Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 128

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Liatra kłosowa - Liatris spicata

Liatra kłosowa - Liatris spicata

20 komentarzy

Opis:

Bardzo oryginalna roślina z niespotykanymi kwiatami. Podłużne kłosy rozkwitają inaczej niż u innych roślin czyli od góry do dołu. Osiąga wysokość 50-75cm. Ciemnozielone liście tworzą zwarte kępy. Liście proste, dorastają do 30cm, intensywnie zielone. Główki kwiatowe zebrane w kwiatostany w kształcie kolb. Kwiaty w kwiatostanach rozkwitają od góry do dołu i są bardzo lubiane przez motyle. Najbardzej znane odmiany to: Liatra kłosowa "Kobold" - zwarta, o fioletowych kwiatach, dorasta do 30cm. Liatra kłosowa "Floristan violet" o jasnych fioletowych kwiatach oraz "Floristan weiss" o kwiatach białych dorastają do 100cm.

Uprawa:

Potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej oraz słonecznego stanowiska, niezbyt wilgotnego. Gleba bogata w składniki pokarmowe. Liatra kłosowa pięknie kwitnie jak jest nawożona na wiosnę. Rozmnażanie wiosną przez podział rośliny lub wysiew nasion.

Zastosowanie:

Świetnie komponuje się z lawendą, trawami i różami. Ze względu na swój egzotyczny urok idealnie nadaje się do wszystkich ogrodów egzotycznych. Doskonale prezentuje się w towarzystwie pysznogłówki, astra gawędki, dzwonków lub szarych liści bylin zadarniających.

Kwitnienie:

Zakwita w lipcu i kwitnie do końca września.

Uwagi:

Popularna jako kwiat ciety i dekoracyjna roślina pojemnikowa.

Zobacz więcej zdjęć: liatra kłosowa

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Pergole ogrodowe – jaka pergola do ogrodu?
  Pergole ogrodowe – jaka pergola do ogrodu?

      Rośliny pnące są coraz bardziej popularne i stają się ozdobą wielu ogrodów w Polsce. Wiją się po budynkach, altanach, murkach, płotach i wielu innych elementach na działce. Co jednak, gdy nie dysponujemy swego rodzaju „drabinki” dla pnączy, a ch

  Przeczytaj więcej...
 • Schody do ogrodu
  Schody do ogrodu

      Schody prowadzące z domu do ogrodu są nie tylko elementem funkcjonalnym, ale także mogą stanowić ozdobę. By tak faktycznie było, muszą być dopasowane stylistycznie do otoczenia i domu. Warto poznać pewne zasady, które pozwolą nam stworzyć harmonijną kompozy

  Przeczytaj więcej...

20 komentarzy

 1. Dodał: Basia, Tytuł: Liatra kłosowa

  Czy liatra kłosowa jest jednoroczna, czy wieloroczna ? :)

 2. Dodał: magda, Tytuł: ja też nie wykopuję

  a mieszkam na Syberii:) tzn Białystok :) i nie przemarza, jest piękna uwielbiam ją. Kupiłam parę lat temu wiosną w Biedronce

 3. Dodał: Halina, Tytuł: wysiew latrii

  Od wysiewu nasion do zakwitnięcia u mnie zajeło jej 3 lata,teraz rozsiewa się sama ,w tym roku kupiłam białą (miałam w fiolecie).Piękna roślina,mieszkam na suwalszczyźnie i u mnie kwitnie do września.Nie obcinam jej na zimę ,ładnie wyglądają zasuszone kwiaty obsypane śniegiem.Polecam do ogrodu.

 4. Dodał: Danuta, Tytuł: liatria w moim ogródku

  Dziś zasadziłam ( dostalam w prezencie od znajomych) . Nie mogę naczytać się komentarzy. Będę ją rozsadzać tez z nasion jakie uzyskam. Ona jest tez piękna wazonie!!!

 5. Dodał: ewa b, Tytuł:

  U mnie też liatra bardzo ładnie zakwitła,a z tymi motylami to prawda i jest ich mnóstwo.W tym roku kupiłam białą zobaczę co z niej będzie

 6. Dodał: Kasia, Tytuł: Moja liatra

  Kupiłam w jakimś markecie jej pędy podziemne. Z 10 zeszło raptem 2 (to i tak dużo, bo były takie wysuszone,jakby puste w środku; dodam, że paczka była zamknięta, więc nie wiedziałam co jest w środku). Za to pięknie kwitnie. Obecnie wysadziłam ją z nasion (już po 5 dniach wykiełkowały 3 sztuki!).

 7. Dodał: bronek, Tytuł: zimowanie liatry

  w ubiegłym roku pięknie mi kwitła ,a w tym jeszcze nie wychodzi z ziemi , obawiam się że zmarzła

 8. Dodał: irex, Tytuł: litaria

  proszę podać czy ktoś trafił na litarię niebieską , bo ja kupiłam ale myślę, iż producent kłamał nigdzie nie spotkałam o takim kolorze

 9. Dodał: Ela, Tytuł:

  Dlaczego u mnie liatra kwitnie tylko przez 1 miesiąc? Mam ją już kilka lat , ale nigdy nie kwitła do września

 10. Dodał: irena, Tytuł: do zuzy

  proszę cię podaj w jakim regionie mieszkasz

 11. Dodał: Magda, Tytuł: Stanowisko

  Czy liatrii wystarczy miejsce gdzie słonce operuje od wschodu do + - godz. 13.00? Później jest niestety w zacienieniu drzew sąsiada...

 12. Dodał: Zuza, Tytuł: liatra

  Ja nie wykopuję na zimę a rozrasta się ładnie i kwitnie ;)

 13. Dodał: terka, Tytuł:

  Jeszcze jednym atutem liatry jest to, że przyciąga najpiękniejsze motyle - pazie królowej. W miom ogródku w czasie jej kwitnienia są ich przez cały dzień dziesiątki; pewnie im liatra bardzo dobrze smakuje :)))

 14. Dodał: Edistrix, Tytuł:

  Wykopałam na zimę,będzie zmiana miejsca. 1. Czy można poodrywać zasuszone korzenie i pozostałość po łodydze bo nie odpada łatwo samo tak jak u innych cebulowych. Czy raczej im to zaszkodzi? ( gdy kupowałam cebule były czyste).2. Czy można poodrywać młode cebulki czy czekać aż same odpadną?

 15. Dodał: Kornel, Tytuł: Łatwe rozmnażanie

  Należy siać w inspekcie w marcu - kwietniu. Zbyt gęsto rosnące sadzonki należy usuwać i wmaju można rośliny przesadzać do gruntu - zakwitnie w 2 roku po siewie.

 16. Dodał: elzbieta, Tytuł:

  ja nie wykopuje rozrasta sie i rosnie niesamowicie mieszkam na biegunie zimna ale nie przemarza

 17. Dodał: Agnieszka, Tytuł:

  Czy cebulki należy wykopać na zimę i w jakim terminie

 18. Dodał: Sargon, Tytuł:

  Cebulki wysadzamy kwiecień/maj.

 19. Dodał: hgjewtg, Tytuł:

  Kiedy należy wysadzić cebulę ?

 20. Dodał: Ewelka, Tytuł:

  Śliczna roślina. Wspaniałe informacje pewnie się mi przydadzą.

Dodaj swój komentarz

Captcha