Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Skomentuj artykuł

Surowiec zielarski

Kwiatostan lipy jest cennym surowcem zielarskim bogatym w związki flawonoidowe (ok.1%) - pochodne kwercetyny i kemferolu.

Poza tym zawiera on śluzy i olejek eteryczny (0,02-0,05%), bogaty w przyjemnie pachnący farnezol. Ponadto surowiec zawiera do 2% garbników i leukoantocyjanidyny. Surowiec – kwiaty razem z podsadkami, zbiera się podczas kwitnienia pod koniec czerwca lub w lipcu, w czasie suchej pogody. Kwiatostan lipy wykazuje właściwości napotne oraz przeciwzapalne. Działanie napotne polega częściowo na bezpośrednim pobudzeniu czynności gruczołów potowych, a także na zwiększeniu ich wrażliwości na bodźce przekazywane przez nerwy układu współczulnego przewodu pokarmowego i narządów rodnych kobiet. Z tego względu stosowany jest w infekcjach z podwyższoną temperaturą ciała, w zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Kwiatostan lipy polecany jest również w stanach napięcia i nadmiernego pobudzenia. W tym celu sporządza się napary w postaci ciepłego napoju oraz kąpiele, do których dodaje się napar z samej lipy lub łącznie z lawendą, wrzosem i tatarakiem. Napar z kwiatów lipy przygotowuje się zalewając 1,5 łyżki surowca 2 szklankami wrzącej wody i zaparzając przez 15 minut pod przykryciem. W okresie przeziębień należy pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie, po jedzeniu.

Roślina miododajna

Kwiaty, o intensywnym, słodkim zapachu wabią masowo owady zapylające, a długa obecność nektaru sprawa, że drzewa te są niezwykle cennym pożytkiem dla pszczół. Pszczeli miód lipowy uważany jest przez wielu znawców tego przysmaku za jeden z najlepszych rodzajów miodu. Cechuje się on jasną barwą, charakterystycznym zapachem przypominającym zapach kwiatu lipy oraz smakiem lekko ostrym. Po skrystalizowaniu miód ten przyjmuje jasną, kremową barwę. Miód lipowy podobnie jak napar z kwiatów lipy posiada właściwości lecznicze. Pomaga szczególnie na dolegliwości górnych dróg oddechowych. 

Wykorzystanie drewna

Drewno lipowe cenione jest głównie za swą miękkość i łatwość w obróbce. Stosowane jest ono m.in. w rzeźbiarstwie, snycerstwie oraz do wyrobu instrumentów muzycznych.

Ciekawostki

Największa lipa drobnolistna rośnie w Cielętnikach gm. Dąbrowa Zielona. Jej wiek wynosi 517 lat, obwód 992 cm, pierśnica 315 cm, wysokość 35 m. Największy las lipowy w Polsce znajduje się natomiast w Obrożyskach, gdzie zajmuje powierzchnię około 100 ha i stanowi pozostałość pierwotnych lasów modrzewiowo-lipowych w Karpatach.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu (Latocha P. 2006), Ilustrowana Encyklopedia Roślin (wyd. Agora 2008), Farmakognozja (Kohlmunzer S. 2007), Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie (Ożarowski A. 1987),

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: