Wiąz szypułkowy ( limak ) Ulmus laevis

Wiąz szypułkowy ( limak ) Ulmus laevis

Skomentuj artykuł

Rodzina wiązowate– Ulmaceae
Gatunek- Ulmus laevis
Rodzaj wiąz – Ulmus

Kilka uwag o rodzaju
   

Wiązy to piękne drzewa zaliczane do rodzaju Ulmus. Obejmuje on zaledwie 20 gatunków drzew i krzewów, charakteryzujących się zazwyczaj sezonowym ulistnieniem. Występują one w strefie umiarkowanej półkuli północnej, przede wszystkim w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej .
   

W Polsce występują trzy rodzime gatunki wiązu

•   wiąz polny
•    wiąz szypułkowy
•    wiąz górski

Najczęściej spotykany jest wiąz szypułkowy, następnie górski, a rzadziej wiąz polny.
   

Wiązy należały niegdyś do jednych z najbardziej popularnych drzew europejskiego krajobrazu. Ładny pokrój oraz dość szybki wzrost sprawił, że były powszechnie sadzone w parkach oraz stosowane jako drzewa przydrożne. Niestety w XX wieku zostały zdziesiątkowane przez holenderską chorobę wiązów (DED) i  straciły na znaczeniu .


Holenderska choroba wiązów zwana naczyniową chorobą wiązów bądź grafiozą jest bardzo niebezpieczną chorobą dla tych drzewiastych roślin. Wywołują ją grzyby zwane Ophiostoma ulmi oraz Ophiostoma novoulmi. Choroba zdziesiątkowała populację tych drzew, a objawia się zamieraniem gałęzi a następnie całych drzew. Należy wiedzieć, że choroba roznoszona jest przez korniki: ogłodka wiązowca i ogłodka wielorzędowego. Choroba może przebiegać bardzo szybko i w ciągu dwóch lat doprowadzić do obumarcia rośliny bądź przebiegać powoli i charakteryzować się powolnym obumieraniem drzewa. Niestety wiąz górski należy do najbardziej podatnych wiązów na grafiozę. Aby chronić wiązy przed rozprzestrzenianiem się choroby należy przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ogłodka, usuwać obumarłe drzewa , pnie itp., oraz  uwzględniać w nasadzeniach wyłącznie bardziej odporne odmiany wiązu.


Liście wiązów są skrętolegle ustawione, podwójnie piłkowane z charakterystycznym brakiem symetryczności u nasady blaszki liściowej. Kwiaty obupłciowe bądź poligamiczne, zebrane najczęściej w pęczki i grona, pojawiające się jeszcze przed rozwojem liści. Owoc to orzeszek, otoczony okrągławym skrzydełkiem.
   

Gatunki zaliczane do rodzaju Ulmus są zazwyczaj bardziej wymagające jeżeli chodzi o podłoże oraz poziom wilgotności. Ich naturalne siedliska obejmują przede wszystkim wilgotne i żyzne tereny nad brzegami rzek. Nie tworzą licznych skupisk, najczęściej występują pojedynczo bądź w niewielkich grupach.  Rosną zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym.

Pokrój
   

Ulmus laevis  to piękne i potężne drzewa spotykane w naszym krajobrazie. Osiągają do 35 m, a nawet 40 m wysokości, a średnica pnia może dochodzić do 2 m. Korona szeroka, luźna z przewisającymi gałązkami. Pień drzewa u nasady, z bardzo charakterystycznymi, deskowato rozszerzonymi przyporami korzeniowymi. Poza tym bardzo często pokryty odroślowymi gałęziami.

 

Wiąz szypułkowy


Wiąz szypułkowy

Wiąz szypułkowy należy do drzew charakteryzujących się znaczną żywotnością. Mogą przeżyć około 200- 300 (400) lat.


W miejscowości Komorów w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Gubin rośnie najstarszy i najgrubszy wiąz szypułkowy w Polsce. Jego wysokość wynosi ponad 35 m, średnica pnia ponad 2,5 m, a wiek szacowany jest na około 450 lat.


 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także