Newsletter serwisuWszystko o storczyku Falenopsis (Phalaenopsis)

Falenopsis, zwany również ćmówką, jest zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym storczykiem nie tylko w Polsce, ale również w pozostałej części Europy. Do dzisiaj udało wyhodować się kilkadziesiąt gatunków tego kwiatu, różniących się między sobą kształtem, czy kolorem kwiatów. Wyróżniamy Phalaenopsisy fioletowe, białe, kremowe, żółte, różowe, dwukolorowe nakrapiane, bądź prążkowane. Wszystkie łączy piękno oraz niepowtarzalność i dostojność kwiatów. Storczyk ten jest na tyle uroczy, że większość z nas widząc go w sklepie, kupuje nawet nie zastanawiając się, jakie warunki uprawy trzeba mu zapewnić do pełnego i obfitego kwitnienia. W poniższym artykule chcielibyśmy skupić się szczegółowo na temacie uprawy falenopsisa.

 

Pojemniki i miejsce

 

Phalaenopsis jest storczykiem, który lubi lekko przyciasne donice, dlatego też nie ma czym się martwić, jeżeli widzimy ściśnięte korzenie lub nawet miejscami wystające ponad powietrznię ziemi (o ile zapewniony jest im dostęp powietrza, by korzenie nie gniły). Możemy go uprawiać zarówno w doniczce stojącej na parapecie, jak również w pojemnikach wiszących pod sufitem. Nie wysadzamy go bezpośrednio do gleby, chyba że w specjalnie przygotowanej do tego celu szklarni, orchidarium.

 

 

Podstawowe parametry stanowiska, na którym rośnie Falenopsis wynoszą: temperatura w nocy nie spadająca poniżej 17 – 18 stopni, w dzień trochę wyższa, nie przekraczająca około 27 stopni; wilgotność powietrza wysoka, szczególnie przy wysokich temperaturach otoczenia.

 

Podłoże

 

Bardzo ważnym czynnikiem jest przygotowanie podłoża. Większość storczyków w momencie ich zakupu jest już posadzonych i mają w pojemniku przygotowane podłoże, ale warto jest wiedzieć jak taką ziemię przygotować samemu, na przykład, gdy chcemy rozmnożyć naszego storczyka. Oczywiście najprostszym sposobem jest kupienie odpowiedniego podłoża w sklepie ogrodniczym. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy pamiętać, że w skład odpowiedniego podłoża powinny wchodzić: korzonki i kłącza długosza królewskiego, włóknisty torf, kora sekwoi lub jodły, węgiel drzewny, a nawet odrobina styropianu. Jako główny składnik możemy zastosować torf z dodatkiem wieloskładnikowego nawozu.

Falenopsis, kwiat falenopsisa

 

Podlewanie

 

Podlewanie storczyków jest zabiegiem niezwykle istotnym. Młode okazy falenopsisa podlewamy praktycznie codziennie, niewielkimi ilościami wody tak, by podłoże nigdy nie było suche. Okazy trochę większe podlewamy rzadziej, latem przynajmniej raz w tygodniu, zimą co około dziesięć dni. Oczywiście są to okresy umowne. Ogólna zasada jest taka, że między kolejnymi dostarczeniami wody, podłoże nie powinno być całkowicie suche. Dobrze jest utrzymać stałą, pięćdziesięcioprocentową wilgotność. Ponadto dobrze jest utrzymywać w pomieszczeniu podwyższoną wilgotność powietrza.

Zobacz więcej zdjęć: storczyk - orchidea

Przesadzanie

 

Ćmówka jest storczykiem, który nie lubi przesadzania, szczególnie zbyt częstego przesadzania. Z reguły czynimy to dopiero, gdy pojemnik jest już na tyle za mały, że dostęp powietrza staje się znacząco ograniczony. W takim stanie nie możemy zbyt długo pozostawiać falenopsisa, gdyż powoduje to gnicie jego korzeni. Przesadzania dokonujemy co kilka lat, przeważnie wiosną. Roślinę delikatnie przenosimy do nowego pojemnika, uważając by nie uszkodzić żadnej z jego podziemnych części. Podłoże w nowej doniczce powinno być lekko przesuszone. Bezpośrednio po przesadzeniu nie podlewamy storczyka. Przez kilka najbliższych dni możemy delikatnie zraszać go wodą, uważając by nie zbierała się ona u nasady liści (w tym miejscu często się zbiera i powoduje podgnicie liści). Normalne podlewanie wykonujemy dopiero po około dziesięciu dniach.

Falenopsis, kwitnienie phalaenopsis

Nawożenie

 

Nawożenie jest również jednym z ważniejszych, ale często pomijanym elementem w uprawie Falenopsisów. Podstawową zasadą jest, że nie nawozimy przy każdym podlewaniu. Nawóz dodajemy jedynie do wody w co trzecim, maksymalnie co drugim podlewaniu, ale nie częściej niż co dziesięć dni, jeżeli oświetlenie jest dość silne, co dwadzieścia dni, jeżeli jest słabe. Idąc najprostszą i jednocześnie chyba najlepszą drogą, nawóz kupujemy w sklepie ogrodniczym. Obecnie dostępna jest ogromna ilość różnego rodzaju nawozów, przeznaczonych specjalnie do storczyków. Stężenie nawozu nie powinno przekraczać 0,1%, a stosunek azot : fosfor : potas, powinien wynosić 3 : 1 : 1 przy podłożach bogatych w korę lub 1 : 1 : 1 dla innych podłoży. Nawozić możemy również spryskując roślinę, jednak należy wtedy dziesięciokrotnie zmniejszyć stężenie (maksymalnie 0,01%). Z nawozów organicznych to można zastosować bardzo silnie rozcieńczoną gnojówkę, emulsję rybną, a raz w roku suszoną krew lub mączkę kostną, które mają bardzo dużą zawartość azotu.

 

Rozmnażanie

 

W warunkach domowych stosuje się praktycznie tylko jeden sposób rozmnażania storczyków, poprzez oddzielenie pędów. Co jakiś czas zdarza się, że na łodydze lub na kwiatostanie wyrastają małe pędy – rozmnóżki. To właśnie te małe pędy stosuje się jako sadzonkę młodych falenopsisów. Musimy poczekać, aż przy młodych pędach (ale jeszcze na roślinie matce) pojawią się białe korzonki. Kiedy będą już przynajmniej trzy, delikatnie odcinamy i wsadzamy do doniczki. Młode ćmówki podlewamy obficiej niż duże rośliny ( orchidea potrzebuje większej wilgotność).

 

Storczyk - falenopsis

 

Storczyk - falenopsis

 


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.25 / 24 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: storczyk raz jeszcze

czy moge przesadzic storczyka do doniczki z gleba torfowa?

dodał: edyta jarosik 2010-02-01 07:47:03

Tytuł: srorczyk kwity

czy przycinamy po przekwitnięciu storczyki i którym miejscu

dodał: zuza 2010-03-16 14:02:44

Tytuł: storczyk Phalaenopsis

mam storczyka,wypuścił lodyżki kwiatowe ale już kilka miesięcy na pojawiają się kwiatki,tylko takie nikłe pączusie,czekam niecierpliwie czy pojawią się kwiaty,a może żle go pielegnuję?!

dodał: Nina 2010-03-20 16:00:04

Tytuł: do Zuzy Phalaenopsis

ja osobiście nie przycinam po przekwitnięciu (chyba ze są suche) ponieważ z zielonych pędów często wyrastają jeszcze piękne łodyżki kwiatowe

dodał: mirka 2010-03-20 21:58:59

Tytuł: phalaenopsis

Bardzo piękny kwiat :) Przeczytałam już wiele rzeczy na jego temat i dostarczam mu wody raz na tydzień. Wlewam 1/4 miski wody, wsadzam go i zostawiam na godzinę. Czytałam że jest to najlepsze dla storczyków :) Ponieważ pobiera on wody tyle, ile mu potrzeba i starcza mu to na cały tydzień.

dodał: PAULINA 2010-04-15 16:44:47

Tytuł: Odpadajace pączki

Łodyszka robi się żółta a po kilku dniach pączek odpada.Ma dużo pączków ale żaden jeszcze nie wypuścił.Czy za często go podlewam

dodał: Aska S 2010-06-07 11:02:29

Tytuł: błędy w artykule

Jak można tak wprowadzać ludzi w błąd? Podłoże storczyka MUSI wyschnąć przed następnym nawodnieniem!

dodał: aubergine 2010-07-12 16:15:22

Tytuł: wcale nie musi

Podłoże storczyka wcale nie musi wyschnąć przed następnym nawodnieniem. W okresie kwitnienia nawet lepiej żeby było ciągle wilgotne, (i oczywiście przy tym przewiewne)ponieważ bardzo łatwo stracić piękne kwiaty, które po podlaniu wcale cudownie nie ożywają, a po prostu usychają.

dodał: marcinqsaint 2010-11-18 22:09:53

Tytuł: wiednące liście

przy kilku kwiatach zauważyłam że zaczynaja więdnąć liscie a mimo tego kwiaty pięknie kwitna.czy to jest oznaka jakiejś choroby? martwię się tym ogromnie

dodał: RENATA 2010-11-19 21:07:00

Tytuł: ozdoba pokoju

mam kilka storczyków różnego koloru i strasznie długo kwitną:).Po przekwitnięciu podlewam je rzadziej niż zwykle,gdyż potrzebują odpoczynku.Niektóre kwiaty są ogromne wielkości dłoni,a nie podlewam ich żadnymi nawozami.Przez okres zimowy stawiam je na parapecie,aby chłonęły światło,natomiast w okr.letnim słońce jest bardzo ostre i stawiam na komodzie i stoją tak kilka miesięcy zdobiąc pomieszczenie.Jest luty-moje storczyki stoją na parapecie i zaglądam czy powoli nie wypuszczają pędów kwiatowych,choć na kwiaty muszę jeszcze "trochę"poczekać:)Nie podlewam ich ,tylko moczę przez ok 1godz.raz na dwa tyg.i tak ciągle oprócz czasu wegetacji.Pozdrawiam.

dodał: Aneta M. 2011-02-04 17:37:12

Tytuł: dbanie o storczyki

kupujemy w sklepie ogrodniczym specjalne podłoże do storczyka

dodał: kwiat 2011-03-01 10:15:36

Tytuł: czy obcinac pedy kwiatowe po przekwitnieniu

mam storczyka bialego ktory przestal kwitnac w listopadzie. w lutym wypuscil nowy ped kwiatowy i piec paczkow ktore juz rozkwitly.stary ped kwiatowy tez wypuscil trzy paczki i tez ma piekne kwiaty.na drugim starym pedzie kwiatowym nic narazie sie nie dzieje.i nie wiem jap postepowac z pedami po przekwitnieciu?

dodał: mirka 2011-03-11 14:55:52

Tytuł: moje storczyki

mam ich ponad 24 i sama uczę się na własnych błędach dbać o storczyki by kwitły dwa razy do roku i cieszę się pięknymi kwiatami.Podlewam zwykłą wodą z kranu co dwa tygodnie.

dodał: Grażyna z Poznania 2011-03-25 21:33:01

Tytuł: Moje przebiśnieg :):)

MAM 5 KWIATÓW i chce zostać ogrodniczką i już zasadziłam w swoim ogrodzie 4 różnobarwne kwiatki

dodał: julia 2011-04-10 22:10:41

Tytuł: pęd kwiatowy

Witam,mam storczyka białego ktory puszcza drugi ped kwiatowy,mam takie pytanie,kiedy moge złapać ten pęd kwiatowy spinkami żeby nie rósł na bok

dodał: Piotrek 2011-04-27 11:23:08

Tytuł: moje 2 cudeńka

mam piekne 2 storczyki od 4 lat - co 7-10 dni wstawiam na noc do miski z wodą z kranu (zwykla, twarda), rosna sobie w plastikowych donicach, ktore wstawione sa do ozdobnych donic ceramicznych, nieprzezroczystych, w kazdym kwitnieniu maja od 20 do 50 kwiatów, pędy kwiatowe obcinam po przekwitnieniu miedzy 2 a 3 "przęsłem" na danej łodydze, kwitną 2-3 razy do roku, nie nawoze zadna odzywka, stoja na parapecie od strony wschodniej, a gdy liscie wiedna, spryskuje je woda (tak robilam, gdy stały na oknie poludniowym poprzedniego lata), przesadzam do ziemi "do storczyków". pozdrawiam lubiacych storczyki

dodał: ania c 2011-06-23 23:47:06

Tytuł: storczyki cztery

zaczelo sie od jednego kupionego dla eksperymentu!pozniej doszly nastepne,traktuje je wedlug wlasnych zasad!obficie podlewam,czesto stoja w wodzie,nie nawoze nie zraszam,pedy wycinam dopiero po wypuszczeniu nowych korzenie suche czy zgnile wycinam!a one kwitna pieknie kolejny raz i wygladaja na zadowolone.sa juz cztery i zaden sie na mnie nie obraza!

dodał: malgorzata 2011-07-21 18:41:38

Tytuł: Bunt i zrzucanie kwiatów

W pierwszym tygodniu czerwca dostałam ślicznego phalaenopsisa.Wytrzymał podróż pociągiem potem noszenie w reklamówce i przez m-c wszystko było ok, rozwinął nawet wszystkie pączki jakie miał naraz.A po m-cu bunt.Naraz zaczął zrzucać kwiaty jeden po drugim nawet te świeżo rozwinięte,zgubił także nowiutkiego pączka.Robiłam mu kąpiele w odstanej 72h wodzie po 15-20 min i zawsze wtedy jak patyczek w doniczce był całkowicie suchy,ocieniałam go przed słońcem..Gdzie popełniłam błąd?

dodał: Agata 2011-08-06 19:39:03

Tytuł: Jak wykończyć storczyka?

Falenopsisy to cholernie wytrzymałe skubańce, ale można się postarać. 1. zadusić - posadzić w zwykłej glebie 2. trafić prosto w serce - zalać, zanieczyścić ziemią środek najmłodszych listków 3. upiec - południowe okno w lecie, zostawić na dworze na słońcu przez parę godzin. 4. zamrozić - niech ogląda świat w zimie z drugiej strony okna 5. utopić - zalać korzenie na kilka dni lub podtapiać/podlewać często i regularnie 6. obciąć wszystkie lub większość korzeni - do czego mu takie długie gluty? 7. bo żyletka za ostra była - przy wycinaniu martwego pędu/ liścia "ręka omsknęła się" i przecięła całą roślinę 8. kreska fety? - jak lubi wciągać korzeniami wodę, to może spodobają mu się roztwory nawozu lub soli, wszystko zależy od stężenia 9. zwapnować mu glebę - kora jest na ogół kwaśna, a kwas powoduje próchnicę...trzeba neutralizować 10. zagłaskać na śmierć - zraszamy regularnie i obficie, zwłaszcza przy ochłodzeniu. One "uwielbiają" zraszanie, zwłaszcza pąków kwiatowych

dodał: Katarzyna 28 lat 2011-08-28 13:22:20

Tytuł: moja kolekcja

to w sumie 12 sztuk, więc mam na czym się szkolić. Nie są łatwe w uprawie, ale kilka moich rad z własnej obserwacji może się komuś przyda. Ważna jest ich ekspozycja - zarówno tym ze wschodniego,jak i zachodniego okna więdły liście, były kompletnie wiotkie jak szmatki, pomarszczone, przy czym kwiatom nic nie było. Nie służy więc im słoneczna, choćby kilkugodzinna ekspozycja. Myślałam, że pójdą na straty, ale kiedy przestawiłam je w cień -liście odzyskały dawny wigor, pojawiły się młode listki i korzenie. Podlewam je rzadko, tzn. przelewam je wodą o temp. pokojowej przez kilka minut. Nie mam reguły, a wyznacznikiem jest suche podłoże i jasnozielone, bez oznak wilgotności korzenie. W tej chwili większość po pięknym kwitnieniu przeszła w stan spoczynku, niektóre zasuszyły pędy całkowicie (nie wiem od czego to zależy), a niektóre przycięłam, bo są zielone i może coś jeszcze na nich zakwitnie:) Nie sugeruję się drugim, trzecim, czy którymś tam oczkiem, ale sprawdzam, które z nich jest najgrubsze - kiedyś było to nawet czwarte i to nad nim wykonuję cięcie. Co do zrzucania pąków radziłabym sprawdzić, czy storczyk nie stoi w przeciągu, bo chyba tego nie lubi. Przestawiliśmy raz storczyka w pobliże drzwi balkonowych i w ciągu tygodnia pozbył się nie tylko pąków, ale i wszystkich kwiatów... Na chwilę obecną czekam, aż wszystkie nowe pędy znów zachwycą mnie swoim pięknem:) Wszystkim miłośnikom życzę cierpliwości i powodzenia w hodowli:))

dodał: Monia 2011-09-21 20:54:32

Tytuł: moje storczyki

mam kilka i stoją na południowym oknie wcale im to nie przeszkadza kwitną pięknie mają po cztery pędy kwiatowe i każdy ma dodatkowe rozgałęzienia życzę powodzenia w hodowli.

dodał: Rena 2011-11-09 17:44:07

Tytuł: moje storczyki

mam ich 16,nie wiem co robicie z nimi ze wam nie kwitna lub choruja.ja swoimi wcale sie nie zajmuje.mam znajomych ktorzy swiruja z nawozami itd.ja nie daje im nic poza woda.tzn.wstawiam je wszystkie do wanny z woda i zostawiam na godzine,pija sobie do woli.robie to raz na 10-14 dni.nic wiecej. wszystkie kwitna jak opetane,nie zdaza przekwitnac kwiaty na 1 pedzie juz wychodzi nastepny.zawsze maja pelno kwiatow,wszyscy znajomi sie nimi zachwycaja i pytaja jak ja to robie.odpowiadam nic.mam jedna orchidee ktora kwitnie juz prawie 4 lata bez przerwy,ma duze biale kwiaty od nowosci miala 3 pedy kwiatowe i do tej pory je ma zielone na ktorych caly czas budza sie slepe oczka i dalej kwitna.trafil mi sie jakis unikat bo jeszcze nie spotkalam sie u nikogo z tym zeby orchidea dawala kwiaty przez tyle lat bez odpoczynku.widocznie jej u mnie dobrze,takze moja rada robcie tak jak ja a beda wam rosly.powodzenia.

dodał: Agnieszka 2011-11-12 17:59:03

Tytuł: niania storczyków

Mam pod opieką 2 storczyki koleżanki i mój.W tym od koleżanki liść na końcu robi się brązowo-żółty.Czy można go odciąć.Boję się aby im nie zaszkodzić.

dodał: elena 2011-11-29 20:32:48

Tytuł: a moje piękne niegdyś

storczyki miały zwiędłe liście. Teraz moczą stopki w wodzie przez cały czas; chyba im się spodobało, bo im się poprawiło.

dodał: Agnieszka 2011-12-02 20:15:21

Tytuł: spadające kwiaty

dostałam dwa tyg temu białego storczyka dosc wysokiego podwójnego poczym robie mu prysznic dwa razy w tyg stoi na oknie ale dzis zauważylam ze ospadly wszystkie kwiaty moze stoi na parapecie nad grzejnikiem ma za gorąco?ale otwieram okno i zakrecam grzejnik bo mam maly pokój zeby kwiat nie mial za parno :( co zrobiłam nie tak???

dodał: Beata 2012-01-09 23:12:29

Tytuł: poczatkujaca

jestem początkujaca i nie wiem co robić jak kwiaty storczyka opadnom ale muj storczyk jest zaledwie tydzień

dodał: małgorzata 2012-01-16 20:16:36

Tytuł: storczyk zimą

Proszę o radę czy dobrze zrobiłam mam 3 storczyki dwa zaczynają mi kwitnąć a jeden calkiem padł ,ale dzisiaj wieczorem wystawiłam doniczkę z nim na balkon może zimna temperatura poruszy go i zacznie rosnąć

dodał: jaga 2012-01-19 20:41:44

Tytuł: storczyk zimą

JAGA! Zlituj sie! Co Ty rozbisz temu biedactwu! Cofnij się trochę do tyłu komentarzy i poczytaj jak należy o nie dbać! Ja ratuję storczyki od rodziny i znajomych kiedy po przekwitnięciu robią się brzydkie(wg nich)i grozi im śmietnik.Zabieram sieroty do domu i...1.Zanurzam doniczkę do brzegu liści w wodzie na godzinę, 2. W trakcie moczenia liście myję delikatnie mokrą szmatką, 3.Nie wyciągam z oryginalnej plastkowej doniczki tylko wstawiam w inną z tzw.kruszonego szkła, która ma na dnie dużą szklaną "górkę" na ktorej się opiera a do rowka ścieka pozostałość wody z moczenia.4. Stawiam na parapecie wsch.-pld.okna z żaluzją(reguluję dopływ światła-nigdy ostre słońce)5.Podlewam, kiedy na dnie doniczki jest sucho i tylko tyle żeby plastkowa doniczka nie była zanurzona.6. Raz na m-c, dwa dodaję trochę nawozu do storczyków. Wypuszczają mnóstwo srebrno-zielonych korzeni, duża część poza doniczką, kwitną "jak głupie", co ciekawe, kwitną wszystkie na raz, jakby sie zmówiły, mimo,że są ustawiane w różnych porach. Nie kwitną ze starego pędu, zawsze wypuszczają nowy. Uwielbiam patrzeć na ich słodkie pyszczki.

dodał: Lenka 2012-01-22 15:03:43

Tytuł: storczyk zimą

Ja mam 13 storczyków :)od 3 lat strasznie pokochałam te piękne kwiaty,ale do rzeczy,otóż zauważyłam,że moje storczyki właśnie zimą,kiedy zaczynają kwitnąć to nigdy do końca,a chodzi mi oto że,rozbijają mu się od 3-4 pączków,a reszta więdnie :( bardzo dbam o te kwiaty,to co przeczytałam to wygląda na to że się stosuję do wszystkich rad,wskazówek od Was,a jednak dalej nie mam pojęcia co jest nie tak,może mi ktoś poradzi bardzo proszę.

dodał: Asia :* 2012-02-18 16:19:02

Tytuł: plyn na platkach

jedenz moich storczyk zbiera wode w platkach kwiatow czy to moze byc rowniez proces gutacji ?!!?

dodał: patrycja 2012-03-04 22:54:20

Tytuł: pączki więdną

Z tym zimowym kwitnieniem jest pewien problem, bo rośliny mają zapewnione ciepło, wilgotność ale brak im światła. Taki urok naszych zim. Ja swoje storczyki doświetlam zimą i problem z gubieniem pączków kwiatowych zniknął "jak ręką odjął".

dodał: Katarzyna 2012-03-07 13:48:45

Tytuł: pączki więdną

Kupiłam storczyk miesiąc temu miał pełno pączków ,a do tej pory żaden się nie otworzył, a kwiat stoi na stole ma dużo rozproszonego światła nie wiem co złego zrobiłam

dodał: teresa 2012-03-15 17:07:46

Tytuł: storczyk BEŻ KWIATKÓW

mam dwa storczyki kwiatki opadły przed zimą a jeszcze nie ma nawet pączków czy może za mało je nawożę bo nie daję nawozu za każdym podlewaniem

dodał: kATARZYNA 2012-03-15 21:53:52

Tytuł: rosnace liscie na pedzie

Witam... Nie wiem co robic, na pedzie w polowie rosna liscie ale niema jeszcze korzeni.. co robic?

dodał: Ewka 2012-04-17 10:52:18

Tytuł: Keike nie kwitnie

Witam dostałam keike która rośnie u podstawy rośliny matecznej z tym ze matka została obcięta a jej korzenie zostały z keika w doniczce.moj problem jest taki iż keike nie chce mi zakwitnąc po raz pierwszy.ma 4liście w tym piąty rośnie.korzenie wyglądają na zdrowe.nie nawożę,co dwa tyg zanurzam doniczkę w deszczowce na20min.stoi on na parapecie ma dużo światła ale nie słońca pomocy co zrobic zeby zakwitł po raz pierwszy:-(

dodał: Edyta 2012-04-17 13:06:11

Tytuł: mój biedny nie kwitnie

Mam storczyka od września, z końcem listopada stracił kwiaty,jedną łodyżkę obcięłam a dwie zostały (są cały czas twarde i zielone).Co 14 dni go "moczę",a w między czasie spryskuję.Rośnie mi już 2 listek,ale nie wiem czemu nie kwitnie.Poradźcie jak go "zmusić" do kwitnienia

dodał: Beata 2012-04-22 12:39:39

Tytuł: mój biedny nie kwitnie

Mam storczyka od września, z końcem listopada stracił kwiaty,jedną łodyżkę obcięłam a dwie zostały (są cały czas twarde i zielone).Co 14 dni go "moczę",a w między czasie spryskuję.Rośnie mi już 2 listek,ale nie wiem czemu nie kwitnie.Poradźcie jak go "zmusić" do kwitnienia

dodał: Beata 2012-04-22 14:32:06

Tytuł: Beato, bądź cierpliwa,

powiedz mu, że go wyrzucisz. To działa. A tak serio, to ja czekałam rok, aż storczyk mi zakwitnie. Zimą wypuścił łodyżkę, pączki ciągle usychały i odpadały, ale czekałam, nic nie zmieniałam, podlewałam przegotowaną wodą od czasu do czasu nawoziłam, zraszałam liście i wreszcie zakwitł. Jest piękny i wdzięczny za cierpliwość. Kilka razy groziłam, że go zlikwiduję, ale powiedział, żebym jeszcze poczekała... Opłaciło się, jest przepiękny.

dodał: Doram 2012-04-22 21:35:20

Tytuł: przezroczysta doniczka

Mojego pięknego przesadziłam i podzieliłam na 2 doniczki,była taka możliwość. Tylko pytam czy musi być przezroczysta doniczka.

dodał: Tośka 2012-04-23 14:24:07

Tytuł: Raczej tak

Myślę ze storczyk powinien byc w przezroczystej doniczce ponieważ korzenie muszą mieć dostęp do światła

dodał: Tosia 2012-04-25 09:36:36

Tytuł: prosze o porade

Mój storczyk od tamtego roku stracil kwiatki, od tamtego czasu nie kwitnie na tym pędzie ale w miedzy czasie wyrósł mu drógi pęd, ten mniejszy ped kwitnie lecz tamten nadal nie. w miejscach gdzie byly kwiaty juz od pol roku sa suche miejsca, chciałam obciac ten ped ale zauwazylam na koncach malenkie paczki lecz nawet nie rosna obserwoje ten proces juz od 6 miesiecy. czy ten ped wiekszy zakwitnie? czy moze nie? moze go uciAc? czy nie? pomózcie mi pozdrawiam

dodał: sylwia 2012-04-26 11:00:05

Tytuł: Wystawa storczykow

W niedziele bylam w pieknym zamku Ksiaz k/Walbrzycha wystawa storczykow, bonsai, i wiele przepieknych kompozycji kwiatowych wykonanych przez Panie Florystki/warto bylo/4 godz.patrzenia na przepiekne okazy ,moje sa piekne ale brak slow do okreslenia tych wlasnie wystawianych przepieknych kwiatow,wysokie szklane wazony w srodku warstwami kolorowe kuleczki, ktore mozna kupic w kwiaciarni po namoczeniu robia sie grube i utrzymuja wilgoc na dlugo i tak wlasnie te piekne kwiaty sobie rosna, widac ich srebrno-zielone korzenie, ktore jeszcze bardziej podkreslaja ich urode od wewnatrz.O Bonsai nie wspomne bo jak zobaczylam te cuda wystawcow z kraju rozbolala mnie glowa mam jednego /bonsai beniamin/ale od poczatku byl zle prowadzony i teraz nie moge miec satysfakcji z jego wygladu , ale pracuje nad nim, moze sie uda.Wystawa jest do 8-go polecam.jej obejrzenie mieszkancom Dolnego Slaska i nie tylko.Pozdrawiam hodowcow przechodze jak zwykle na strone o Bonsai.

dodał: DANA 2012-05-04 22:11:20

Tytuł: wiotkie liście

Mój storczyk kwitnie ale wszystkie liście zwiotczały i żółkną. Co może być powodem? Wydaje mi się, że z systemem korzeniowym jest coś nie tak. Powinnam go chyba obejrzeć ale szkoda mi tych kwiatów

dodał: Bożena 2012-05-12 23:39:12

Tytuł: podlożeeee

Ja już nie wiem, jakie podłoże będzie dobre do storczyków. "Podłoże do Orchidei Pokon" ktoś sprawdzał?

dodał: tymka 2012-06-16 16:11:54

Tytuł: do pani bozeny

twoj storczyk moze byc przelany jesli ma ciemno zielone korzenie nie podlewaj go.czy twoj storczyk stoi w bezposrednim sloncu? Tymka musisz sprawdzic czy te podloze nie jest za drobne poniewaz musi byc przewiewne

dodał: Edyta 2012-06-18 22:04:46

Tytuł: podlożeeee

Czyli lepiej, żeby było"grubsze"? Jak słowo daję, już nie wiem, do czego go przesadzić. Chyba kupie tego Pokona i po prostu sprawdzę, jak będzie reagował.

dodał: tymka 2012-06-22 15:59:55

Tytuł: Podłożeeee

Tymka podłoże musi być przewiewne dlatego lepsze jest grubsze

dodał: Edyta 2012-06-23 14:50:52

Tytuł: podlożeeee

Dobrze, dziękuję :) juz obejrzałam, jakie ma moja mama, jutro idę coś kupić :)

dodał: tymka 2012-06-24 23:02:06

Tytuł: Podłożeee

Życzę powodzenia w uprawie te kwiaty sa cudowne pozdrawiam

dodał: Edyta 2012-06-25 11:56:01

Tytuł: podłoże111

Ja sprawdzałam to podłoże i jest naprawdę dobre. Mam 5 storczyków i są naprawde przepiękne!

dodał: Zula 2012-06-25 18:10:26

Tytuł: podlożeeee

To też własnie je kupiłam, zobaczymy jak się spodoba storczykowi :) już przesadzony. :)

dodał: tymka 2012-06-25 23:32:18

Tytuł: PODŁOŻEeee

Odpowiednie podłoże to podstawa przy przesadzaniu storczyka. To, o którym piszecie jest faktycznie dobre. Mam już za sobą cztery zmiany podłoża i wszystkie zakończyły się sukcesem :)

dodał: Kamila 2012-06-27 09:45:42

Tytuł: Czy obciąć łodygi po kwiatach

Co zrobić z łodygą po przekwitnieniu kwiatów? Czy ją obciąć, czy na niej będą jeszcze raz nowe pąki i kwiaty?

dodał: Anna 2012-07-15 10:43:49

Tytuł: Łodyga kwiatowa

Ja bym zostawiła jesli łodyga nie uschła ponieważ moze wydłużyć pęd a jesli schnie to bym przycieła.

dodał: Edyta 2012-07-17 11:19:33

Tytuł: kleiste kropelki na pedach kwiatow

Po raz drugi na pedzie kwiatowym pojawiaja sie kleiste kropelki po czym ped w tym miejscu marnieje przebarwia sie i stopniowo zasycha.Nie wiem co sie dzieje;prosze o porade

dodał: dorota 2012-07-20 21:33:34

Tytuł: obcinanie łodyg

Aniu mam storczyka od roku i kwitł mi już 6 razy , łodyg nie obcinałam czekałam aż zdrewnieją i wtedy je obciełam ponieważ czytałam że jak się obetnie łodyge po przekwitnieciu to storczyk wcale nie zakwitnie to tyle powodzenia .

dodał: Eliza 2012-09-15 21:06:49

Tytuł: Pani Elizo

To co pani napisała ze storczyk nie zakwitnie gdy wytnie mu sie lodyge to kłamstwo ponieważ on bedzie kwitl tylko ze na nowej lodydze.

dodał: Edyta 2012-09-18 11:32:20

Tytuł: Pani Edyto

Pani Edyto mam nadzieje że pisze to pani z doświadczenia chociaż moje znajome miały po 4 storczyki i poobcinały im łodygi po przekwitnięciu i kwiaty nie kwitną do tej pory więc to co przeczytałam i powiedziały mi koleżanki może to i prawda ja miałam storczyka i obciełam łodygę po przekwitnięciu niedość że nie zakwitł ponownie to zmarniał.A rok temu dostałam na imieniny tego kwiatka i kwitł 6 razy bez przerwy a nie obcinałam go po przekwitnięciu tylko jak uschły łodygi i teraz 2 łodygi mu uschły obciełam je a storczyk wypuścił 3 nowe

dodał: Eliza 2012-09-21 20:54:03

Tytuł: Pani Elizo

Gdy storczyk przekwitnie moze przedłużyc pęd i kwitnąc na starym lecz nie wszyscy zostawiają pęd gdy kwiat przekwitnie i poprostu go wycinaja i czekają na nowy ja nie popieram wycinania pędu ponieważ w naturze nikt tego tym kwiatom nie robi więc ja czekam aż pęd sam usycha i przycinam centymetr nad żywym nie uschniętym pędem a jesli ktoś wycina pęd poprostu musi poczekać na następny i jestem pewna ze nawet wtedy storczyk zakwitnie tylko trzeba o niego odpowiednio dbać.

dodał: Edyta 2012-09-22 11:14:22

Tytuł: Pani Edyto

Pani Edyto są różne storczyki ale pani chyba mnie nie zrozumiała to wiadome że czasami storczyk wypuści łodyżkę na starym pędzie to obcina się tylko to co jest uschnięte a nie całą łodyge Ale i też są takie storczyki że nic na głównej łodydze nie wypuszczą.tylko wypyuszczaja nową, no ale każdy doradza z własnego doświadczenia

dodał: Eliza 2012-09-25 14:15:33

Tytuł: Pani Elizo

Dlatego ze storczyki sa tak różne to nie mówmy tak stanowczo ze storczyk nie zakwitnie lub zakwitnie po wycięciu łodygi.każdy musi experymentowac ze swoimi storczykami zeby poznać te które ma dlatego nie widzę sensu pisania iż storczyk napewno nie zakwitnie.pozdrawiam.

dodał: Edyta 2012-09-29 11:40:01

Tytuł: Pani Edyto o Elizo

Witam, obie Panie macie rację. Ja obcięłam łodygę zaraz po przekwitnięciu, czekałam 6 miesięcy i zakwitł jeszcze piękniej. Z drugim poczekałam (tego samego gatunku)i wypuścił pędy z uśpionego oczka. Myślę że można robić na dwa sposoby, jeśli są sprzyjające warunki w mieszkaniu to będzie rósł i kwitł niezależnie od postępowania z łodygami. Pozdrawiam

dodał: Iza-Pyza 2012-10-15 22:28:38

Tytuł: Pani Izo:-):-)

Pani Izo dziękuję bardzo za ten komentarz bo niektorzy na nich sie wzoruja i ja myślę ze właśnie trzeba poznać swojego storczyka osobiście.pozdrawiam.

dodał: Edyta 2012-10-21 15:06:09

Tytuł: aby zmusić do kwitnienia należy...

Aby zmusić do kwitnienia oporne storczyki przez 1 miesiąc zapewniam im niższą temperaturę ,ok 19 st C. Przestawiam je do chłodniejszego pomieszczenia lub (tylko w lecie)stawiam na parapecie gdzie w nocy jest stale otwarte okno.Uważać na przeciągi! Storczyki nawozić ale -połową dawki do kwitnących co ok.2-3 tygodnie(tylko w okresie kwitnienia.) Podlewam co 3-4 dni aby woda przelała korzenie,(niewielką ilością wody ) ale tak aby na dno osłonki spłynęło troszkę wody,która parując nawilża korzenie.

dodał: RENKA 2012-11-04 16:33:11

Tytuł: problem z korzeniami

mam pięć storczyków i wszystkie mają dużo korzeni, tak, że nie mieszczą się na parapecie, czy można je trochę przyciąć czy co trzeba zrobić?

dodał: Janina 2013-02-22 12:53:06

Tytuł: kleiste liście

Pojawił się na lisciach kleisty jak miód płyn,a na kwiatach takie coś jak pchełki.Zmywam to coś, ale powraca.Jak się tego pozbyć>

dodał: Barbara 2013-02-24 19:47:10

Tytuł: Ponowne kwitnienie

Mam 30 ćmówek od ponad 4 lat i zawsze (!) wycinam (bardzo blisko nasady) pędy kwiatowe po zrzuceniu przez roślinę kwiatów. Często takiemu storczykowi daję odpocząć i odstawiam go w ciemniejsze miejsce, lecz regularnie podlewam. Prawie regułą jest, że roślina wypuszcza najpierw nowy liść, a po ok. 3 miesiącach nowy pęd. Wówczas zasilam roślinę nawozem do storczyków i przestawiam w jasne miejsce. Muszę powiedzieć, że w ten sposób nawet oporne egzemplarze decydują się na kwitnienie. Pozdrawiam,

dodał: Jaśka 2013-05-17 13:12:05

Tytuł: ten błękit !

Kupiłam niebieskiego storczyka -PIĘKNY!!!ale nie nacieszyłam się nim. Te 4 kwiaty szybko opadły a kolejne kwitnienia to już całkiem białe kwiaty...W sklepach ogrodniczych nie ma odpowiednich preparatów?, odżywek? do wybarwienia. Bardzo mi żal! bo miałam nadzieję że będę się cieszyć tym cudnym błękitem... A może jest na to jakiś sposób??? POZDRAWIAM WSZYSTKICH wielbicieli storczyków!!!

dodał: Maryla 2014-02-18 15:20:19

Tytuł: jaki kolor?

Kupiłam sadzonki:cosmopolitan i purple vein.Ciekawi mnie,jakie będą miały kolory storczyki?Z góry dzięki za informację.

dodał: Renata 2014-12-08 22:30:54


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]