Newsletter serwisu



Encyklopedia kwiatów i roślin

Paciorecznik (Kanna) – Canna

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Paciorecznik (Kanna) – Canna
  • Paciorecznik (Kanna) – Canna

Dodatkowe: 25 z 108

Pozostale zdjęcia: Paciorecznik (Kanna) Canna




Opis:

Kanna należy do rodziny paciorecznikowatych i jest w naszych warunkach uprawiana jako roślina jednoroczna. Pochodzi ze strefy tropikalnej Ameryki, Azji i Afryki. Nazwa paciorecznik pochodzi od nasion tej rośliny, które przypominają paciorki. Gatunków kanny jest, około 60, ale z tego bogactwa tylko niektóre uprawiane są jako rośliny ozdobne a najbardziej rozpowszechnionymi są formy mieszańcowe Canna x generalis- paciorecznik ogrodowy. Odmiany różnią się wysokością, kolorem kwiatów i liści. Wysokość waha się między 50- 150 cm a rośliny tworzą grube rozgałęziające się mięsiste kłącze. Liście duże, jajowato- lancetowate, zielone lub czerwonawo-brunatne, ozdobne. Kwiaty o różnym kształcie, wielkości oraz barwach (różowe, żółte, łososiowe, pomarańczowe, czy też dwubarwne np. ciekawie się prezentują kwiaty żółto- czerwone odmiany ‘Luzifer’), zebrane w kłosy znajdujące się na szczycie mięsistych pędów.

Uprawa:

Pacioreczniki wymagają stanowisk słonecznych, ciepłej i próchniczej, średnio zwięzłej gleby, zasobnej w składniki pokarmowe. Posadzone w miejsce zacienione mogą nie zakwitnąć. Wymagają bardzo obfitego nawożenia i obfitego podlewania a usuwanie przekwitłych kwiatostanów spowoduje, że kwitnienie się powtórzy. Kanny rozmnaża się zarówno generatywnie jak i wegetatywnie, poprzez podział kłączy, wczesną wiosną, tak, aby każde kłącze miało, chociaż jeden dobrze wykształcony pąk. Miejsce cięcia dobrze jest posypać roztartym węglem drzewnym. Faktem jest, że Kanny, aby osiągnąć spore rozmiary, musza mieć odpowiednio dużo czasu a warunki polskie im takich nie zapewniają, więc musimy im pomóc, poprzez wcześniejsze sadzenie kłączy w pojemnikach. Sadzimy je w mieszankę torfu, ziemi, piasku i zapewniamy temperaturę około 18 ºC a następnie w drugiej połowie maja wysadzamy do gruntu, pamiętając o wcześniejszym zahartowaniu roślin. Na miejsce stałe wysadzamy na głębokość 15- 20 cm w rozstawie 40 x 80 cm, w zależności od odmiany. Oprócz rozmnażania wegetatywnego, kanny rozmnaża się również poprzez nasiona. Nasiona paciorecznika mają dość grubą łupinę, więc dobrze jest dla przyspieszenia kiełkowania, przed siewem wymoczyć je w ciepłej wodzie. Najlepsza pora na siew, to styczeń- luty, po pojawieniu się siewek pikujemy je pojedynczo do doniczek i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze 18 ºC. Kłącza na okres zimy należy wykopać, najlepiej to zrobić po pierwszych przymrozkach. Usuwamy część nadziemną na wysokości ok. 10-15 cm, a kłącza najlepiej przechowywać razem z bryłą ziemi, w pomieszczeniach o tem 5-8 ºC np. w piwnicy. Przechowując oczyszczone kłącza, przysypujemy je torfem, piaskiem, trocinami.

Zastosowanie:

Nadaje się na kwietniki, rabaty, większe grupy ogrodowe. Sadzona w pojemnikach, misach, donicach, upiększy swą obecnością niejeden taras jak i ogród, zwłaszcza w pobliżu oczek wodnych.

Kwitnienie:

Od lipca do przymrozków.



Uwagi:

Pacioreczniki są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki, choć może się pojawić bakterioza paciorecznika, zgnilizna twardzikowa czy szkodniki tj. nicienie, mszyce i roztocza. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: paciorecznik - kanna

Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.89 / 18 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Zobacz także:

Artykuł ma 49 komentarzy:

Tytuł: opis

bardzo ciekawy opis

dodał(a): p.s

Bardzo ciekawy i śliczny kwiat wygląda prześlicznie wogrodzie,niestety posiadam tylko kolor pomarańczowy.Czy u nas w Polsce jest dostępny kolor różowy???Za odpowiedż dziękuję...pozdrawiam wszystkich miłośników kwiatów..

dodał(a): Wiesława

Kanny występują w Polsce w kolorze różowym(ja mam tylko takie). Są także czerwone i żółte nakrapiane w czerwone plamki - piękne, polecam!

dodał(a): Lusia (2009-02-11)

a ja w tym roku posadziłam moje pierwsze kłącza i już kiełkują ciekawi mnie jaki będzie efekt mojej uprawy :) z niecierpliwością czekam na kwiaty. pozdrawiam

dodał(a): Dorotka

ja posiadam własnie czerwone

dodał(a): ogrodniczka

Tytuł: kiedy

posadziłem kanny trzy tygodnie i nie które nie wyszły co mam zrobić

dodał(a): mariusz

Tytuł: Pomocy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

proszę pomóżcie !!!! poszadzilem kanny na poczatku marca i nadal nie kielkuja. Czy jeszcze kiedyś urosną. MAm doniczki ceramiczne bez dziur i chyba je przelałem. Czy zgniły. POMÓŻCIE

dodał(a): sebastian

Tytuł: kanna

nie ma cie co się obawiać,ze kanny wam niezakiełkuja ja kupiłam dopiero nowe kolory posadziłam tydz.temu i ustawiłam w słonecznym miejscu,wynosze je na podwórko i raz na tydzień podlewam je nawozem do zwykłych kwiatów,a kto uwża,ze przelał kanny i mu zgineły radze wyciagnąc delikatnie z ziemi i sprawdzic stan kłączy...jak jest za mokro to przesadzic do inne ziemi i niepodlewać przez tydz.lub nawet 1,5 tyg.pozdrawaim i zycze powodzenia w uprawie tych kwiatów.P.S Najlepiej kwiaty sadzić w plastikowych donicach i uprzednio zrobic dziurki w donicy...

dodał(a): jolanta

Tytuł: kanna

Ja jestem początkująca właśnie dostałam kłącza tego kwiata ale w miejscu gdzie chcę je wsadzić zadomowiły się ślimaki .Co mam zrobić aby ich nie zjadły .?

dodał(a): krystyna

JA WSADZAM KANNY Z PIWNICY PROSTO DO GRUNTU I TEŻ SA PIĘKNE

dodał(a): DANKA

Tytuł: Opanowałam je

na wiosnę wysadziłam do doniczek wcześniej rozdzielone kłącza kanny po miesiącu zaczęły wyrastać i puszczać liście teraz1 lipca niektóre kwitną. gdy złapią je pierwsze przymrozki obetnę łodygi do wysokości 5 cm. nad ziemią i wstawię do piwnicy podlewać je będę raz na 2tygodnie a na wiosnę znów rozsadzę . To zawsze się przechowają : ) Polecam taki sposób

dodał(a): użytkownik SYLWIA

Moje kanny -liście też wrąbały ślimaki, teraz jak wyszukałam sposób- wlewam trochę piwka na podstawek i ślimaczki ciągną do piweczka a potem się wynoszą :) to liście są już całe ale niewiem czy zakwitną :(

dodał(a): balanga

Tytuł: kanny

kupiłam kanny w doniczkach w maju, są w gruncie i kwitną prześlicznie czerwone i pomarańczowe. polecam dla ozdoby każdego ogrodu. kto przechodzi to podziwia te prześliczne kwiaty.

dodał(a): Sabina

Tytuł: kanny

Mam kanny w kolorze żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Pięknie kwitną i cieszą oczy.

dodał(a): kasia

Tytuł: dziwne kulki

moje kanny przekwitły już, zrzuciły kwiaty, ale teraz wysypują się dziwne twarde kuleczki koloru ciemnego. co to jest?

dodał(a): anetka

Tytuł: canna

Przechowuje canny na zimę w piwnicy tak samo jak dalie.I niewiem dlaczego bulwy cann czarnieją i nie wyrastają pomimo tego,że wykopałem je tuż przed przymrozkami.Drugi rok tak samo.pomocy.pozdrawiam.

dodał(a): Przemek

Tytuł: Kanna

Te czarne kulki co się wysypują to nasiona.

dodał(a): Michał

Ja juz nic nie rozumiem: roslinki trzeba przyciac na zime i wykopac z ogrodu, wsadzic klacza do doniczek i przechowac zime w garazu czy piwnicy. Na wiosne wkopac z powrotem do gruntu. Tak? To skad sie biora pozniej takie wielkie liscie u niektorych? Wygladaja, jakby caly czas w ziemi byly!

dodał(a): Marzena

Tytuł: kanna

jak się sadzi kanne

dodał(a): kiwi157

Tytuł: Do kiwi

W marcu do donicy na głębokość 20 cm . Potem mozesz zostawic w donicy jak ja lub wysadzic do gruntu :)

dodał(a): Bebo33

ja dostałam bulwy od koleżanki,wsadziłam do doniczki,po tygodniu wypuściły pierwsze listki.Roślina urosła jak szalona,teraz mam ją na balkonie i pięknie kwitnie,nie jest wymagającym kwiatem,tak mi się wydaje,bo bardzo ładnie rośnie.

dodał(a): Beata12

Dziękuję za dobre rady w sprawie tej pięknej rośliny.Moje kanny teraz pięknie kwitną w trzech kolorach;żółty pomarańczowy i czerwony.Pozdrawiam.

dodał(a): Ania

moja kanna nie kwitnie od 4 tygodni jak ja nakłonić do kwitnienia

dodał(a): przemoo

Tytuł: kanna

dopiero dostałam kłacza tej rośliny.Będę próbować je przechować do wiosny.Co z tego wyjdzie ,zobaczę.

dodał(a): Jadwiga

Tytuł: kanna

Czy mogą zimowac w donicach,w piwnicy.Jak je do tego przygotowac?

dodał(a): j.p

Tytuł: Oszalałam

dla tego kwiatka i marzę,aby "urodził" mi się ten pierwszy z listy:-),a właściwie wszystkie-uwielbiam na nie patrzeć:-)

dodał(a): Wodniczka

Tytuł: Pomocy.

Kupiłam kannę Picasso i nie wiem kiedy mam posadzić do doniczki.

dodał(a): Jadzia.

Tytuł: Jadzia

Już możesz je zasadzić, najwyższa pora :)

dodał(a): Bebo94

Tytuł: canna

posadziłem w doniczki canny po raz pierwszy, zobaczymy co z tego wyrośnie ...:)

dodał(a): Jerzy Ogrodnik

Tytuł: canna

cudowne kwiaty są już rózne kolory, kocham te kwiaty, mam różne na działce

dodał(a): Grażka

Tytuł: Rozmnażanie

W ubiegłym roku posadziłam Kanny i pięknie rosły.Jesienią wydały bardzo rozrośnięte karpy.Wyglądają jak zrośnięte cebule.Każda ma już spory kiełek.Chciałabym je rozmnożyć ale nie wiem jak to zrobić aby nie uszkodzić.Czy ktoś może udzielić mi precyzyjnej instrukcji?

dodał(a): Hanka

Tytuł: canna przyjemność

Jesienią zebrałam 6 nasion tych kwiatów. W lutym je namoczyłam, ale obawiając się,że to nie wystarczy aby wykiełkowały, posłużyłam się bardziej drastyczną metodą: wytarłam je i włożyłam do zamrażalnika na 24 godz. Po wyjęciu posadziłam w doniczce i wzeszły dwie. Tylko jedna z nich dotrwała i rośnie jak szalona! W obawie, że ma za mało słońca (loggia) i może nie zakwitnąć wystawię ją do ogrodu. Patrzeć jak z nasionka wyrasta roślina, która potem odwdzięcza się za troskę pięknymi kwiatami - to ogromna przyjemność.

dodał(a): Jadzia

Tytuł: ratunku!!!

Wykopałam już kannę z ogrodu bo dziś w nocy były pierwsze przymrozki,ale żal mi ją już przycinać bo ma jeszcze nierozwinięte pąki.Czy w warunkach domowych tj.w donicy w pokoju też zakwitnie?I czy można ją tak trzymać przez zimę czy trzeba obciąć i dać odpocząć?

dodał(a): Aleksandra

Tytuł: bezklopotliwe kwiaty

Witam ,ja swoje kany wykopuję w listopadzie ,oczywiście można wcześniej ,ale ja mam taki rytuał.Następnie wynoszę je na strych w wiklinowym koszyku gdzie zimują sobie smacznie w temperaturze około18 stopni.Do tej pory wysadzałam je na wiosnę tj. marzec kwiecień wprost do gruntu w ogrodzie i kwitły zawsze pięknie.W tym roku spróbuję je już w lutym podpędzić troszkę w doniczkach bo jeszcze nie praktykowałam.Kupiłam jedną roślinkę dwa lata temu a teraz na jesień wykopałam,aż 78 bulw.

dodał(a): Dorota

Tytuł: kanny 2 raz mi nie zakwitly pomocy

witam.Ja tez mam kanny czerwone,probowalam przekwitniete kwiatki zebrac i nie zakwitly mi 2 raz. Co robic,moze zle cos zrobilam. pozdrawiam.Na wiosne bede sadzila powtornie kanny i napisze jak to wszystko bedzie przebiegalo.

dodał(a): jowitka

Tytuł: mam problem

pięknie mi rosną ale na brzegach liści pojawiają się brązowe miejsca ,proszę o pomoc!!

dodał(a): bożena

Tytuł: mam problem

kwiaty pienkne ale na brzegach lisci pojawiaja sie bronzowe miejsca

dodał(a): danuta

Tytuł: ten sam problem

-brązowienie brzegów liści (na pewno nie chodzi o za małe nasłonecznienie, podlewane regularnie) Czy ktoś może pomóc?

dodał(a): Eliza

Tytuł: Prosze o porade

co powinnam zrobic z lodygami kanny ktore juz przekwitly? czy je wyciac czy zostawic? prosze o pomoc.

dodał(a): Eliza

Tytuł: pytanie o rośline kanny

W zeszlym roku zostawilam w ogrodzie malutka roslinke i w tym roku urosla do rozmiarow, ktore podziwiam. Nalezy faktycznie ja wykopac?

dodał(a): Aneta

Tytuł: prosze o rade

Moja kanna pieknie rosnie wypuszcz listek za listkiem ale koncówki liści zasychaja ,a wczesniej obwódki liści jakby rdzewieją .

dodał(a): staś

Tytuł: sprawdzone

Kanny w donicach znoszę do nie ogrzewanej piwnicy.Te z ogrodu wykopuję i kłącza trzymam w skrzynce przysypane ziemią.Jedne i drugie przycinam na około 10 cm.Podlewam je 1 raz w miesiącu,lub jak mi się przypomni. Robię tak od 3 lat i wszystko jest ok.Kwitną przepięknie.

dodał(a): justyna

Tytuł: prosze o pomoc

Moja Kanna choruje,nie wiem dlaczego?brazowieją jej liście,tak jak by usychała.Nie ma mszyc.Jest na balkonie w donicy.Co robic?

dodał(a): Marianna

Tytuł: proszę o pomoc

Kany które posiadam urosły bardzo wysokie, mają pąki co zrobić żeby szybko rozkwitły? Czy ktoś może mi pomóc, proszę o pomoc za tydzień moje podwórko musi być piękne ponieważ wychodzę mąż.

dodał(a): małgorzata

Tytuł: moje kanny

ja moje kanny wykopuję zawsze kilka dni po pierwszych przymrozkach, a sadzę prosto do gruntu na początku maja.W tym roku osiągnęły wysokoś z kwiatami ponad 2 metry, a wsadzone były w gliniastej ziemi, kłącza mnożą mi się jak szalone, dwa lata temu wsadziłam 5 sztuk, a na jesieni wykopałam, no nie wiem ile ale kilkanaście na pewno, a w tym roku jest ich kilkadziesiąt, nie wiem co to za odmiana, ale taka pospolita jakaś,obdzielę całą rodzinę...

dodał(a): anulkabie

Tytuł: canna paciorecznik

posadzilam 12 cann,w mega sloneczne miejsce, podlewam, i nic! Nie rosna wcale.Dlugo trzeba czekac az z pod ziemi wyjda? Bo sie boje ze z moimi klaczami jest cos nie tak:(

dodał(a): Marla

Tytuł: nie kwitnie :(

Witam, mam kanę jużdrugi rok, niestety ani razu nie zakwutła. Wykopałam jąna zimę, puściła nowe wypustki (w kwietniu - jużw doniczkach). W maju przesadziłam je do gruntu. I jedyne co mam to zielono-brunatne liście. Co jest nie tak? proszęo radę?

dodał(a): Kasia

Tytuł: kanna marianna

Kanny lubią być podkarmiane bo to ekspansywna duża roślina. Aby kwitły, trzeba odżywek odpowiednich do kwiatów kwitnących.

dodał(a): maria

Tytuł: canna_ to _super_roslina

ja uprawiam canne na balkonie. po prostu na betonie podłogi; musze codziennie podlewać ale rośnie i kwitnie wspaniale,ma przyssawki do betonu i nie wymaga podpórek; jest dość wysoka około 1 metr i pięknie kwitnie; pozdrawiam miłośników canny PS niestety wymaga to odrzywki z USA ; mnie przysla szwagier odżywka nazywa się canna suport igalon kosztuje około 5\\4 i wystarcza na 3 miesiace

dodał(a): honorata

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Zobacz także:


Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]