Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 102

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Trzmielina – Euonymus

Trzmielina – Euonymus

12 komentarzy

Opis:

Trzmielina jest rośliną w naturalnych warunkach rosnącą na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Dorasta do czterech metrów wysokości. Kwiaty są niewielkie, o zielonym kolorze. Liście mają kształt lancetowaty. Przez większą część roku są zielone, ale jesienią stają się czerwono fioletowe. Owoce ma drobne, posiadające wystające „cztery kwadraty”. Jej pnącza wspinają się po drzewach i murkach. W Polsce najczęściej spotykana jest odmiana pospolita. W ostatnim czasie trzmielina zyskuje na popularności i można ją spotkać w coraz większej ilości ogrodów.

Uprawa:

Wymaga gleby żyznej o niewielkim poziomie wilgotności. Najlepszym stanowiskiem jest półcieniste lub zacienione. Są to jednak warunki w których rośnie najlepiej, ale nie muszą być spełnione, aby trzmielina rosła. Aby, je rozmnożyć, należy robić odkłady. Najlepiej jest to zrobić w lipcu. Mimo wszystko, uprawa trzmieliny nie należy do najtrudniejszych, dlatego warto się zastanowić na d hodowlą tej rośliny w naszym ogrodzie.

Zastosowanie:

Stosuje się ją w ogrodach małych i dużych. Często spotyka się ją w parkach. Doskonale nadaje się na formowane i nieformowane żywopłoty. Sadzi się ją, także w miejscach, w których nie mogą rosnąć podobne rośliny o większych wymaganiach.

Kwitnienie:

Kwitnie od maja do czerwca.

Zimowanie:

Jest mało odporna na mróz, dlatego trzeba ją okryć na zimę. Wymagają tego zwłaszcza młode rośliny.

Uwagi:

Mało odporna na ataki mszyc i innych szkodników. Jej owoce są trujące.

Zobacz więcej zdjęć: trzmielina

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Taras ogrodowy
  Taras ogrodowy

      W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejnym elementem ogrodu, który służyć nam będzie przede wszystkim do wypoczynku, a także do organizowania letnich spotkać ze znajomymi lub nawet niedużych imprez w ogrodzie. Chodzi tutaj mianowicie o taras ogrodowy, kt&

  Przeczytaj więcej...
 • Ściółkowanie
  Ściółkowanie

      Ściółkowanie to stosunkowo prosta czynność, która przynosi roślinom wiele pożytku. Ściółkujemy rozsypując pod krzewy korę, czy rozkładając pod truskawki słomę, ale także kładąc pod rośliny czarną folię. Dlaczego ściółkujemy? Ści&o

  Przeczytaj więcej...
 • Szczypiorek
  Szczypiorek

      Szczypiorek (Allium schoenoprasum) należy do bylin z rodziny czosnkowatych. Jest jednym z najbardziej znanych warzyw, uprawianych w naszych ogrodach o bardzo wysokich walorach smakowych. Zawiera wiele bardzo istotnych składników, które pozytywnie wpł

  Przeczytaj więcej...

12 komentarzy

 1. Dodał: Alexandra, Tytuł: trzmielina

  O wszystkim i o niczym. Nie znalazłam tematu kiedy przycinać bo już rozrośnięta ponad miarę. Jaki termin optymalny c.

 2. Dodał: ElaElik, Tytuł: Trzmielina przelana

  Przelałam trzmieline na tarasie,jest w donicy,czy nie podlewając jakiś czas uratuje ją???Proszę o pomoc?

 3. Dodał: wiolka, Tytuł: trzmielina na tarasie

  czy może ktoś wie, czy można uprawiać trzmielinę na tarasie ,nie w skrzynce tylko bezpośrednio w ziemi?Mam taras jakieś 30 cm ziemi na 1 piętrze.

 4. Dodał: jolanta, Tytuł: zasilanie trzmielinki

  mam na balkonie w donicy trzmielinkę zaszczepiną na paliku. Jak często ją podlewać i czym zasilać

 5. Dodał: Gosiamr, Tytuł: trzmielina

  Jak coś się dzieje z moimi roślinami, zrywam liśc i zanoszę do ogrodnika. Zawsze dadzą coś dobrego i skutecznego na męczące nasze rośliny gryzonie, insekty czy grzyby. Polecam!

 6. Dodał: karol, Tytuł: trzmielina

  Witam. mam od 2 lat rabatę trzmielin i są zjadene przez jakiegoś robaka,liście są podziurawione jak ser Szwajcarski. Jak z tym walczyć proszę o rady

 7. Dodał: halia, Tytuł: trzmielina

  Mam trzmielinę zieloną i mieszkam w centrum Polski. Zimy tutaj są mroźne i mało mamy śniegu, ale moja trzmielina pięknie rośnie.

 8. Dodał: basik, Tytuł: czy bedzie kwitla?

  Ostatnio kupilam trzmieline o listkach zielono czerwonych i sie zastanawiam jak ona owocuje? bo kiedys rosla niedaleko zwykla trzmielina i na jesien miala rozowe kwiatki. czy ta co kupilam tez bedzie miala takie kwiatki?

 9. Dodał: eliisa, Tytuł: Taaga

  Ja też mam taką roślinkę i ona traci liście ale gdy się ociepli to u mnie wypuszcza nowe listki i pięknie wygląda,radzę poczekać:)_

 10. Dodał: taaga, Tytuł: trzmielina ?

  Proszę o pomoc. Zeszłej wiosny posadziłam trzmielinę zielono-żółtą (nie znam dokładnie nazwy - ok. 40 cm wysokości). Teraz po zimie niestety stwierdziłam, że cała roślina zbrązowiała i straciła liście. Prawdopodobnie przemarzła. Co zrobić - czy usunąć gałązki, na jakiej wysokości? Czy w ogóle jest szansa, że roślina odbije. Wspomnę,że mam inny okaz trzmieliny - kilkuletni i ten przetrwał zimę bez uszczerbku. Proszę o rady, bardzo mi zależy na tej roślince

 11. Dodał: dolyśląsk, Tytuł: Trzmielina japońska

  Posiadam trzy odmiany trzmieliny japońskej (zielone liście, żółto-zielone i biało-zielone). Mieszkam na dolnym śląsku (zone 7), więc zaryzykowałem ich uprawę i mogę powiedzieć, że tutaj przemarzają tylko wierzchołki i niektóre liście, szczególnie w mrożne zimy (ok. -20 stopni). Najbardziej czuła na mrozy jest odmiana zielona, przemarzają całe gałązki, nawet zabezpiezcone jutą.

 12. Dodał: Tenia, Tytuł: trzmielina

  Mam dwie trzmieliny, jedna o zielonych liściach , druga o liściach żółto - zielonych.Na zimę muszę wnosić je do piwnicy, gdyż nie są całkowicie odporne na mróz. Nadają się jedynie do uprawy pojemnikowej.Czy ktoś wie coś więcej o tych roślinach?

Dodaj swój komentarz

Captcha