Jodła pospolita ( jodła biała ) Abies alba

Jodła pospolita ( jodła biała ) Abies alba

1 komentarzy

Korzenie
   

System korzeniowy typu palowego, rozbudowany i głęboki, dzięki czemu jodła pospolita opiera się nawet bardzo silnym wiatrom.

Pędy
   

Młode pędy szare i gęsto owłosione.

Liście
   

Jodła pospolita charakteryzuje się ciemnozielonymi, szpilkowatymi liśćmi, dochodzącymi do 3 cm długości. Od spodu z dwoma woskowatymi paskami. Na wierzchołku z lekkim wcięciem. Ułożone grzebieniasto na dwie strony oraz dwuwarstwowo ( igły dolne dłuższe). Żywotność igieł sięga nawet 10 lat.
Jodła pospolita

Jodła pospolita

Kwiaty
   

Abies alba jak wszystkie gatunki jodeł należy do drzew jednopiennych, a więc na jednym drzewie pojawiają się zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Kwiatostany męskie w barwie żółtej osiągają do około 3 cm długości, są walcowate i osadzone w kątach igieł. Kwiatostany żeńskie zielonkawe, cylindryczne, nieco większe od szyszeczek męskich, osadzone pojedynczo. Okres kwitnienia przypada na kwiecień- maj.


Szyszka
   

Szyszki cylindryczne, po dojrzeniu brunatne, osiągające do około 15 cm długości. Łuski okrywowe, większe od nasiennych oraz lekko wygięte ku dołowi. Dojrzewają we wrześniu tego samego roku, a w październiku rozsypują się na drzewie i pozostaje po nich oś szyszki tzw. trzpień. Jodły rosnące na otwartej przestrzeni zaczynają wytwarzać szyszki po około 30- 40 latach, natomiast w zwartym drzewostanie po około 50- 70 latach.
     
Występowanie
   

Gatunek porasta obszary europejskie charakteryzujące się umiarkowanym klimatem.  W Polsce występuje przede wszystkim na południu kraju (Karpaty, Sudety, Góry Świętokrzyskie, Roztocze) w lasach regla dolnego, gdzie obok buka stanowi podstawowy drzewostan tych lasów.

Jodła pospolita - igły
Jodła pospolita - igły

Wymagania
   

Abies alba jest gatunkiem dość wymagającym. Preferuje klimat chłodniejszy i wilgotny, nie znosi suszy, wysokich wahań temperatury, mroźnych i wysuszających wiatrów, silnych mrozów oraz późnowiosennych przymrozków. Chcąc cieszyć się pięknem i ładnym pokrojem tego drzewa, należy zapewnić  stanowisko, które uchroni je przed zimową zawieruchą. Spadki temperatury poniżej 30 stopni bardzo negatywnie wpływają na jodłę pospolitą, uszkodzeniu ulega jej ulistnienie, przy czym gatunek dobrze regeneruje się. W początkowych latach wymaga ocienienia, które jest niezbędne do jej prawidłowego wzrostu. Jodla pospolita należy do drzew cieniolubnych, preferujących gleby zasadowe do umiarkowanie kwaśnych,  głębokie, świeże, żyzne oraz dość wilgotne. Jest wrażliwa na zanieczyszczenia przemysłowe i kwaśne deszcze, które sprawiają, że jodły obumierają.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Zibi, Tytuł: tragedia

    Czy ktoś piszący ten artykuł widział kiedyś jodłę - pierwsza foto - świerk kujący - piękny jest też widok świerków w górach również robiących za jodłę he, he

Dodaj swój komentarz

Zobacz także