Klon srebrzysty - Acer saccharinum

Klon srebrzysty - Acer saccharinum

Skomentuj artykuł

Rodzina klonowate – Aceraceae
Gatunek- Acer saccharinum
Rodzaj klon – Acer

Kilka uwag o rodzaju

Drzewo liściaste należące do bardzo licznego rodzaju Acer, obejmującego około 120 gatunków. Rodzaj bardzo zróżnicowany, obejmujący gatunki przybierające formę krzewów oraz majestatycznych drzew. Ich naturalne siedliska obejmują obszary umiarkowanej strefy półkuli północnej ( Ameryka Północna, Europa, Azja) oraz północnej Afryki. Ich liście zależnie od gatunku są zróżnicowane, bardzo często dłoniasto- klapowane. Ze względu na swoją dekoracyjność oraz małe wymagania, znalazły szerokie zastosowanie przy aranżacji terenów zielonych.

Pokrój
   

Acer saccharinum przybiera formę wysokiego, często wielopniowego drzewa, osiągającego  do 20- 30 m wysokości, a w optymalnych warunkach nawet 40 m wysokości. Charakteryzuje się luźną i bardzo szeroką, miotlastą koroną.

Kora
   

Popielatoszara i gładka (u starszych drzew łuszcząca się).

Korzenie
   

System korzeniowy klonu srebrzystego jest płytki, ale bardzo agresywny, dlatego też nie należy go sadzić przy chodnikach.

Pędy
     

Oliwkowoszare

Liście
   

Klony srebrzyste charakteryzują się baldaszkowatymi, pojedynczymi liśćmi osiągającymi do 15 cm długości. Najczęściej 5- klapowe, mocno wycięte, jasnozielone, a od spodu jak sama nazwa wskazuje srebrzyste. Liście rozwijają się już w kwietniu, a w okresie jesiennym przebarwiają się zazwyczaj na żółto.

Klon srebrzysty - pokrój

 

Klon srebrzysty - pokrój

Kwiaty
   

Kwiaty rozdzielnopłciowe w barwie zielonoróżowej bądź czerwonej, ukazujące się już w marcu, zanim jeszcze rozwiną się liście. 

Owoce
   

Owocem klonu srebrzystego jest podwójny skrzydlak, rozwarty pod kątem prostym lub ostrym, z wypukłym orzeszkiem i skrzydełkiem- do 5 cm długości. Liczne skrzydlaki zebrane są w wiązki. Dojrzewają już w maju i bardzo szybko opadają. Cechą charakterystyczną nasion klonu srebrzystego, jest prawie 100% zdolność kiełkowania. Już w drugiej połowie czerwca możemy podziwiać pierwsze, młode siewki. Pamiętajmy, że pierwsze owoce pojawiają się po 20- 30 latach.

 

Klon srebrzysty - liście

 

Klon srebrzysty - liście

Występowanie
   

Gatunek występuje we wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta lasy łęgowe, wilgotne, a nawet okresowo zalewane obszary w okolicach zbiorników i cieków wodnych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: