Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Skomentuj artykuł

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) jest dużym drzewem z rodziny ślazowatych (Malvaceae), wydającym w czerwcu i lipcu masę kwiatów o silnie słodkim, przyjemnym zapachu, zwabiającym pszczoły. Na naturalnych stanowiskach lipa drobnolistna występuje w niemalże całej Europie i Zachodniej Azji aż po Ural. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju, często w połączeniu z klonami i grabami. Lipa drobnolistna to doskonałe drzewo alejowe i parkowe, a także cenny gatunek dla otwartych terenów wiejskich.

Charakterystyka gatunku

Lipa drobnolistna dorasta do 25 m wysokości. Jej korona początkowo przybiera kształt szerokokulisty, a z czasem bardziej wydłużony. Młode pędy są nagie i błyszczące, często od słońca zaczerwienione. Kora u młodych drzew zielonkawa i gładka, z czasem staje się srebrzystoszara do szarobrunatnej i pokryta gęstą siecią niezbyt głębokich, rozgałęziających się, podłużnych listewek. Liście mają kształt sercowaty lub zaokrąglony, osiągają 3-10 cm długości i szerokości. Ustawione są skrętolegle. Blaszka liściowa z regularnie piłkowanym brzegiem, z wierzchu żywozielona, a od spodu sinawa, z kępkami rudych włosków u nasady. Kwiaty barwy żółtawobiałej z podsadkami, zebrane są po 4-11 we wzniesione kwiatostany typu wierzchotka. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa od czerwca do lipca. Owoce typu orzeszek są małe, kuliste, filcowato owłosione z delikatnym żebrowaniem. System korzeniowy u młodych okazów (do 10 lat) palowy, a w późniejszym okresie typu sercowatego – gęsty i mocny.


Odmiany

Wśród odmian lipy drobnolistnej wyróżnia się następujące formy: "Greenspire" – drzewo o pokroju wąsko stożkowatym, "Greenglobe" – drzewo o kulistej koronie, "Raciborski" – odmiana o marmurkowych przebarwieniach na liściach, "Girards Pendula Nana" – odmiana karłowa, o przewisającym pokroju oraz "Minima Komsta" – odmiana karłowa, przypominająca pokrojem drzewko bonzai. Inne wyselekcjonowane odmiany to: "Simone", "Villae Aurea" oraz "Winter Orange".

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Uprawa

Lipa drobnolistna najlepiej rośnie na glebach żyznych i dostatecznie wilgotnych. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Gatunek ten charakteryzuje się dużą odpornością na mróz, lecz jest wrażliwy na zasolenie gleby. Dobrze znosi upały w przypadku nie za suchej gleby. Lipa charakteryzuje się dużą siłą odroślową i dobrze znosi cięcie. Drzewka sadzimy na miejsce stałe wczesną wiosną lub jesienią.

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: