Klon czerwony - Acer rubrum

Klon czerwony - Acer rubrum

1 komentarzy

Zastosowanie

Klon czerwony ze względu na swoją dekoracyjność może ciekawie prezentować się nie tylko  w parku, ale także  w dużym ogrodzie, zwłaszcza w odmianach. Nie polecany do nasadzeń miejskich- za wyjątkiem parków. Jak zostało wspomniane nie lubi zbitego podłoża, zanieczyszczeń, zbyt suchego powietrza, więc z pewnością betonowa sceneria nie sprzyjałaby jego rozrostowi. Sadząc ten gatunek warto zapewnić mu dużo przestrzeni. Jako soliter, przepięknie będzie prezentował się, zwłaszcza w okresie kwitnienia oraz jesiennego przebarwienia.
Miękkie drewno kolonu czerwonego nie znalazło szerszego zastosowania, choć w pewnym zakresie wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim oraz papierniczym.


Odmiany

Z odmian Acer rubrum warto wymienić:

• ‘Red Sunset’ – odmiana średniej wielkości (do 15 m wysokości i do 6 m szerokości) o bardziej regularnej, piramidalnej koronie. Najpiękniej prezentuje się w okresie jesiennym, kiedy liście przebarwiają się na czerwono i długo utrzymują na drzewie;

• ‘Green Pillar’ – odmiana holenderska, osiągająca niewielkie rozmiary ( do 5 m wysokości), charakteryzująca się także zwartym pokrojem i wąską koroną. W okresie jesiennym liście przebarwiają się na żółto;

• ‘’Scanlon’-  odmiana klonu czerwonego, osiągająca średnie wielkości- do około 10 m wysokości i do 4 m szerokości. Korona bardziej stożkowa, dlatego nadaje się do obsadzania ulic. Szczególnie dekoracyjna w okresie jesiennym, kiedy liście przebarwiają się na pomarańczowoczerwono.

• ‘Armstrong’- odmiana osiągająca średnie wielkości o kolumnowej koronie.

• ‘Autumn Flame"- amerykańska odmiana o zwartej koronie, bardziej kulistej do jajowatej. Cechą charakterystyczną odmiany jest brak owoców.

• ‘Columnare’- odmiana kolumnowa.

• ‘October Glory’- odmiana osiągająca średnie wielkości (do około 15 m wysokości i 10 m szerokości). Charakteryzuje się symetryczną, szeroko stożkową koroną oraz późniejszym okresem jesiennego przebarwienia.

• ‘Globosum’- odmiana szczepiona, charakteryzująca się kulistą, zwartą koroną.

• "Davey Red’- to kolejna odmiana o kolumnowej, zwartej koronie.

• ‘Schlesingeri’ – odmiana charakteryzująca się większymi liśćmi, do 12 cm długości, które w okresie jesiennym przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor.

Uwagi

Klon czerwony należy do gatunków o nektarodajnych kwiatach, dzięki czemu wczesną wiosną, może stanowić doskonałe źródło pokarmu dla pszczół.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Mieczysława, Tytuł: klon czerwony Royal Red

    Chciałabym kupić jak największą sadzonkę tego drzewa

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: