Pepino - uprawa i pielęgnacja

Pepino - uprawa i pielęgnacja

5 komentarzy

Nazwa Pepino pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza ogórek. Nadali ją owocu  hiszpańscy Konkwistadorzy, dla których niedojrzałe Pepino przypominało ogórek. Owoc należy do rodziny psiankowatych, podobnie jak ziemniak, oberżyna i  papryka oraz pomidor.

Pepino ma  bardzo smaczne i słodkie owoce. Mają one podłużny, sercowaty lub gruszkowaty kształt o barwie kremowej z fioletowymi paskami.  Smak owocu stanowi połączenie smaku cytryny, ananasa i melona. Gdy roślina dojrzewa to staje się miękka jak na przykład kiwi. Pepino może być, również traktowane jako warzywo. Roślina pochodzi  z Chile i Peru. W naszym klimacie roślina dorasta do dziewięćdziesięciu centymetrów wysokości.  Jej owoce dojrzewają na jesieni i mogą osiągnąć wagę czterdziestu dekagramów. W krajach o cieplejszym klimacie Pepino uprawia się jako bylinę, u nas w kraju natomiast jako roślinę jednoroczną.

Uprawa Pepino

Stanowisko –   Najkorzystniejsze dla Pepino jest słoneczne i zaciszne miejsce.

Podlewanie –    Wskazane jest, żeby podłoże było cały czas wilgotne.

Podłoże -  Korzystnym podłożem  dla rośliny jest substrat torfowy.

Rozmnażanie –  Pepino rozmnażamy z nasion lub sadzonek. Sadzonki ukorzeniają się mniej więcej po miesiącu.
 

Roślinę można uprawiać zarówno w doniczce, jak i w gruncie, ale do ziemi sadzimy ją po piętnastym maja, żeby nie zmarzła.

Temperatura – Minimalna temperatura do przezimowania wynosi około pięciu stopni. Jednak owoc najlepiej rozwija się przy temperaturze od dziesięciu do trzydziestu stopni. Gdy jest zimniej lub cieplej to Pepino gorzej rośnie i słabiej zawiązują się owoce.

Choroby i szkodniki

Pepino często atakują  przędziorki.  Atak szkodników możemy rozpoznać po występujących na roślinie delikatnych  pajęczynkach i chodzących po Pepino  małych czerwonych pajączkach. 

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: zbych, Tytuł: małe pepino

  wysiałem w lll pepino ,w V wsadziłem w szklarni z melonami,papryką,oberżyą . jest koniec lipca-zbieram paprykę ,melony wyrśnięte,duźe woce ,a pepino mnłe krzaczki 30cm i może niedługo zaczną kwitąć

 2. Dodał: Znafca, Tytuł: Co to jest???

  "Temperatura ? Minimalna temperatura do przezimowania wynosi około pięciu stopni. Jednak owoc najlepiej rozwija się przy temperaturze od dziesięciu do trzydziestu stopni." Dziwne.Zwykle temperatura minimalna dla roślin jest sporo wyższa niż temperatura wzrostu.No i zęby miało dojrzewać przy 10 stopniach to dziwne.Coś tu się kupy nie trzyma.

 3. Dodał: Marek, Tytuł: Pepino gold

  Ja kupiłem sadzonkę w Lidlu. Pięknie rośnie w gruncie. Zawiązała pełno, szybko rosnących owoców. Na początku września są wielkości dużych pomidorów. Tylko czy zdążą dojrzeć do przymrozków ?

 4. Dodał: Viperia, Tytuł: odp na zapytanie czy pepino ma inną nazwę

  Chodziło ci zapewne o Solanum muricatum. Nie jest to nazwa innej roślinki. To nazwa systematyczna Pepino Gold. A to że nie jest jadalna jest chyba jakimś błędem.

 5. Dodał: ewa_szo, Tytuł: zapytanie czy pepino ma inną nazwę

  Kupiłam w Lidlu roślinkę na obrazku przypominającą Pepino ,lecz na opakowaniu przeczytałam że jest to roślina ozdobna nie do konsumpcji.Na opakowaniu nazwy nie znalazłam chyba że Solanum jest nazwą tej roślinkia może to jest to samo tylko dlaczego nie jest przeznaczone do konsumpcji?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: