Kluzja (okrętnica) - uprawa i pielęgnacja

Kluzja (okrętnica) - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj artykuł

Kluzja pochodzi z  tropikalnych lasów Ameryki Środkowej oraz Południowej. W naturze rośnie w formie drzewa, które dorasta do około dwudziestu metrów wysokości. Poza tym rośnie, również na drzewach oraz skałach jako pół epifit.  Roślina ma  białe lub różowe delikatne kwiaty i kuliste, zielone owoce. Na całym świecie występuje około trzysta gatunków Kluzji.

Kwiat w domowych warunkach rośnie wolno. Poza okazami o zielonych liściach występują, także odmiany o liściach   żółtych z zielonym paskiem.

Uprawa

Stanowisko –   Najkorzystniejsze dla rośliny jest miejsce widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Światło powinno być rozproszone. Kluzji nie należy uprawiać na  stanowiskach cienistych.

Podlewanie –   Podlewamy roślinę miękką wodą zawsze wtedy, gdy podłoże jest lekko suche. Nie dopuszczalne jest, dopuszczenie do tego,  żeby było całkowicie przesuszone. Dla prawidłowego rozwoju  Kluzja powinna mieć zawsze wilgotną ziemię w doniczce.

Podłoże –  Najlepsze dla rośliny jest podłoże przepuszczalne. Dobrze rośnie ona w lekkiej ziemi.

Nawożenie –  Co dwa tygodnie należy Kluzję nawozić płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin doniczkowych. Roślina lubi być, również nawożona nawozami dolistnymi przez cały okres wegetacji.  Zimą zaprzestajemy nawożenia.

Rozmnażanie –  Kluzję rozmnaża się z sadzonek pobieranych z wierzchołków. Do ukorzenienia się roślinki potrzebują ciepła.

Temperatura – Kluzja należy do roślin ciepłolubnych. Najlepiej rośnie, gdy temperatura wynosi ponad dwadzieścia stopni. Gdy spadnie poniżej piętnastu stopni kwiat gorzej rośnie, a przy temperaturze mniejszej niż dziesięć stopni gubi liście.

Kwitnienie –   W naszych warunkach klimatycznych roślina nie zakwita.

Choroby i szkodniki

Roślinę atakują wełnowce oraz tarczniki.

Zabiegi pielęgnacyjne

Zakurzone listki rośliny należy przecierać wilgotną ściereczką.

Roślina lubi mieć zraszane liście.

Kluzja nie lubi przesadzania. Robimy to tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Uważamy, żeby przy tej czynności nie uszkodzić korzeni.

Szczególnie nie korzystna dla kwiatu jest nagła zmiana temperatury oraz przelanie przy podlewaniu.
Ze względu na to, że roślina potrzebuje wilgotnego powietrza oraz dużo ciepła warto ją uprawiać w

zamkniętym oknie kwiatowym.

Zastosowanie

Idealna roślina do dekoracji mieszkań, tarasów i balkonów. Doskonale komponuje się z innymi roślinami, szczególnie kwitnącymi i posiadającymi  kolorowe liście. Roślina nadaje się, także do ogrodów zimowych oraz do uprawy hydroponicznej.

W Polsce najczęściej uprawiana jest Clusia Rosea.

Agnieszka Krakowiak

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: