Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

3 komentarzy

Pomimo, iż w naszym kraju mamutowca olbrzymiego bardzo trudno spotkać, warto zainteresować się tym drzewem, gdyż łączy ono w sobie trzy niezwykłe cechy. Po pierwsze jest rośliną niezwykle długowieczną, po drugie osiąga niesłychane rozmiary, po trzecie na świecie jest ich stosunkowo niewiele w naturalnym środowisku, dlatego też większość z nich jest już pod ścisłą ochroną. W Kalifornii, gdzie roślina ta jest uznawana za jeden z symboli stanowych, istnieje nawet Park Narodowy Sekwoi, gdzie podziwiać można najokazalsze sztuki.

Podstawowe informacje o mamutowcu olbrzymim

Przede wszystkim mamutowiec olbrzymi to nie jest jedyna nazwa tego drzewa. Gatunek ten bywa również określany pojęciami sekwoja olbrzymia, welingtonia, drzewo mamutowe, czy sekwojadendron. Został odkryty dopiero w XIX wieku i bardzo długo trwało, zanim otrzymał swoją obecna nazwę. Roślina ta jest bardzo długowieczna. Szacuje się, ze potrafi rosnąć nawet 3500 lat, co jest niesamowitym wynikiem, szczególnie, jeżeli uświadomimy sobie, że niektóre okazy pamiętają czasy starożytne. Wraz z wiekiem, mamutowcowi olbrzymiemu towarzyszą również ogromne rozmiary. Jest to jedno z najwyższych drzew na świecie, a ich wymiary dochodzą prawie do 100 metrów wysokości oraz 10 metrów średnicy pnia, ale znane są przypadki jeszcze większe, niestety już ścięte, szacowane na około 135 metrów wysokości i 12 metrów średnicy.



Charakterystyka mamutowca olbrzymiego

Drzewo o bardzo regularnym kształcie, który dopiero z wiekiem nieco „dziczeje”. Długi i prosty pień jest wyraźnie szerszy przy ziemi. Ma charakterystyczny, jasny, czerwonawo - brązowy kolor i grubą warstwę kory. Wraz z wiekiem coraz bardziej łysy w dolnej jego części, lecz przez wiele lat zachowuje stożkowaty kształt korony. Igły spłaszczone, w kolorze ciemnej zieleni, czasami połyskujące na niebiesko, krótkie i ostre, ułożone gęsto i spiralnie na gałązkach. Mamutowiec olbrzymi jest rośliną rozdzielno płciową. Kwiaty męskie są bardzo niepozorne, owalne, bardzo jasne, prawie białe, umieszczone na końcówkach pędów. Żeńskie natomiast występują w formie szyszek o długości do około 8 - 9 cm oraz 5 cm szerokości. Wraz z ich dojrzewaniem, które trwa trzy lata, coraz bardziej zwisają, a w swoich łuskach zawierają w sumie po kilkadziesiąt nasion, które wysypują na ziemie, ale same nie opadają jeszcze przez długi czas.

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Drewno mamutowca olbrzymiego również jest niezwykłe. Po pierwsze ma wspaniałą, charakterystyczną, czerwoną barwę, która odróżnia je od innych drzew. Po drugie jest bardzo miękkie i lekkie. Po trzecie wykazuje się niepowtarzalną trwałością. Znane są okazy tej rośliny, które szacuje się, że padły jakieś milenium temu, a ich drewno nadal jest dobre i nadaje się do wykorzystania. Nie jest jednak powszechnie wykorzystywane, ponieważ jego obróbka nie należy do najłatwiejszych, a dodatkowo wykonane z niego przedmioty wykazują dość sporą kruchość. Ponadto jest go mało, a 90% okazów z tego gatunku na świecie jest prawnie chroniona.

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

Mamutowiec olbrzymi - sekwoja olbrzymia

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: ewa, Tytuł: Pytanie:mamutowiec na ogrodku dzialkowym

    Na mojej dzialce rosnie chyba mamutowiec ( do tej pory mowilismy, ze to sekwoja).Jest okolo dwudziestoletnia i...olbrzymia i piekna.Pojawil sie jednak problem---sasiad.Kaze mi to drzewo sciac , bo mu zacienia uprawy.Podobnie ma sie sprawa z tulipanowcem, ktory pieknie kwitnie i jest.....tez bardzo wysoki.Czy moge sciac im korony,tzn skrocic.Co mam zrobic z duzym milorzebem? Pozdrawiam, Ewa

  2. Dodał: Bogdan, Tytuł: sekwoja trudna uprawa?

    dostałem w prezencie paczkę nasion za 3$ z Kaliforni, były 24 szt wszystkie wzeszły w skrzynce ale podczas hartowania na balkonie ptaki załatwiły 16 szt pozostałych 8 rośnie wspaniale u mnie i moich przyjaciół, kilka lat temu obmarzły i po jakimś czasie brązowe igły opadły a odrosły nowe i od tej pory jest bez niespodzianek były przesadzane 2 razy mają ok 6-7 metrów wysokości - piękne

  3. Dodał: Marian marianvolt@op.pl, Tytuł: Mamutowiec olbrzymi.

    W moim ogrodzie rośnie takie drzewo. Drzewo rośnie od 10 lat, obecnie mierzy około 5m wysokości. W początkowym stadium wzrostu w okresie zimowym było okrywane agro włókniną. Tej zimy nawet drzewo nie zmieniło zabarwienia pędów, które są zielone. Pozdrawiam M.P.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: