Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 52

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Perukowiec, Perukowiec podolski

Perukowiec, Perukowiec podolski

1 komentarzy

Opis:

Perukowiec to małe drzewko lub krzew o zaokrąglonym pokroju, osiągające wysokość do 5 metrów. Roślina występuje od Europy po obszary południowo – zachodniej Azji. Na terenie naszego kraju roślina uprawiana jest jako krzew ozdobny. Najciekawsze u tej rośliny są jej charakterystyczne wiechowate kwiaty. Kwiaty są małe ale tworzą wiechy dochodzące do 25 centymetrów, przypominają perukę, od której roślina zawdzięcza swoją nazwę. Po przekwitnięciu pojawiają się ciekawe zazwyczaj czerwonawe owocostany, które dość długo utrzymują się na krzewie. Owoce najciekawiej wyglądają na tle drobnych listków (sam owoc bez całego owocostanu jest niepozorny i ma ok. 4-5 mm). Liście ładne, jajowate, posiadają wartość dekoracyjną. U najbardziej popularnej odmiany perukowca - perukowiec podolski koloru od ciemno czerwonego przez purpurowy po brązowy. Liście mają układ skrętoległy, osiągają długość zazwyczaj ok. 4-7 centymetrów i pojawiają się dopiero pod koniec maja. Późną jesienią liście nabierają kolorów, zazwyczaj barwią się na czerwono, żółto lub pomarańczowo. Najbardziej znana odmiana w naszym kraju to perukowiec podolski – odmiana o ciemnych ozdobnych, brązowo-czerwonych, purpurowych liściach.

Uprawa:

Perukowiec jest bardzo łatwą w uprawie rośliną. Gleba ogrodowa, najlepiej bogata w wapń ale roślina rośnie dość dobrze w każdym rodzaju gleby. Stanowisko słoneczne lub pólcieniste, osłonięte od silnego wiatru. U roślin narażonych na silny wiatr mogą schnąć pojedyncze gałązki. Krzewy odporne na suszę. Rozmnażanie z nasion lub przez sadzonki zielne. Cięcie pędów wiosną – przycinamy uschnięte, krzywe i martwe pędy.

Zastosowanie:

Doskonałą roślina do obsadzania parków, miejskich obszarów zielonych oraz na trawnik. Roślina dość wytrzymała na zanieczyszczenia środowiska. Najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo lub w luźnych grupach.

Kwitnienie:

Perukowiec w zależności od gatunku kwitnie od maja do końca lipca.

Zimowanie:

Krzew jest mrozoodporny, dobrze znosi nawet bardzo duże mrozy.

Uwagi:

Pierwsze okazy perukowca pojawiły się w Polsce już w XVIII wieku, spotkać je można w starych parkach i w ogrodach pałacowych.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

1 komentarzy

  1. Dodał: Pabix, Tytuł: Pytanie o perukowcu

    Po ilu latach Perukowiec kwitnie? Bo mój ma 3 lata i dalej nie ma "peruki"

Dodaj swój komentarz

Captcha