Phalaenopsis - podlewanie, uprawa i rozmnażanie

Phalaenopsis - podlewanie, uprawa i rozmnażanie

1 komentarzy

Storczyki to jedne z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych kwiatów, jakie uprawiamy w naszych domach. Jednym z najczęściej przez nas wybieranym jest phalaenopsis, który sprawdza się idealnie jako prezent na przeróżne okazje. Niestety, uprawiany nieprawidłowo może bardzo szybko stawać się coraz słabszy, aż w końcu całkowicie zamierać lub przyjmować mało atrakcyjne, bezkwietne formy. Na szczęście przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy się przed tym uchronić.

Phalenopsis uprawa

Storczyk ten, podobnie jak i inne rodzaje tej rośliny, ma bardzo specyficzne wymagania uprawy. Przede wszystkim ważna jest gleba, która jest dość niespotykaną mieszanką, a najlepsze efekty daje kompozycja z torfu, kory jodły (surowej i z kompostu), daglezji lub sekwoi, korzenie i kłącza długosza królewskiego, włókna paproci drzewiastej, pumeks i węgiel drzewny. Oczywiście używamy tylko elementów, do których mamy dostęp. Naprzeciw początkującym ogrodnikom natomiast wyszli producenci mieszanek ziemi do uprawy różnych roślin, wypuszczając na rynek również takie, które przystosowane są do sadzenia phalaenopsisów.

Do uprawy ćmówki (inna nazwa tego rodzaju) wykorzystujemy pojemniki trochę przymałe, czyli takie, w których mogłoby się wydawać, że korzenie będą miały za ciasno, gdyż te warunki odpowiadają mu najbardziej. Rośliny umieszczamy w pomieszczeniach, które utrzymują temperaturę przynajmniej 21 stopni w dzień oraz około 17 stopni w nocy. Nie jest to łatwe do osiągnięcia w przypadku zwykłej uprawy domowej, ale ustawiając go na oknie, nocą odczuwalny będzie chłód z okiennych szyb, a warunki bardzo zbliżone do tych dobrych. Przed okresem kwitnienia warto jest przestawić phalaenopsisa w odrobinę zimniejsze miejsce na jakiś czas, dzięki czemu zainicjujemy pojawienie się kolejnych kwiatów. Obniżenie temperatury poniżej 15 stopni może powodować obumieranie pąków kwiatowych.

W miarę wzrostu phalaenopsisa może okazać się, iż doniczka, która wcześniej była tylko przyciasna, stała się już zbyt niewygodna dla naszej rośliny i nie przepuszcza wystarczającej ilości tlenu. W tym wypadku musimy zastosować przesadzanie, którego storczyk ten nie lubi, więc wykonujemy je maksymalnie co kilka lat. Całość wyciągamy ze starego pojemnika i ostrożnie przenosimy do nowego, uzupełniając wolne przestrzenie odpowiednia ziemią.


Phalenopsis podlewanie

Podlewanie jest jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych, jakim poddajemy te ciekawe kwiaty. Przede wszystkim warto wiedzieć, iż storczyki raczej nie lubią stojącej w doniczce wody. Zadbajmy zatem, aby gleba była odpowiednio przepuszczalna, a dostarczany płyn mógł dość szybko spłynąć do podstawki. Jednocześnie phalaenopsis nie przepada za całkowitym wysuszeniem ziemi, dlatego optymalne jest dostarczanie wody w niewielkich ilościach za każdym razem, kiedy podłoże zaczyna robić się już zbyt suche. Częstotliwość podlewania trochę zmniejszamy zimą, ale nie oznacza to, że nie nawadniamy podłoża roślinom, które nie pobudziły się jeszcze do wzrostu.

Phalaenopsis

Phalaenopsis

Co prawda przy domowej uprawie nie zwraca się na to zbyt dużej uwagi, ale warto również zapoznać się z podstawowymi parametrami wody do podlewania phalaenopsisów. Stosujemy wodę czystą, która nie posiada zanieczyszczeń organicznych i mikroorganizmów, a także zbyt dużych ilości szkodliwych pierwiastków, np. chloru. W dużych miastach woda wodociągowa może nie spełniać ostatniego kryterium, dlatego też warto na to zwrócić uwagę. PH wody w granicach 7 jest odpowiednie, jeżeli jednak nasze podłoże jest ciężkie, powinno ono być trochę niższe, równe nawet 5. Temperatura musi być zbliżona do tej panującej w miejscu uprawy.

Phalaenopsis

Phalaenopsis

Nie bez znaczenia jest technika podlewania. Starajmy się dostarczać wodę bezpośrednio do korzeni, czyli wlewając ją do doniczki. Niedopuszczalne jest lanie po liściach, które przez swój dość rynienkowaty kształt mogą zbierać płyn u swojej nasady, niejednokrotnie powodując jej gnicie. Przy okazji podlewania możemy też zadbać o dość wysoką wilgotność powietrza, która sprzyja rozwojowi tej rośliny.

Phalaenopsis

Phalaenopsis

Mniej więcej co trzecie podlewanie, ale nie częściej niż 10 - 12 dni, a przy słabym oświetleniu nawet rzadziej, powinniśmy do wody dodawać nawóz. Phalaenopsis wymaga dokarmiania mieszanką, która będzie zawierała stosunek azot : fosfor : potas równy 3 : 1 : 1 lub 1 : 1 : 1, jeżeli nasze podłoże nie zawiera dużej ilości kory. Stężenie nie powinno przekraczać 1 promila, jeżeli nawóz dodawany jest przy podlewaniu lub 0,1 promila, jeżeli stosujemy oprysk, który również jest dozwolony. Również i w tym przypadku firmy ogrodnicze wyszły nam naprzeciw, dzięki czemu mamy do wyboru całą gamę specjalnych nawozów do storczyków, a my nie musimy się martwić o odpowiednie skomponowanie mieszanki.

Phalaenopsis

Phalaenopsis

Phalaenopsis rozmnażanie

Rozmnażanie tej rośliny może okazać się dosyć trudne, szczególnie przy małym doświadczeniu ogrodniczym. Sposoby na otrzymanie małych roślinek są trzy: oddzielenie pędów, stosowanie tkanek merystematycznych oraz wysiew nasion, jednak w domowej uprawie stosowana jest tylko i wyłącznie jedna - pierwsza. Młode pędy, tak zwane rozmnóżki, które pojawiają się najczęściej u podstawy phalaenopsisa, rzadziej przy kwiatostanie, ucinamy dopiero, kiedy pojawią się minimum trzy małe, białe korzonki. Umieszczamy je w odpowiedniej ziemi i dbamy najlepiej jak potrafimy. Jeżeli utrzymamy dość dużą wilgotność, po kilku tygodniach młoda roślina powinna już ładnie się ukorzenić.


Phalaenopsis jest najpopularniejszym storczykiem, spotykanym w polskich kwiaciarniach. Zawsze wygląda on bardzo pięknie, przynajmniej przez kilka tygodni od przyniesienia go do domu. Jeżeli natomiast chcemy dłużej cieszyć się jego oryginalnymi kwiatami i podziwiać je również w kolejnych latach, warto zastosować się do tych kilku podstawowych wskazówek dotyczących przesadzania, podlewania, nawożenia oraz ogólnych warunków uprawy i pielęgnacji phalaenopsisów. Przy odrobinie szczęścia może nam się również udać uzyskać nowe sadzonki, które będą dumnie otaczały największą roślinę mateczną.
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Pulla, Tytuł: przelanie orchidei

    Moj storczyk dostal pomarszczonych lisci, obcielam zgnite korzenie i przesadzilam do odpowiedniej ziemi, ktora kupilam w sklepie ogrodniczym a on nadal marnieje. Co robic??

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie