Sosna żółta Pinus ponderosa

Sosna żółta Pinus ponderosa

1 komentarzy

Rodzina sosnowate– Pinaceae
Gatunek- Pinus ponderosa
Rodzaj sosna – Pinus

Kilka uwag o rodzaju   
   

Pinus stanowi najliczniejszy rodzaj wśród roślin iglastych, skupiający ponad 100 gatunków, bardzo zróżnicowanych, występujących w formie majestatycznych drzew bądź niewielkich krzewów. Te zimozielone rośliny drzewiaste, w głównej mierze porastają obszary półkuli północnej. W mniejszym natężeniu występują także w cieplejszych rejonach, porastając tereny górzyste. Są wysoce światłolubne, bardzo tolerancyjne pod względem podłoża, dlatego tak dobrze radzące sobie zarówno na kwaśnym jak i zasadowym podłożu. Ze względu na głęboki, palowy system korzeniowy bez problemu znoszą bardziej suche warunki. Pod względem mrozoodporności, gatunkowo zróżnicowane. O ich dekoracyjności świadczy przede wszystkim ulistnienie w postaci igieł, zebranych najczęściej po 2, 3, 5 w jednym pęczku. Igły zróżnicowane są także pod względem długości. Mogą mieć od kilku, do nawet kilkudziesięciu centymetrów długości. Zróżnicowane także pod względem wyglądu i wielkości szyszek, które mogą osiągać nawet do ponad 20 cm długości. Sosny należą do roślin jednopiennych, a więc wytwarzają zarówno kwiaty męskie- w postaci tzw. kotek oraz żeńskie przybierające formę szyszek.

 

W Polsce naturalnie występujące gatunki tego rodzaju to:

•    Sosna pospolita (zwyczajna)- Pinus sylvestris
•    Sosna górska (kosodrzewina)- Pinus mugo
•    Sosna limba- Pinus cembra
   

Małe wymagania oraz wysoka wartość dekoracyjna tego rodzaju sprawia, że sosny są bardzo pożądane przy nasadzeniach krajobrazowych. Doskonałe do ogrodu, zwłaszcza, że poza gatunkami mamy do wyboru dziesiątki, bardzo dekoracyjnych odmian, wyhodowanych z myślą o takich miejscach.


Pokrój
   

Pinus ponderosa  przybiera formę bardzo wysokiego drzewa, osiągającego w naszym klimacie około 25 m wysokości, a w ojczystych stronach, średnio 50 m. Najwyższe okazy sięgają nawet 70 m wysokości. Korona nieregularna może przybierać formy szeroko stożkowe do jajowatych. Imponujące i bardzo oryginale drzewo o grubych, nachylonych konarach, ustawionych okółkowo. Pień sosny żółtej może osiągać nawet do 2 m średnicy.

Kora
   

Ciemna, bardzo gruba i głęboko bruzdowana, wewnątrz lekko żółta.

Korzenie
   

System korzeniowy typu palowego.

Pędy
   

Młode pędy grube, bez woskowego nalotu, zabarwione na żółtawo do pomarańczowobrązowych. Przy przełamaniu z charakterystycznym, ostrym zapachem terpentyny.

Liście
   

Sosna żółta należy do gatunków charakteryzujących się 3- igielnym ulistnieniem. Ciemnozielone igły są sztywne, ostre oraz bardzo długie, osiągające 15- 25 cm długości. Liczne ulistnienie na końcach gałązek, sprawia, że można je porównać do pędzla czy też szczotki. Bardzo malowniczy widok. Igły opadają zazwyczaj już w trzecim roku.

 

Sosna żółta

 

 

Sosna żółta

 

Kwiaty
   

Sosna żółta tak jak pozostałe gatunki należące do rodzaju Pinus jest rośliną jednopienną, a więc  na jednym drzewie występują zarówno kwiaty męskie jak i  żeńskie. Kwiaty męskie mają długość do około 4cm, natomiast żeńskie o wiele mniej, do jednego centymetra długości.  Kwitnie w maju i czerwcu.

Szyszka
   

Na starszych drzewach (około dwudziestoletnich) pojawiają się pierwsze szyszki. Osiągają one do 15 cm długości i mogą występować pojedynczo bądź po kilka na jednym pędzie. Czerwonobrązowe, dojrzewają w drugim roku po kwitnieniu. Po opadnięciu pozostaje po nich wieniec nasadowych łusek.
 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Grzegorz, Tytuł: Pinus ponderosa \"aurea\"

    Błagam niech ktoś mi powie gdzie można zakupić sosnę żółtą odmiany aurea?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: