł: Fikusa należy przycinać

  U nas wyrósł z jednego listka na krzak sięgający sufitu. Jak się mu przytnie czubek to wypuści więcej bocznych gałęzi. Jak ma za mało wody to mu liście oklapną. My podlewamy 1,5 l. wody dziennie i rośnie jak szalony zwłaszcza wiosną i latem.

 2. Dodał: noemi, Tytuł: czemu nikt nie odpowiada?

  i co z tymi plamami na liściach fikusa?też takie brążowe plamy moj fikus ma.... co to jest???? a tak pięknie róśł:(

 3. Dodał: Paweł, Tytuł: Fikus sprężysty

  Mój 70cm fikus zamiast w górę zaczął rozrastać się na boki.Jego nowe liście są o wiele mniejsze i nie są błyszczące.2 miesiące temu przestawiłem go bliżej dużego okna i od tego czasu ma o wiele więcej światła.Czy dlatego przestał rosnąć w górę?

 4. Dodał: noemi, Tytuł: rośnie pięknie

  moj fikus kupiłam w biedronce i chyba w dowód wdzieczności rośnie pieknie, bo od poł roku rozwija coraz to nowe liście, podwoił swoją wielkosc,chyba mu u mnie dobrze

 5. Dodał: maria, Tytuł: fikus sprezysty

  miałam fikusa sprężystego rósł w pokoju w którym spałam często odczuwałam w nocy kołatanie serca, od znajomej dowiedziała się ,że to przez fikusa,że nie powinien być w pokoju w którym śpię,wyrzuciłam go i skończyły się problemy z sercem.

 6. Dodał: alex, Tytuł: problem z sprężystym fikusem

  ma problem z fikusem na dole pnia ma małe kiełki proszę o pomoc

 7. Dodał: agnieszka, Tytuł: fikus sprężysty

  mój fikus sprężysty miał piękne liście od niedawna zaczęły na brzegach żółknąć nie wiem co robić proszę o poradę

 8. Dodał: Piotr, Tytuł: Jak pomóc fikusowi?

  Proszę o radę. Będąc kilka dni temu w Brazylii znalazłem złamanego fikusa. Przywiozłem dwie gałązki do kraju. Trzymałem ja przez kilka dni w wiadrze z wodą. Jak mam teraz postąpić żeby go ukorzenić. Kupiłem specjalny preparat. Liście fikusa zaczęły lekko brązowieć. Obawiam się że nie uda mi się go uratować.

 9. Dodał: Damianek, Tytuł: Problemy z Plamami

  Moim zdaniem jezeli podlewacie raz w tygodniu to troche za czesto

 10. Dodał: Gosia, Tytuł: Pomocy!

  Pomocy! Mojemu fikusowi od jakiegoś czasu na brzegach liści pojawiają się brązowe plamy ( tak jakby zaczęły obsychać). Jak mam ratować roślinkę? Dodam, że podlewam raz w tygodniu..

 11. Dodał: Katarzyna, Tytuł: fotosynteza

  Do fotosyntezy (odżywiania) roślina potrzebuje dwutlenku węgla i wody, wynikiem procesu jest powstanie węglowodanu (glukozy) i tlenu FIKUS FOTOSYNTETYZUJE TAK JAK INNE ROŚLINY!

 12. Dodał: Izabella, Tytuł: Fikus sprezysty

  mam pytanie,dostalam w prezencie pieknego fikusa ale uslyszalam ze fikus powoduje choroby czy to prawda mam male dziecko w domu i do tego jeszcze jest atopowcem.Prosze o pomoc.

 13. Dodał: Karolina, Tytuł: Fikus piękny kwiat :)

  Mam dwa fikusy.Każdy wypuszcza mi 1 liść tygodniowo :)może dlatego,że trzymałam je na parapecie i podlewałam dość obficie. Gdy przesadzałam kwiaty to obcinałam łodygi i od razu wsadzałam do ziemi i ku mojemu zaskoczeniu pięknie teraz rośnie :)

 14. Dodał: edi68, Tytuł: szkodniki - wełnowce

  Też mam problem z czerwonymi plamkami, głównie na młodych liściach, oraz białym nalotem przypominającym odrobinę pajęczynę. Podejrzewam wełnowce, które przeniosły się z innej, przyniesionej niedawno rośliny. Zastosowałam dziś przemywanie wszystkich liści wacikiem nasączonym wodą ze spirytusem i Ludwikiem

 15. Dodał: piotr, Tytuł: dojrzały fikus

  fikusa mam już co najmniej od 47 lat, jako małe dziecko znalazłem go na śmietniku, przez lata nie chciał rosnąć,po prostu zatrzymał się w rozwoju, po zmianie mieszkania odżył zaczął rosnąć, dziś ma ponad 3,5 m wysokości, a jego dzieci i wnuki rosną koło niego, rozmnażanie? odcinam wyrastający pęd, wkładam do wody, po miesiącu ,ukorzeniony do doniczki, ciekawe jak długo żyje fikus?

 16. Dodał: Agata, Tytuł: nietypowy

  mam fikusa od około 5 lat jakiś czas temu na wysokości 1 metra od doniczki zaczął wypuszczać korzeń który rósł aż dotknął ziemi i po pewnym czasie wrósł

 17. Dodał: Nika, Tytuł: odpowiedzi

  Mam takiego fikusa od kilku lat, wydaje mi się że opadanie dolnych liści jest to normalna sprawa związana ze wzrostem roślinki. Fikus faktycznie wypuszcza wielkie liście w lato, w zimę troszkę stopuje ze wzrostem i gubi więcej dolnych liści. Wypuszcza również w miejscu w którym gubi liście, nowe pędy. Jeśli chodzi o łodygę na dole i jej jak ktoś to nazwał 'pomarszczenie' to wydaje mi się że jest to naturalny proces zdrewnienia łodygi i nie należy się tym aż tak martwić. Kiedyś usłyszałam od kogoś że ten fikus to bardzo trudna w hodowli roślina, ale ja mam dwa takie fikusy od kilku lat i oprócz tego ze je przesadzam i raz na kilka miesięcy wsadzę do doniczki pałeczkę nawozu, to nie sprawiają one większego kłopotu.

 18. Dodał: Morfeusz, Tytuł: oddychanie i fotosynteza

  każda roślina zabiera w nocy tlen z powietrza. w dzień też to robi (bo musi oddychać), ale w mniejszym stopniu, bo przeprowadza proces fotosyntezy, w której tlen jest produktem ubocznym.

 19. Dodał: DORKA, Tytuł: zIELONE Liście

  mój fikus dorósł do sufitu i teraz rozrasta się na boki,liście od czasu do czasu przemywam mu wodą z dodatkiem ludwika,który jest ponoć dobry na tarczniki,w każdym razie fikusowi to nie zaszkodziło ma się dobrze

 20. Dodał: kasia, Tytuł: kto pyta nie bładzi??

  no bardzo fajnie, każdy o coś pyta a nikt nie udziela odpowiedzi. nikt tu się nie zna na kwiatach czy tacy uprzejmi jesteście? co z tymi opadającymi liścmi?

 21. Dodał: Ania, Tytuł: problem z ficusem

  Na jednym liściu od dołu pojawiły się malutkie czerwone zabarwienia. Stoi na parapecie od strony północnej i ma wilgotna ziemie. Czym mogę być spowodowane te przebarwienia?

 22. Dodał: Danuta, Tytuł: fikus

  liściedostają białeplamy isięskręcają,młodelistki są małe i nie rosną. jak mogę go uratować?

 23. Dodał: jerzy , Tytuł: mój fikusik

  mój fikus ma już 3 lata i ciągle on wypuszcza nowe listki ma 71 cm i ciągle rośnie

 24. Dodał: Karolina, Tytuł: brązowiejące liście

  Ja też mam problem z fikusem, bo brązowieją mu liście od spodu. Czy on choruje? A może ma za dużo wody(podlewam go raz w tygodniu)? Może nie powinien być podlewany po takich gałązkach, które wypuszcza?

 25. Dodał: Andrzej, Tytuł: Za duzy fikus

  Posiadam Figowca sprężystego od 3 lat i urosl mi na ponad 2 metry a pokoj ma 2.30 wysokosci. Kwiat dosiegnal juz sufitu i rosnie dalej. Czy mozna jakos przyciac gore zeby w gore juz nie rosl ?

 26. Dodał: Alicja, Tytuł: Fikus sprężysty

  Mój dorodny wieloletni ,duży fikus na niektórych liściach szczególnie tych młodszych,górnych ma srebrzyste, maleńkie plamki. Na spodniej stronie liść jest czysty,bez żadnych uszkodzeń. Co jest przyczyną tej choroby?

 27. Dodał: Przemek , Tytuł: kłopot z rośliną

  mój fikus,którego otrzymałem od kogoś, na razie nie rośnie mam go w południowym słońcu i nie liście zaczynają mu jaśnieć. Czy zbyt ostre słońce morze mu zaszkodzić. Proszę o pomoc!? Z góry DZIĘKUJĘ.

 28. Dodał: karolina, Tytuł: pietruszka25

  ja mam fikusa tylko mam teki problem. Od jakiegoś czasu zauważyłam że liście zaczynają mu opadać. nie odrywają się od łodygi tylko tak jakby siła grawitacji ciągnęła je powoli do dołu. Boje się że ten kwiatek mi marnieje. Co to może być?

 29. Dodał: Dorota, Tytuł: Moje fikusy

  Nie uwierzycie,ale oderwanego,zielonego liścia włożyłam do słoika z wodą ,postawiłam na południowym oknie i on po ok miesiącu normalnie puści korzenie i został podarowany znajomej.Dzisiaj próbę ponowiłam i sama jestem ciekawa czy się uda.

 30. Dodał: rrr, Tytuł: aaa

  czy ta prawda że figus ma trujące właściwości

 31. Dodał: uczeń, Tytuł: Taki mały fikus

  mam małego fikusa od cioci od 4 miesięcy. no i tak był i był i nic. dopiero go troszeczke piwem podlałem i już jest listek. raz na dwa tygodnie możecie mu kapnąć piwkiem do doniczki. Teraz stoi na północnym oknie i ma dożo słoneczka, no i nawet zimą przy grzejniku podlewam co tydzien.

 32. Dodał: Cometto, Tytuł: Podpowiedź dla Gosi

  "Wszystkie kwiatki nocą zabierają tlen i dlatego kwiatki przed spaniem -za drzwi" To nie łatwiej okno otworzyć? :>

 33. Dodał: kinga, Tytuł: pomocy

  miesiac temu kupilam dwa metrowe fikusy sprezyste niestety po 2 tygodniach zaczely zolknac liscie a jednemu zaczela marszczyc sie noga,a liscie oklaply prosze o pomoc bardzo chcialabym je uratowac.

 34. Dodał: Gabi, Tytuł: mój fikus przestał rosnąc

  od jakiegoś czasu mój fikus nie rośnie. Na liściach pojawily się małe, poskręcane, białe i klejące się obiekty. to coś przypomina małe larwy. Oprócz tego liście od spodu stają się brązowe i porowate. Co robic !!!

 35. Dodał: Teresa, Tytuł: Liście

  Do tej pory mój fikus rósł bardzo ładnie aż tu dziś zobaczyłam brązowe plamy na dolnym liści .Nie są one suche.Czyżbym go za dużo podlewała.Co roić?

 36. Dodał: Ula, Tytuł: Żółknące liście

  Co może być przyczyną żółknięcia i opadania liści. Fikus rośnie, pojawiają się młode listki, ale nie rosną tak intensywnie jak powinny. Proszę o podpowiedź, co zrobić?

 37. Dodał: Monika, Tytuł: Ficus

  Dzień dobry! mam mały problem:-( liścia figowca sprężystego żółkną i odpadają!!! co robić? proszę o pomoc!!

 38. Dodał: jagoda, Tytuł:

  czy to mozliwe zeby fikus wydzielal silny zapach cynamonu

 39. Dodał: bercia, Tytuł: bercia

  z tym zabieraniem tlenu przez rosliny to nie przeginajcie ,w pomieszczeniu jakby stalo 600 roslin to mozecie sie martwic ze wam tlenu braknie ,fikus jest fajny bo lapie duzo smogu elektrycznego ,i wogule wychwytuja rozne szkodliwe dla nas substancje ,mojej babci znachor namowil ze ma wywalic kwiatki bo choruje przez nie ,a fikusa wywalila i chora nadal byla ,jak od moze jak ktos uczulony jest na kwitnace to moze wywalic ,

 40. Dodał: Marta, Tytuł: fikus

  do tej pory fikus rósł pięknie nie miałam żadnych problemów a teraz coś go zaatakowało ma jakiś biały pyłek czy nalot na spodniej części liści i przebarwia się na czerwono.. też od spodniej części

 41. Dodał: Gama, Tytuł: Czy to jest OK?

  Przez lata mieliśmy fikusy. Od dwóch miej- więcej lat byliśmy bez tego kwiatka, a obecnego kupiłam w Lidlu. Ma 3 miesiące. Niestety, specyficznie rośnie. Wszystkie liście zamiast pięknie prezentować się na zewnątrz, składają się w kierunku pnia. Roślina rośnie w tym samym miejscu co jej poprzednicy. Liście nie są chore ani przebarwione. Czy to jest OK?

 42. Dodał: Basia, Tytuł: znowu liście

  co zrobić z liśćmi który poobsychały na brzegach? mogę jej od tak oberwać czy lepiej zostawić??

 43. Dodał: beata, Tytuł:

  moj fikus rosnie bardzo szybko 2 liscie w tygodniu za niedlugo siegnie sufitu jak go powstrzymac

 44. Dodał: Gosia, Tytuł:

  Wszystkie kwiatki nocą zabierają tlen i dlatego kwiatki przed spaniem -za drzwi;)Mój fikus uwielbia letnią przegotowaną wodę,wilgoć w doniczce,ale nie żeby stał we wodzie!Od VIIIograniczamy podlewanie by drewno mogło dojrzeć.Gubią liście gdy mają za mało światła.Generalnie lubieją ciepło iporę deszczową i suchą jak w rodzinnych Indiach:)

 45. Dodał: Monika, Tytuł:

  z moich obserwacji wynika , ze duże liście rosną latem , a mniejsze w okresie zimowym - czyli chyba zależy to od światła i temperatury swojego 6-ciolatka trzymam na parapecie od strony północnej,raz w miesiącu przekręcam donicę, żeby miał trochę ruchu - pięknie "obraca" liście rósł sobie spokojnie w górę , już nawet troszkę był nudny , a wtym roku zaszalał i od dołu wypuścił 5!!! nowych pędów - wyrosły w miejszcach , z których odpadły liście

 46. Dodał: Krzysztof, Tytuł: Fikus Sprężysty

  Pół roku temu przyniosłem ze śmietnika fikusa z zasuszoną bryłą korzeniową. Podlewałem i po kilkunastu tygodniach odrodził się, i zaczął puszczać piękne liście, niedawno przeniosłem go w inne miejsce( zimą stał przy drzwiach balkonowych, teraz musimy je otwierać, i nie może tam stać) i zaczął gubić wszystkie, co robić?

 47. Dodał: Syśka, Tytuł:

  Niestety mojego fikusa nie udało się uratowac.

 48. Dodał: MARLENKA, Tytuł:

  młode liście opadają niedawno go przesadziłam co zrobić rósł dobrze teraz zaczął łysieć cały????? pomózcie

 49. Dodał: Jena, Tytuł:

  mam mały problem,mój fikus zamiast rosnąc w góre rozrósł sie na boki i brzytko wygląda ma małę gałązeczki.Czy poopcinać mu je?.

 50. Dodał: Ania, Tytuł:

  Mam fikusa od 2 lat. Przez cały czas świetnie rósł, aż do chwili gdy masowo zaczął gubić liście. Chyba przesadziłam z podlewaniem. Co mam zrobić żeby było ok?

 51. Dodał: Alex, Tytuł:

  Witam.Mam tem sam problem z kwiatkiem jak syśka powyżej.Proszę o radę.

 52. Dodał: Ola, Tytuł:

  Mam mały problem kilka dni temu wytarłam ściereczką liście fikusa. Liście zaczęły się skręcać. Nie wiem co się stało. Czy da się jakoś go uratować ma już ponad 2m i bardzo mi na nim zależy??

 53. Dodał: Rafi, Tytuł: pytanie

  mam fikusa jest maly okolo 40 cm gdy kupilem go niecaly rok temu to liscie byly na calym kwiecie duze czyli normalne ale gdy zaczely wypuszczac nastepne to sa bardzo male i niewiem dlaczego tak jest prosze mi pomuc.

 54. Dodał: Barbara, Tytuł: Liscie

  Liscie eierzcholkowe sa bardzo male i niewyksztalcone,zwiniete w rulonik.Co jemu jest. Prosze o porade.

 55. Dodał: syśka, Tytuł: fikus sprezysty

  mam problem, niedawo kupilam fikusa, mial duze ladne liscie, nie zauwazylam ze jego lodyga u podnoza robi sie ciemniejsza i pomarszczona. problem przenosi sie wyzej i liscie zaczynaja powoli od dolu obumierac. co moge zrobic by mu pomoc i jaka moze byc przyczyna jego choroby :-( ?

 56. Dodał: Katarzyna, Tytuł: dziękuję:)

  do Jola: Dziękuję bardzo, już włożyłam do ukorzeniacza, teraz pozostaje mi tylko czekać na aż wyrośnie:) pozdrawiam

 57. Dodał: Jola, Tytuł: Rozmnażanie fikusów

  Do Katarzyna: odcięte pędy można wykorzystać na sadzonki, najpierw zanurz je w letniej wodzie, bo musi wypłynąć sok mleczny, a potem zanurz końce rośliny w preparacie do ukorzeniania. Sadzonki najlepiej umieścic w mieszance torfu z piaskiem, przykryć folią i ustawic na niezbyt nasłonecznionym parapecie, w tem. ok 23 st. C. Często zraszaj fikusa i go wietrz. Jak sie już sadzonki ukorzenią posadź je w doniczce. Pozdrawiam

 58. Dodał: Katarzyna, Tytuł: pytanie

  mam pytanko, znalazłam fikusa, ktoś go złamał i wyrzucił, czy da się go jakoś ukorzenić? i jak to zrobić? będę wdzięczna za jakieś wskazówki

 59. Dodał: Kornel, Tytuł: Fikus sprężtsry

  Ten gatunek figowca zabiera tlen, ale tylko w nocy.

 60. Dodał: Dado, Tytuł:

  Slyszalem,ze fikusa nie powinno sie trzymac w sypialni bo zabiera tlen z powietrza-czy to prawda,czy tylko taki mit?

 61. Dodał: Kasia, Tytuł:

  Moja babcia miała strasznie długo figowca i był bardzo ładny, chociaż wcale go nie nawoziła. Urósł taki wysoki, że nie mieścił się w wysokim na 3 metry pomieszczeniu. Nikt go po prostu nie skracał. Liście wycieraliśmy zwykłą mokrą ściereczką.

Dodaj swój komentarz

Captcha