Klon jawor (Jawor) - Acer pseudoplatanus

Klon jawor (Jawor) - Acer pseudoplatanus

1 komentarzy

Rodzina klonowate – Aceraceae
Gatunek- Acer pseudoplatanus
Rodzaj klon – Acer

Kilka uwag o rodzaju
   

Drzewo liściaste należące do bardzo licznego rodzaju Acer, obejmującego około 120 gatunków. Rodzaj bardzo zróżnicowany, obejmujący gatunki przybierające formę krzewów oraz majestatycznych drzew. Ich naturalne siedliska obejmują obszary umiarkowanej strefy półkuli północnej ( Ameryka Północna, Europa, Azja) oraz północnej Afryki. Ich liście zależnie od gatunku są zróżnicowane, bardzo często dłoniasto- klapowane. Ze względu na swoją dekoracyjność oraz małe wymagania, znalazły szerokie zastosowanie przy aranżacji terenów zielonych.

Pokrój
   

Acer pseudoplatanus przybiera formę wysokiego i potężnego drzewa, osiągającego nawet do 40 m wysokości. Składa się z grubego pnia oraz regularnej, gęstej, wysoko osadzonej, z czasem bardzo szerokiej, kulistej bądź odwrotnie jajowatej korony.

Kora
   

Szarobrązowa- w młodym wieku gładka, z czasem coraz bardziej łuszcząca się, tafelkowata.

Korzenie
   

Klon jawor nie jest podatny na przewracanie pod wpływem naporu wiatru co związane jest z jego średnio głębokim, silnym i rozbudowanym systemem korzeniowym, typu sercowatego.

Pędy
   

Młode pędy zielone i nagie. Z czasem stają się bardziej czerwonawo- brązowe z wyraźnymi brodawkami.  

Liście
   

Jawor charakteryzuje się 5- klapowymi, sezonowymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach, nie zawierających soku mlecznego. Dłoniaste, nakrzyżlegle, osiągają do kilkunastu centymetrów długości- u nasady sercowate. Są barwy ciemnozielonej, od spodu jaśniejszej, szarozielonej- delikatnie owłosione. Klapy nieregularne, dość głęboko wycięte, zaostrzone oraz karbowano- piłkowane. Rozwijają się w maju i dość szybko przebarwiają w okresie jesiennym na barwę jasnożółtą.

Kwiaty
   

Kwiaty niewielkie, w barwie jasnej zieleni (żółtawe), pojawiają się na szczycie tegorocznych przyrostów. Zebrane w długie grona- do 15 cm, ukazują się zaraz po rozwinięciu się liści. Żeby klon jawor zakwitł musi upłynąć kilka dekad. 

 

Klon jawor

 

Klon jawor

Owoce
   

Owocem jaworu są parzyste skrzydlaki zawierające kulisty orzeszek oraz niewielkie skrzydełka, rozchodzące się pod ostrym kątem. Liczne skrzydlaki tworzą zwisające owocostany, dojrzewające we wrześniu i październiku.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: wiktoria, Tytuł: hit czy kit

    dziękuje za wyraźne zdjęcia

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: