Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
12 z 12

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Rokitnik pospolity, Rokitnik zwyczajny

Rokitnik pospolity, Rokitnik zwyczajny

3 komentarzy

Opis:

Rokitnik pospolity jest rośliną naturalnie rosnącą na terenie Europy oraz Azji. Jest pokroju krzewu, ale czasem także niedużego drzewa. Dorasta do pięciu, sześciu metrów wysokości oraz dwóch, trzech szerokości. Jego kwiaty są koloru szarozielonego i nie odznaczają się dekoracyjnością. Owoce są niewielkie. Zebrane są w podłużne kępy przyczepione do powyginanych gałęzi. Liście są dość długie i jajowate, ułożone skrętolegle. Rośnie bardzo powoli. Ogrodnicy znają jej małe wymagania, chętnie ją wykorzystują, gdyż rokitnik jest rośliną o niezwykle dekoracyjnym charakterze.

Uprawa:

Najlepsze dla niego jest stanowisko słoneczne. Gleba powinna być pulchna i piaszczysta z mała ilością wody, ale z dużą wapnia. Pielęgnacja jest wcale nie potrzebna. Mało jest roślin o tak małych wymaganiach. W celu uzyskania owoców należy wśród krzewów żeńskich posadzić przynajmniej jeden męski.

Zastosowanie:

Stosuje się je w miejscach w których ze względu na zanieczyszczone powietrze lub słoną glebę nie mogą rosnąć rośliny innego gatunku. Dorze rośnie w okolicy wód. Nie pasuje raczej do ogrodów. Rośnie nad morzem na wydmach jako ich wzmocnienie.

Zbiór i Konserwacja:

Rokitnik to cenna roślina lecznicza i przyprawowa. Wykorzystujemy dojrzałe owoce. Owoce rokitnika zbieramy w okresie od sierpnia do października.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Z owoców można robić pyszne konfitury, soki, pasty i syropy. Owoce maja przyjemny lekko kwaskowy smak. Proszek z suszonych owoców można wykorzystywać jako przyprawa do potraw mięsnych z dziczyzny lub sosów owocowych. Podczas gotowania roślina nie traci cennej witaminy C.

Właściwości i działanie lecznicze:

Używa się ich także do produkcji leków. Zawierają bardzo dużo witamin C, E, F, K, P i prowitaminę A, dlatego ich spożycie jest bardzo korzystne dla zdrowia (10 gram zaspokaja dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C i A). Owoce rokitnika przyspieszają trawienie, pobudzają apetyt, a duża ilość witaminy C wzmacnia odporność i działa wzmacniająco. Maseczki z rokitnika poprawiają cerę oraz hamują starzenie się skóry.

Kwitnienie:

Rokitnik kwitnie w kwietniu.

Zimowanie:

Krzewy są mrozoodporne. Nie wymaga pielęgnacji w czasie zimy.

Uwagi:

Rośnie szczególnie obficie nad polskim morzem. W dawnych czasach owocami leczono konie z robaków.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

  • Projektowanie ogrodu krok po kroku
    Projektowanie ogrodu krok po kroku

        Stworzenie ogrodu od podstaw nie jest łatwym zadaniem i wymaga sporej wiedzy. Często zdarza się, że podchodzimy do jego tworzenia od tak, bez przemyśleń, bez określonych założeń, sadząc te rośliny, które uda się kupić w okolicznych szkółkach i centra

    Przeczytaj więcej...
  • Przycinanie żywopłotu
    Przycinanie żywopłotu

    Żywopłot jako jeden z elementów kształtowania przestrzeni powinien być odpowiednio pielęgnowany, aby zachować estetyczny wygląd, podkreślający piękno całościowej aranżacji ogrodu. Podstawą pielęgnacji żywopłotów jest nie tylko nawożenie, podlewanie, odchwaszczanie,

    Przeczytaj więcej...
  • Płoty i ogrodzenia do ogrodu
    Płoty i ogrodzenia do ogrodu

        W naszym kraju, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych ciężko sobie wyobrazić posesję, która nie jest ogrodzona jakimkolwiek ogrodzeniem. W Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada „mój dom- moja twierdza”- podobnie jest u nas. Ciężk

    Przeczytaj więcej...

3 komentarzy

  1. Dodał: małgorzata 30.08.2009, Tytuł:

    kiedy należy zbierać owoce rokitnika - mój pierwszy raz owocuje

  2. Dodał: Andrzej, Tytuł: Rokitnik

    Są też takie odmiany które mają razem na jednym krzewie kwiaty żeńskie i męskie ,tylko lepiej rosną i owocują posadzone nad wodą lub czasami trzeba podlewać gdy jest susza

  3. Dodał: malope, Tytuł:

    Jak odróżnić rodzaj męski rokitnika od żeńskiego.Mam jeden krzaczek,niekwitnący i nieowocujacy,nie wiem jaki dokupić.

Dodaj swój komentarz

Captcha