Jodła pospolita ( jodła biała ) Abies alba

Jodła pospolita ( jodła biała ) Abies alba

1 komentarzy

Rodzina sosnowate– Pinaceae
Gatunek- Abies alba
Rodzaj jodła – Abies

Kilka uwag o rodzaju
   

Jodły to przede wszystkim bardzo wysokie drzewa iglaste, osiągające nawet do 100 m wysokości. Rodzaj obejmuje około 50 gatunków drzew, bardzo dekoracyjnych o zimozielonym ulistnieniu. Preferują bardziej wilgotny i chłodniejszy klimat, dlatego występują głównie w chłodniejszej strefie umiarkowanej półkuli północnej.
   

Abies to bardzo malownicze drzewa, które w młodym wieku charakteryzują się bardziej stożkowatą koroną, która u starszych okazów staje się bardziej cylindryczna i zaokrąglona. Konary ustawione w okółkach. Cechą charakterystyczną jodeł jest brak krótkopędów oraz pojedynczo osadzone, spłaszczone igły. Igły mogą występować w barwie zielonej, zielonoszarej, srebrzystej czy też niebieskawej, z dwoma paskami na spodzie. Do pędu przytwierdzone są przy pomocy, charakterystycznej przylgowatej stopki. Sterczące szyszki nie opadają tylko rozsypują się, a na gałęziach-  pozostają tzw. trzpienie. Drewno nie wytwarza żywicy, zawiera jedynie pęcherzyki żywiczne.
     

Należą one do bardziej wymagających roślin, które źle znoszą zanieczyszczenia powietrza. Preferują wilgotny klimat, świeże oraz wilgotne gleby. Nie tolerują wysokich temperatur i suszy.
     

Wybrane gatunki i odmiany warto zaprosić do ogrodu, w którym sprawdzą się np. jako solitery, zwłaszcza przy zbiorniku wodnym.
 
Pokrój
   

Należąca do sekcji Abies jodła pospolita- Abies alba charakteryzuje się znaczącą wysokością. W Polsce osiąga zazwyczaj do 40 m wysokości, choć znane są okazy dochodzące nawet do 50 m wysokości. Gatunek należy do najwyższych drzew europejskich, który pod względem wysokości przegrywa z wyższym o kilka metrów świerkiem  pospolitym. Korona jodły pospolitej w młodym wieku jest stożkowata i gęsta. W  starszym wieku staje się bardziej cylindryczna i na szczycie spłaszczona tzw. „bocianie gniazdo”. Powstaje ono w wyniku zahamowania wzrostu wierzchołka. W licznych nasadzeniach szybko traci dolne gałęzie. Sadzona jako soliter o wiele dłużej zachowuje swoją „choinkową” formę. Pień długi, strzelisty oraz widoczny do samego wierzchołka. Osiąga do około 1,5 m średnicy, ale u największych okazów może przekraczać średnicę nawet 2 m. 


Kora
   

Abies alba charakteryzuje się cienką,  białoszarą korą, która u młodych drzew jest gładka, a u starszych lekko spękana w drobne tarczki. W korze znajdują się pęcherzyki żywiczne. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Zibi, Tytuł: tragedia

    Czy ktoś piszący ten artykuł widział kiedyś jodłę - pierwsza foto - świerk kujący - piękny jest też widok świerków w górach również robiących za jodłę he, he

Dodaj swój komentarz

Zobacz także