Daglezja zielona (Jedlica) Pseudotsuga

Daglezja zielona (Jedlica) Pseudotsuga

1 komentarzy

Rodzina sosnowate – Pinaceae
Gatunek- Pseudotsuga menziesii
Rodzaj daglezja – Pseudotsuga

Kilka uwag o rodzaju

Rodzaj Pseudotsuga obejmuje zaledwie kilka gatunków zimozlielonych drzew iglastych, występujących w Ameryce Północnej  oraz wschodniej Azji. W Europie rodzaj w stanie naturalnym nie występuje, ale na szeroką skalę uprawia się daglezję zieloną (Pseudotsuga menziesii). Pozostałe daglezje to prawdziwa rzadkość.

Wybrane gatunki Pseudotsuga

Pseudotsuga japonica- daglezja japońska
Pseudotsuga lindleyana- daglezja meksykańska
Pseudotsuga macrocarpa- daglezja wielkoszyszkowa
Pseudotsuga sinensis- daglezja chińska

Daglezje swym wyglądem wykazują spore podobieństwo m.in. do świerka, jodły, a także choiny, co zostało odzwierciedlone w łacińskiej nazwie rodzaju. Cechą charakterystyczną rodzaju są zwisające szyszki z trójzębnymi łuskami okrywającymi, wystającymi na zewnątrz.  Środkowy ząb wyraźnie dłuższy oraz ościsty. Pąki wrzecionowate, wydłużone oraz nie pokryte żywicą.

Pseudotsuga należą do drzew długowiecznych, które w optymalnych warunkach  mogą dożyć do kilkuset lat. Warto wiedzieć, że preferują chłodniejszy klimat oraz żyzne, dostatecznie wilgotne podłoże. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki zachwycą szybkim wzrostem oraz zdrowym wyglądem.


Pokrój

Pseudotsuga menziesii  należy do wysokich drzew iglastych. W ojczystych stronach jej wysokość może przekraczać nawet 100 m, a średnica pnia  4,0 m. W naszym klimacie daglezja zielona osiąga najczęściej do 30 m wysokości. Jest bardzo podobna do świerka. Korona w młodym wieku stożkowata i  ostro zakończona, starsze okazy bardziej rozłożyste i nieregularne. Konary rozmieszczone regularnie, dolne luźno opadające. Pień prosty, regularny oraz widoczny do samego wierzchołka. Na otwartej przestrzeni ugałęziony od samej ziemi, natomiast w zwartym drzewostanie wysoko oczyszczony.

Daglezje to potężne drzewa, a w swoich ojczystych stronach osiągają takie rozmiary, że można uznać je za jedne z największych i najpotężniejszych drzew świata. Przy sprzyjających warunkach mogą dożyć do 700 lat.

Kora

Młode drzewa charakteryzują się gładką korą, pokrytą licznymi pęcherzykami wypełnionymi żywicą. Starsze okazy posiadają bardzo grubą, ciemną i głęboko spękaną korę.

Daglezja zielona - pokrój
Daglezja zielona - pokrój

Korzenie

System korzeniowy daglezji zielonej sercowaty z licznymi drobnymi korzeniami, które silnie przerastają bryłę korzeniową.

Pędy

Młode pędy gładkie oraz owłosione.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Greek, Tytuł: JA

    Super iglak dla szybkiego tworzenia zaslon zielonych.Roczne przyrosty nawet 1 metr.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: