Świerk pospolity Picea abies

Świerk pospolity Picea abies

Skomentuj artykuł

Kojarzący się przede wszystkim z „drzewkiem bożonarodzeniowym” stanowi ważny gatunek drzewostanu leśnego. Dzięki licznym odmianom ogrodowym z chęcią uprawiany w ogrodach, parkach, terenach zielonych.

Rodzaj Abies obejmuje liczne gatunki drzew o zimozielonym ulistnieniu, których walory dekoracyjne są bardzo cenione. Stały się stałym elementem polskich ogrodów, terenów zielonych itp.

Łacińska nazwa gatunku
Polska nazwa gatunku

Picea abies

Świerk pospolity

Picea orientalis

Świerk kaukaski

Picea obovata

Świerk syberyjski

Picea mariana

Świerk czarny

Picea pungens

Świerk kłujący

Picea glauca

Świerk biały

Picea breweriana

Świerk Brewera

Picea omorika

Świerk serbski

Pokrój

Świerk pospolity, charakteryzuje się stożkowatym pokrojem, osiąga nawet do 50 m wysokości, gałęzie ułożone są okółkowo, lekko przewieszają się, przy czym końce pędów wzniesione. Bardzo malowniczy gatunek drzewa.


Czy wiesz że …

 

Świerk pospolity potrafi dożyć nawet do 500- 600 lat, zazwyczaj do około 200- 300 lat.

Kora

Korowina świerka pospolitego jest barwy czerwonobrązowawej, łuszczy się płatami.

Korzenie

System korzeniowy świerka pospolitego jest płytki i bardzo rozgałęziony, bardziej talerzowaty. Ponieważ osiąga on spore rozmiary, nie dziwi, że często można spotkać wywroty tego gatunku po silniejszej wichurze.

Pędy

Młode pędy brązowo- żółte z wyraźnymi bruzdami.

Świerk pospolity

Świerk pospolity

Liście

Liście to ciemno zielone igły, kłujące, osiągające do 2 cm długości, których żywotność sięga kilku, a nawet kilkunastu lat.

Kwiaty

Świerk pospolity należy do drzew jednopiennych, a więc na jednym drzewie wytwarzane są zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Kwiaty męskie czerwonawe, żeńskie w formie szyszeczek, do kilku centymetrów długości. Kwitnienie świerka pospolitego przypada na maj i czerwiec. Kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach.

Szyszka

Dekoracyjna, dochodząca nawet do 15 cm długości i więcej, cylindryczna. W fazie niedojrzałej zielonkawa, po dojrzeniu jasnobrązowa. Nasiona ciemniejsze, opatrzone skrzydełkiem. 

Występowanie

 

Świerk pospolity występuje w Europie Środkowej, Północnej oraz na Bałkanach. Zazwyczaj występuje jako element zadrzewienia leśnego, jednak na terenie górzystym tworzy także lasy jednogatunkowe. W Polsce gatunek powszechnie występujący przede wszystkim na południu oraz w północno- wschodniej części kraju.

 

Świerk pospolity

 

 

Świerk pospolity


 

Wymagania

 

W uprawie świerk pospolity wydaje się być bardziej wymagającym od wielu innych gatunków roślin iglastych. Aby cieszyć się zdrową rośliną i dużymi przyrostami rocznymi należy zapewnić mu jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju.

W stanie naturalnym świerk pospolity występował głównie w górach, a więc klimacie chłodniejszym i bardziej wilgotnym. Nie mniej jednak wykazuje sporą tolerancyjność, gdyż obecnie uprawiany jest także na terenach nizinnych i ma się dobrze.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: