Duże drzewa liściasta i iglaste

Duże drzewa liściasta i iglaste

Skomentuj artykuł

Drzewa mogą być wspaniałym elementem aranżacji dużego ogrodu, dawać nieco upragnionego cienia lub osłaniać przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Wreszcie, zarówno te iglaste, jak i liściaste posiadają wspaniałe walory ozdobne i czarują swoją okazałością, rozłożystą koroną czy pięknymi liśćmi.

Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie drzew w naszym ogrodzie, warto zastanowić się nad tym, czy faktycznie będzie to dobrym pomysłem. Duże drzewa prezentują się dobrze tylko w dużych ogrodach. W przeciwnym razie okazałe rośliny będą przytłaczały całość, a ponadto zabierały światło innym mniejszym gatunkom. Jeżeli więc mamy dość niewielki obszar do zagospodarowania, musimy dokładnie się dowiedzieć, jakiej wielkości jest dorosłe drzewo, które chcemy posadzić. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że korzenie drzew rozrastają się nieraz na większa średnicę niż ich korona. Co to oznacza dla innych roślin? Brak miejsca do rozwoju oraz niedostateczna ilość składników odżywczych. Innym kłopotem w przypadku drzew w ogrodzie mogą być opadające liście, które trzeba usuwać lub owoce,  które także trzeba zbierać, w przeciwnym razie grozi nam chmara much i os w miejscu, które powinno stanowić potencjalna oazę spokoju i odpoczynku.

Z drugiej strony długowieczne drzewa nie wymagają takiej pielęgnacji jak inne rośliny, a stanowią niewątpliwie rzucający się w oczy walor ozdobny. Ponadto na przykład niektóre gatunki drzew iglastych mogą być zielone przez cały rok i zdobić nasze otoczenie. Istnieją także drzewa, które nie rozrastają się tak bardzo i nadają się  również do mniejszych ogrodów.

Jeżeli już zdecydujemy się na posadzenie drzewa w ogrodzie, warto wiedzieć, które gatunki są łatwe  uprawie, a które są nieco bardziej wymagające. To pomoże nam dobrać gatunek drzewa do własnych możliwości, czasu oraz warunków panujących w ogrodzie. Warto też wiedzieć, że optymalnym czasem na sadzenie drzew jest okres jesieni i wczesnej wiosny.


Drzewa liściaste i iglaste łatwe w uprawie

•    Brzoza brodawkowata

Jest drzewem przeznaczonym do dużego ogrodu . Nie jest specjalnie wymagająca jeżeli chodzi o glebę. Lubi za to słońce i jest wytrzymała na mróz. Jej walorem ozdobnym jest biała, u starszych drzew spękana na ciemno, kora oraz tzw. kotki, pojawiające się na brzozie jesienią.

Duże drzewa - Dąb

Duże drzewa - Dąb

•    Brzoza brodawkowata zwisająca

To drzewo nadające się bardzo dobrze do mniejszych ogrodów. Jej korona nie jest zbyt rozłożysta z gałęzie zwisają, tak jak na to wskazuje nazwa rośliny. Jest to też jej walorem ozdobnym. Zależnie od tego, jak jest szczepiona, brzoza brodawkowata zwisająca będzie miała do 4 metrów wysokości, więc nie przytłoczy niewielkiego obszaru.

•    Jarząb pospolity

Nie jest drzewem zbyt wielkim bowiem dorasta do 20 metrów. Toleruje nawet słabą glebę i w młodym wieku zniesie duże zacienienie. Starsze egzemplarze natomiast preferują więcej słońca. Ogólnie drzewo nie jest trudne w uprawie, a jego wspaniałą  charakterystyczną ozdobą są czerwonopomarańczowe owoce, które zna chyba każdy. 

Duże drzewa - Brzoza

Duże drzewa - Brzoza

•    Dąb szypułkowy

Wspaniale nadaje się do ogrodu ze względu na swoje średnie wymiary, luźną koroną, przepuszczającą słońce dla innych roślin, małe wymagania i długowieczność. Ponadto gatunek jest odporny na mróz, co jest bardzo ważne jeżeli chodzi o uprawę drzew na niektórych obszarach naszego kraju. Dąb szypułkowy preferuje stanowiska słoneczne. Sadząc go w ogrodzie należy wziąć pod uwagę, że ma dość rozległy system korzeniowy.

•    Lipa krymska

Gatunek doskonały do sadzenia w ogrodach na terenie miasta. Jego korona jest kształtna a liście przybierają barwę ciemnej zieleni. Lipa krymska ma małe wymagania zarówno jeżeli chodzi o glebę, jak i inne czynniki uprawy. Dobrze znosi mróz i chłodne powiewy.

Duże drzewa

Duże drzewa

•    Wierzba biała Tristis

Jest odmianą płaczącą podstawowego gatunku wierzby białej o złotożółtych pędach. To drzewo można posadzić na terenie podmokłym, czyli na przykład w niższej części ogrodu, często zalewanej wodą. To drzewo dobrze znosi takie stany. Z drugiej strony nie przeszkadza jej także dość sucha gleba.

•    Jodła koreańska

To z kolei drzewo iglaste, charakteryzujące się stożkowatym pokrojem. Swoją uwagę zwracają przede wszystkim jej nietypowe igły, które z wierzchu mają kolor ciemnozielony, zaś pod spodem praktycznie są białe. Nietuzinkowy wygląd mają też szyszki w kolorze wpadającym w fioletowy lub niebieski. Drzewo rozwija się powoli. Jest niewymagające w uprawie. Preferuje raczej żyzną glebę z dużą ilością wilgoci, jest to dla niej optymalne stanowisko. Dobrze znosi mróz.

Duże drzewa - Sosna

Duże drzewa - Sosna

•    Sosna zwyczajna

Nie ma chyba popularniejszego drzewa iglastego w naszym kraju. Nadaje się do sadzenia nawet na glebach niezbyt dobrych dla innych drzew. Najlepsze stanowisko dla sosny to miejsce słoneczne, gdyż cień sprzyja traceniu igieł. Drzewo można przycinać bez groźby narażenia jego dobrego stanu, więc jest to jego dodatkowy walor jeżeli chodzi o uprawę w ogrodzie.

•    Świerk pospolity

Charakteryzuje się prostym pniem i stożkowatą koroną. Jego dolne gałęzie kierują się w stronę podłoża, natomiast wyższe są ustawione poziomo Ozdobą świerku są nie tylko igły, ale i długie szyszki. Dobrze rośnie w warunkach miejskich i nie wymaga niezwykle żyznej gleby.

•    Jabłoń

Jest popularnym drzewem owocowym. Warto wybierać odmiany odporne na choroby oraz ataki szkodników oraz te rosnące dobrze na glebach nawet mniej zasobnych. Walorem ozdobnym jabłoni są z pewnością kwiaty, które pojawiają się na początku lata. Zwykle jabłonie uprawia się jednak dla owoców.

Duże drzewa - Lipa

Duże drzewa - Lipa

Drzewa zaliczane do trudniejszych w uprawie

•    Buk zwyczajny

Jest drzewem dużym więc trzeba wziąć pod uwagę jego gabaryty przed podjęciem decyzji czy i gdzie go zasadzić. Niektóre odmiany mogą mieć dekoracyjne liście w kolorze ciemnoczerwonym, jednak te zielone też stanowią walor ozdobny. Drzewo ma spore wymagania. Jego stanowisko musi obfitować w żyzna i wapienną glebę oraz być odpowiednio wilgotne. Gatunek jest wrażliwy na mróz, więc nie w każdej części kraju możliwa będzie jego uprawa.

•    Jabłoń purpurowa

To drzewo niezbyt duże, wiec nadaje się nawet do niewielkich ogrodów. Ponadto pięknie kwitnie na purpurowo lub różowo. Walorem dekoracyjnym są też niewątpliwie owoce. Jabłoń purpurowa jest trudna w uprawie ze względu na często atakujące ją choroby. W związku z tym wiąże się to z koniecznością regularnego opryskiwania.  Jeżeli chodzi o stanowisko, nie jest zbyt wymagająca.

•    Lipa srebrzysta

Drzewo przykuwa wzrok dwukolorowymi liśćmi, które są od spodu srebrzyste oraz kwiatami o kremowej barwie i silnym aromacie. To wysokie drzewo wymaga by gleba na której zostanie posadzone była bardzo bogata w składniki odżywcze. Jeżeli tak będzie, może rosnąć nawet w mieście i na obszarach częstego występowania mrozów.

Duże drzewa - Jodła koreańska

Duże drzewa - Jodła koreańska

•    Magnolia

Każdy kto choć raz widział to nieduże drzewo w pełnym rozkwicie, z pewnością zapamiętał ten widok na zawsze. Właśnie dla tych kielichowatych, egzotycznych w swoim wyglądzie kwiatów warto uprawiać magnolię. Niestety jest ona drzewem bardzo delikatnym. Nie lubi przesadzania, mocnych podmuchów wiatru, ostrego słońca. Wymaga natomiast żyznego stanowiska i kwaśnej gleby.

•    Wiąz szypułkowy

Ta odmiana wiązu jest najbardziej odporna na holenderską chorobę wiązów która z łatwością uśmierca ten drzewa. Jej liście z wierzchu są zielone i matowe, natomiast od spodu miękko owłosione a ich kolor wpada w szarość. Ciekawie wyglądają też owoce wiązu, zebrane w kwiatostany na szypułkach. Wiąz szypułkowy, tak jak i inne, ma spore wymagania glebowe. Potrzebuje stanowiska żyznego, choć dobrze znosi mrozy a nawet chwilowe zalewanie.

•    Sośnica japońska

W polskim klimacie drzewko nie urośnie więcej niż do 8 metrów. Jest to drzewo iglaste o długich igłach. Ma gęstą koronę i stożkowaty pokrój. Drzewo to można posadzić jedynie na obszarach o łagodnym klimacie i w wilgotnej glebie. Nie lubi mrozów, więc w naszym kraju dość trudno o jej dobry rozwój.


Jak widać mamy do wyboru wiele gatunków i odmian dużych drzew do posadzenia w ogrodzie. Czy wybierzemy te łatwe w uprawie, czy podejmiemy się wyzwania posadzenia tych bardziej wymagających? To już zależy od osobistych warunków i preferencji. Przyjemnie jest obserwować rozwijające się i rosnące przez lata drzewo, a wiele gatunków przeżyje nawet nas i po latach będzie to wspaniałą pamiątka dla przyszłych pokoleń.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie