Klon czerwony - Acer rubrum

Klon czerwony - Acer rubrum

1 komentarzy

Rodzina klonowate – Aceraceae
Gatunek- Acer rubrum
Rodzaj klon – Acer

Kilka uwag o rodzaju

Drzewo liściaste należące do bardzo licznego rodzaju Acer, obejmującego około 120 gatunków. Rodzaj bardzo zróżnicowany, obejmujący gatunki przybierające formę krzewów oraz majestatycznych drzew. Ich naturalne siedliska obejmują obszary umiarkowanej strefy półkuli północnej ( Ameryka Północna, Europa, Azja) oraz północnej Afryki. Ich liście zależnie od gatunku są zróżnicowane, bardzo często dłoniasto- klapowane. Ze względu na swoją dekoracyjność oraz małe wymagania, znalazły szerokie zastosowanie przy aranżacji terenów zielonych.

Pokrój

Acer rubrum przybiera formę wysokiego drzewa, osiągającego do 40 m wysokości. W naszym klimacie osiąga od 10 do 20 m wysokości. Charakteryzuje się szeroką i luźną koroną. 

Kora

Szara i gładka, a wraz z upływem lat drobno łuszcząca się.

Korzenie

System korzeniowy klonu czerwonego  jest płytki, rozległy i sercowaty.

Pędy

Młode pędy czerwonawe.

Liście

Klon czerwony charakteryzuje się naprzeciwległymi liśćmi z 3- 5 płytkimi klapami, osiągającymi do 10- 12 cm długości. Blaszka liściowa na wierzchniej stronie ciemnozielona, a od spodu matowa i sinawa. Jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, stanowiąc piękny, bardzo barwny akcent.
   
Kwiaty

Kwiaty klonu czerwonego ukazują się wczesną wiosną (marzec- kwiecień), zanim jeszcze rozwiną się liście. Stanowią ciekawą dekorację w budzącym się do życia ogrodzie.  Są drobne, czerwonawe i zebrane w gęste, a zarazem zwisające pęczki.  

Owoce

Owocem Acer rubrum jest podwójny skrzydlak, zawierający orzeszki oraz czerwonawe skrzydełka o długości około 2 cm. Dojrzewają już pod koniec maja, na początku czerwca, po czym opadają i bardzo szybko kiełkują.

Występowanie

Gatunek występuje we wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie najczęściej porasta wilgotne, bagienne i mokre obszary przy zbiornikach wodnych.

W Polsce gatunek rzadko spotykany, przede wszystkim w parkach.

Klon czerwony
Klon czerwony

Wymagania

Acer rubrum wymaga stanowisk słonecznych do półcienistych oraz żyznych, świeżych i wilgotnych gleb, o kwaśnym odczynie. Gatunek nie preferuje wapiennych stanowisk na których choruje, słabo rośnie i szybciej zamiera. Unikajmy także gleb zbitych, suchych oraz otwartych przestrzeni. Zapewnienie odpowiedniego podłoża warunkuje dobre przyrosty i dekoracyjny, zdrowy wygląd. Klon czerwony jest wytrzymały na mróz, choć może zdarzyć się, że pojawiające się wczesną wiosną kwiaty mogą stać się ofiarą wiosennych przymrozków.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Mieczysława, Tytuł: klon czerwony Royal Red

    Chciałabym kupić jak największą sadzonkę tego drzewa

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: