Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Skomentuj artykuł

Jabłoń domowa sadzona jest w ogrodach przydomowych przede wszystkim ze względu na źródło smacznych i zdrowych owoców. Dodatkowo jabłoń domowa stanowi cenny walor dekoracyjny. Wiosną drzewa pokrywają się obficie biało-różowymi kwiatami, a następnie bujnym ulistnieniem. Natomiast późnym latem i jesienią, w zależności od odmiany, drzewa wydają owoce, często pokryte czerwonym rumieńcem. Jabłoń domowa stanowi w naszym ogrodzie cenne źródło cienia w upalne dni. Istnieje szeroki wybór odmian jabłoni domowej, spośród których wiele nadaje się do uprawy w warunkach amatorskich.

Charakterystyka gatunku

Jabłoń domowa (Malus domestica) jest drzewem należącym do rodziny różowatych (Rosaceae), osiągającym wysokość 5-12 m, tworzącym gęstą i szeroką koronę. System korzeniowy jest płytki, ale rozległy. Zwykle główna masa korzeni znajduje się na głębokości do 70-80cm nawet u dużych drzew.

Liście jabłoni są pojedyncze, owalne, osiągają 5-12 cm długości i 3-6 cm szerokości. Osadzone są na ogonku długim na 2-5 cm. Koniec blaszki liściowej jest zaostrzony, a brzeg liścia piłkowany. Kwiatostanem jest baldachowierzchotka, złożona z 5-7 biało-różowych kwiatów. Kwiaty rozwijają się wiosną równocześnie z liśćmi, osiągają średnicę 2,5-3,5 cm. Niektóre jabłonie mogą zapylać się własnym pyłkiem, choć najczęściej wymagają zapylenia krzyżowego. Dlatego na działce warto posadzić blisko siebie odmiany wzajemnie się zapylające. Powstały w wyniku zapylenia i zapłodnienia owoc składa się z trzech warstw – endokarpu, mezokarpu i egzokarpu. Barwa zasadnicza skórki może być zielona lub żółta, a rumieniec przybiera różne odcienie czerwieni. Pod skórką znajduje się soczysty, biały lub jasnożółty miąższ o smaku kwaśnym, słodko-kwaśnym lub winnym. W samym środku widoczne są brązowe nasiona.


Podkładki dla jabłoni

Aby jabłoń właściwie rosła i owocowała należy odmianę szlachetną zaszczepić na podkładce rozmnażanej z nasion lub wegetatywnie. Szczepienie polega na połączeniu odcinka pędu z 3-5 pąkami, zwanego zrazem, pochodzącego z rośliny matecznej z podkładką. Ze zraza wyrasta część nadziemna, a z podkładki – system korzeniowy. Dla działkowców najbardziej interesujące są podkładki karłowe i półkarłowe. Do powszechnie stosowanych należą: P59, P22, M9 oraz P2 i P14.

Sadząc jabłoń danej odmiany na podkładce karłowej M9 otrzymujemy niewielkie drzewko, które w przyszłości osiągnie średnicę 2-3 m. Drzewko na tej podkładce powinno być sadzone na żyznej glebie. Do prawidłowego wzrostu i owocowania konieczne jest intensywne cięcie i nawożenie oraz systematyczne podlewanie. Ze względu na płytki system korzeniowy drzewko należy posadzić przy paliku. Na średniej klasy glebie można sadzić jabłonie na podkładce półkarłowej M26 lub P14. Zajmie ona jednak więcej miejsca (obszar średnicy ok. 3-4 m), ale mniejsze będą jej wymagania względem cięcia i nawożenia. Na słabej ziemi zalecane jest natomiast sadzenie odmian jabłoni szczepionych na silnie rosnącej podkładce – siewce Antonówki. W tym przypadku drzewo osiągnie koronę średnicy przynajmniej 5 m. Jabłonie sadzone na podkładkach karłowych lub półkarłowych powinny być sadzone przy palikach. Palik, do którego ma być przywiązane drzewko, należy umieścić od strony północno-zachodniej. Wbija się go w dno dołka przed przystąpieniem do sadzenia.

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Odmiany

Do ogrodów, zwłaszcza tych ekologicznych, w pierwszej kolejności nadają się odmiany odporne na najważniejsze choroby jabłoni – parcha i mączniaka. Do odmian tych należą  m. in. "Waleria", "Free Redstar", "Sawa" i "Rubinola". W sadach, ogrodach i na działkach uprawia się również dużo odmian późnych, będących źródłem owoców do przechowywania, takie jak: "Szara Reneta", "Elise","Mutsu", "Topaz" i "Golden Delicious". Obok nich warto posadzić starszą odmianę jabłoni taką jak: "Kosztela", "Malinowa Oberlandzka", "Koksa Pomarańczowa" i "Antonówka". Zasługują one na uwagę ze względu na dużą wytrzymałość na mróz, małą wrażliwość na choroby i smaczne owoce, właściwie nieosiągalne w sprzedaży.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: